המוסד לביטוח לאומי לא גובה מחברות הביטוח הפרטיות את מלוא הכספים המגיעים לו

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "חברות הביטוח מנצלות את חולשתו"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון בסעיפי חוק ההסדרים הנוגעים להתחשבנות בין המוסד לביטוח לאומי לחברות ביטוח פרטיות, על תשלומים לנפגעי תאונות דרכים.
כיום, אם אדם נפגע בתאונת דרכים ונמצא זכאי לגמלה, הגמלה משולמת לו על ידי המוסד לביטוח לאומי. למוסד לביטוח לאומי יש זכות לתבוע מחברת ביטוח בה מבוטח הנפגע באופן פרטי, פיצוי על הגמלאות ששילם ושעתיד לשלם למבוטח שנפגע. אולם המוסד לביטוח לאומי אינו מצליח לגבות את חלקם מחברות הביטוח והצדדים מגיעים להסדרים מקלים. לכן מוצע לקבוע הסדר התחשבנות כולל (גלובלי), במסגרתו יעבירו חברות הביטוח למוסד לביטוח לאומי סכום שנתי אחיד, במקום התחשבנויות ספציפיות. הסכום השנתי, אופן החלוקה של הסכום הכולל בין חברות הביטוח ומנגנון העדכון של הסכום, ייקבעו בתקנות שיגיש שר האוצר.
יעל אגמון מאגף התקציבים במשרד האוצר, הסבירה: "המנגנון הקיים כיום ביורוקרטי, מאוד לא יעיל ודורש תשומות מהמוסד לביטוח הלאומי שלא בליבת העיסוק שלו. בנוסף, נוצר עומס גדול של תביעות על מערכת המשפט, וגם האזרח מטורטר כשנדרש לבוא להעיד. הסכום הקבוע שיועבר מחברות הביטוח ישקף את הסכומים אותם שילמו החברות למוסד לביטוח לאומי עד היום. נחיל את החוק רטרואקטיבית משנת 2014, מכיוון שמאותה שנה ואילך הבט"ל טרם הספיק לגבות את חובותיו מחברות הביטוח".
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "אם סכום ההתחשבנות אינו מופיע בהצעת החוק, מה עשינו בכך? יש לי תחושה שעוד ייכתב על זה דו"ח של מבקר המדינה". אגמון בתגובה: "יש לנו סכום מוכן, אבל רצינו לעשות קודם שימוע לחברות הביטוח". היו"ר ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) דרש שהסכום יופיע בחוק. "אני עומד על כך", הדגיש.
אלאלוף ואלהרר הטיחו בנציגי חברות הביטוח במהלך הדיון, כי הם מעכבים את ההחזרים למוסד לביטוח לאומי: "אתם מנצלים את החולשה של הביטוח הלאומי כדי לא לשלם, הרי יש לכם את כל הנתונים ואתם יכולים להפסיק את ההתחשבנות ברגע. מי מונע מכם לשלם עכשיו? אתם מחכים שיתבעו מכם. בואו נפסיק להיתמם", אמר אלאלוף. "אני לא סבורה שחברות הביטוח ממהרות לסגור את התיקים", אמרה אלהרר.
עו"ד רועי קרת מהמוסד לביטוח לאומי: "אנחנו מברכים על הצעת החוק הזו. היא תייעל ותחסוך לנו מנגנון יקר של ניהול הליכים משפטיים. אנחנו ערוכים לביצוע מיידי של התיקון הזה".
מנכ"ל חברת הייעוץ סיטרין, גל הרשקוביץ, אשר נשכר לבדוק את הנושא: "כיום לוקח שבע שנים בממוצע, מרגע קרות התאונה ועד סגירת התיק. מספר התיקים שהצטברו בשנים 2005 עד 2011 עמד על 995, וסכום התביעות היה 292 מיליון שקלים, עד שהמוסד לביטוח לאומי הגיע להסדר כולל עם חברות הביטוח".
גיל סלומון מאיגוד חברות הביטוח: "אנחנו תומכים עקרונית בסכום גלובלי שישולם למוסד לביטוח לאומי, אך התחשיבים עשויים להיות מורכבים מאוד, לכן פרק הזמן המוצע לכניסת החוק לתוקף, אשר עומד על 30 יום, הוא קצר מדי ואנחנו מבקשים חצי שנה".
דיון נוסף בהצעת החוק יתקיים בשבוע הבא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.