המושכים בחוטים: עוזרי גפני וליצמן נחשפים

בכתבה שפורסמה ב'דה מרקר' על פעילות העוזרים הפרלמנטרים נבחרו עוזריהם של גפני וליצמן כמייצגים את הפעילות החרדית בכנסת

העוזרים הפרלמנטריים הם יד ימינם של חברי הכנסת, ומכיוון שהמשרה מושתת על יחסי אמון, זהו מינוי פוליטי ראשון במעלה שחבר הכנסת ראשי לבצע.

לכל חבר כנסת כאמור שני עוזרים פרלמנטריים, ואחד מהם אחראי על קידום יוזמות החקיקה שלו. החקיקה היא האמצעי העיקרי של חברי הרשות המחוקקת להטביע את חותמם בציבוריות הישראלית, ולשם כך על העוזרים העוסקים בתחומים אלה להכיר את ההליך הטכני של החקיקה: את מהלך הקריאות, את אופן הגשת השאילתות וההצעות לסדר, את אופן כתיבת החוקים ואת האופן שהם מטופלים במליאה ובוועדות הרלוונטיות לאורך כל תהליך החקיקה.

עיתון 'דה מרקר' ערך הבוקר כתבה מקיפה המסקרת את פעילות העוזרים הפרלמנטרים בכנסת, לצורך הכתבה בחר הכתב מכלול מייצג של 7 עוזרים פרלמנטרים מכלל סיעות הבית, כשבתוכם מוטי בבצ'יק עוזרו של ח"כ יעקב ליצמן ושלומי פולק עוזרו של ח"כ משה גפני.

עורך הכתבה צבי זרחיה פתח בקורות חייו של פולק: "פולק הגיע לעבוד עם גפני לאחר ששימש מנכ"ל רשת בתי ספר חרדיים. הוא בעל השכלה ישיבתית, ומסיים כעת תואר ראשון במשפטים. הוא הגיע לתפקיד לאחר שהיה ידיד קרוב של אחד העוזרים דאז של גפני, שמואל גרינברג, שמונה בינתיים לסגן ראש העיר בית שמש". כתב.

שלומי פולק
שלומי פולק

פולק מטפל בין השאר בפניות הציבור שמגיעות אל לשכת גפני — לעתים אלפי בקשות בחודש. חלקן נוגעות לעיקולים בבנקים, בעיות בתחבורה הציבורית, פניות אישיות למציאת מקום עבודה, בעיות מול ביטוח לאומי ושאר בעיות אישיות וכלליות של מוסדות וארגונים שצריכים עזרה מול הרשויות.

כך, למשל, טיפל פולק לפי בקשת גפני בבקשה של אזרח שהתקשר מווינה וביקש סיוע בהטסת גופתו של אביו לישראל. האב נפטר ביום ראשון, שבו הקונסוליה סגורה, ולבן לא היתה אפשרות לקבל חתימה על הטסת הגופה עד יום שלישי — דבר שמהווה פגיעה בכבוד המת. "גפני לא הכיר את המשפחה, אבל התקשר מיד ליועצו של שר החוץ 
וביקש שיסייעו".

פולק מספר כי קיים שיתוף פעולה בין חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה. לדוגמה, בסוף 2012 גיבשו גפני (אז בקואליציה) ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון (שבאופוזיציה) הצעת תקציב חלופי, שאותה שיגרו אל שר האוצר דאז, יובל שטייניץ. שיתוף פעולה פורה היה גם בין גפני לבין ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) וח"כ דב חנין (חד"ש) .

פולק מספר כי קיימים קשרי עבודה לא רק בין ח"כים ממפלגות שונות, אלא גם בין היועצים. "הקשר שלנו עם עוזרי הח"כים הוא גם מרכיב משמעותי, מכיוון שאנחנו בונים קואליציות משלנו בהגשת חקיקות ובשאילתות", הוא אומר.

חברי הכנסת החרדים לא מרבים בפעילות ברשתות החברתיות, ופולק מגלה כי "רק בבחירות פעלנו באמצעות הפייסבוק, שכן היתה דרישה עצומה מהמגזר הכללי להיחשף לפעילות של חברי הכנסת שלנו. בדרך כלל אנחנו לא פועלים בפייסבוק, אבל שומרים על קשר עם הציבור והמדיה בכל דרך אחרת".

על עוזרו של יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק מספר זרחיה: בבצ'יק (33, נשוי+4) עובד עם ליצמן זה שש שנים, והיה מקורב לו לפני שהחלו לעבוד ביחד — בבצ'יק הוא חסיד גור, וליצמן הוא הנציג של חסידות גור בכנסת. בבצ'יק שימש מנהל לשכתו של ליצמן כסגן שר הבריאות, וצפוי לשוב לתפקיד עם הקמת הממשלה, כשליצמן יחזור למשרד הבריאות. קודם לכן היה מנהל מחלקת התרבות בעירו, קרית גת.

מוטי בב'ציק מלווה את ח"כ יעקב ליצמן מאחור. צילום: פלאש 90
מוטי בב'ציק מלווה את ח"כ יעקב ליצמן מאחור. צילום: פלאש 90

בקדנציה היוצאת ליווה בבצ'יק את ליצמן בדיוני ועדת הכספים בחוק מע"מ 0%. ליצמן היה מתעצבן וצועק על נציגי יש עתיד, תוך שהוא מבטיח שהחוק לא יעבור. אורי שני, מקורבו של שר האוצר דאז לפיד, קרא לעברו "אתה תצעק — והחוק יתקבל". הסוף ידוע: חוק מע"מ 0% נקבר.

"ליצמן מקפיד להבדיל בין השקפת עולם, שעליה לא יתפשר לעולם, לבין יחס אנושי ומכבד לכל אדם ודעה. יש לנו מערכת שיתופי פעולה עם נציגים מכל סיעות הבית — קואליציה ואופוזיציה — לצורך קידום יוזמות ומהלכים לטובת הציבור, גם עם ח"כים שלכאורה מנוגדים בהשקפת העולם היומיומית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.