המוסד נגד עמדת נתניהו: מזהיר מפני סנקציות נגד איראן

קרי: "בכיר ישראלי אמר לי, שהטלת סנקציות עתה כמוה כהטלת רימון-יד לתהליך". סנטורים רפובליקניים קיבלו תדרוך על עמדת המוסד. בתוך כך, אייל ארד, פרסומאי שעבד בעבר בשביל נתניהו וכיום עובד כנגדו, עומד לעלות קמפיין נגד ראש הממשלה במימון אמריקני במיליוני שקלים

קרע בין המוסד לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו: נציגים של המוסד אמרו למחוקקים ופקידי רשות אמריקאיים שביקרו בישראל, כי הטלת סנקציות חדשות על איראן, כפי שדורשים נתניהו ומחוקקים רפובליקניים בוושינגטון, תביא לקריסת המו"מ בין איראן לשש המעצמות, שנועד לשלול מטהראן יכולות גרעיניות.

הגילוי כלול במאמר מאת ג'וש רוגין ואיליי לייק באתר של סוכנות בלומברג המוקדש למאמרי דעה ותחקירים.

על פי המאמר, ממשל אובמה וגם כמה סנטורים רפובליקנים משתמשים בחילוקי הדעות בממסד הישראלי כדי לקעקע את את התמיכה בהצעת חוק להטלת הסנקציות, שיזמו הסנטור הרפובליקני מארק קרק והסנטור הדמוקרטי רוברט מננדז. הצעת החוק שלהם קוראת להטיל סנקציות על טהראן אם המו"מ הנוכחי יתחיל לקרטע.

הוכחה לקרע בישראל ניתן למצוא בהתבטאות של שר-החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אתמול (ד'). לדבריו, אמר לו גורם מודיעיני ישראלי, שבשמו הוא לא נקב, שהטלת סנקציות חדשות על איראן "תהיה שקולה להטלת רימון יד על תהליך המו"מ".

למעשה, דעת המוסד, כפי שמתבטאת במאמר זה, זהה לחלוטין עם עמדתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שהזהיר אמש, בנאומו על מצב האומה, כי יטיל וטו על כל הצעת חוק שתקרא להטיל סנקציות על איראן, מפני שמהלך כזה ימוטט את השיחות עם טהראן.

קודם לכן, בשבוע שעבר, תדרכו אנשי מוסד קבוצת סנטורים שביקרה בירושלים, ובכללם ג'ון מקיין, לינדסי גרהאם ובוב קורקר, יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנט, על פי בלומברג. כאשר הסנטור מננדז, שלא ביקר בישראל, שמע על אזהרת המוסד מפי עמיתיו שנכחו בתדרוך, הוא מיהר לטלפן לשגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, וביקש לשמוע הבהרות.

סנטור אחר, הרפובליקן ג'ון בראסו, אמר לכותבי המאמר, כי גורמים שונים בממשלת ישראל אמרו דברים שונים למשלחת הסנטורים. "נפגשנו עם מספר פקידי רשות, מענפים שונים של הממשלה, ולא מצאנו תמימות דעים בין הדוברים השונים", אמר בראסו.

כזכור, הזמין יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, את נתניהו לשאת נאום לפני מליאות שני בתי הקונגרס על הסכנות הצפויות מהתחמשות איראן בנשק גרעיני. ההזמנה עוררה מורת רוח בממשל. דובר הבית הלבן אמר אתמול, כי הזמנת נתניהו לקונגרס חורגת מהפרוטוקל הדיפלומטי.

בתוך כך, אמש פורסם כי אייל ארד, פרסומאי שעבד בעבר בשביל נתניהו וכיום עובד כנגדו, עומד לעלות קמפיין נגד ראש הממשלה במימון אמריקני במיליוני שקלים. הקמפיין יקרא לשינוי, לערכים ליברליים ולשתי מדינות. ארד הבהיר כי הקמפיין, ומעורבותם של האמריקנים בבחירות בישראל, עברו אישור משפטי

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.