המחאה לא עזרה: פולין אישרה את "חוק השואה"

ברוב גדול בסנאט הפולני אושר הלילה החוק שאוסר להאשים את פולין במעורבות בשואה. שר המשפטים הפולני אמר: "לא נאפשר להמשיך להעליב את פולין"

הסנאט הפולני אישר הלילה (ה') בוורשה את הצעת החוק האוסרת לומר כי היו מחנות השמדה פולניים וכי פולין הייתה שותפה לגרמנים בשואה. החוק אושר על אף שהוקמו צוותי עבודה ישראלים ופולנים לדון בחוק השנוי במחלוקת ועל אף המחאות הכבדות השבוע. כעת הצעת החוק עוברת לאישורו של נשיא פולין. בסנאט, 57 סנאטורים הצביעו בעד החוק מול 23 מתנגדים.

הצעת החוק אושרה כזכור בסוף השבוע האחרון בבית התחתון של הפרלמנט בוורשה ומאז עוררה זעם רב בישראל, כאשר ראש הממשלה נתניהו אמר כי מדובר בניסיון לשכתב את ההיסטוריה.

עוד לפני שאושר החוק בסנאט הפולני הוציאה מחלקת המדינה האמריקנית הודעה מיוחדת בה ביקשה מפולין לבחון מחדש את הצעת החוק, כשהיא מביעה דאגה מהשלכותיה על יחסי ורשה עם ארצות הברית וישראל אם הטיוטה תהפוך לחוק. "הצעת החוק עלולה לערער את חופש הביטוי ואת השיח האקדמי, ועל כולנו להיזהר שלא לעכב דיון ופרשנות לשואה", נכתב בהודעה מטעם ארה"ב.

לפי החוק שעבר, מי שיגיד את צירוף המילים "מחנות השמדה פולנים" צפוי לעונש מאסר של שלוש שנים בכלא בפולין. פולין נלחמה נגד השימוש בביטוי הזה בתקשורת במשך שנים, וטענה כי המדינה הפולנית הייתה אחראית באופן חלקי למחנות, שם מיליוני אנשים שרובם יהודים, נרצחו בידי גרמניה הנאצית.

פטריק ג'קי, סגן שר המשפטים הפולני, אמר לכתבים בפרלמנט: "אנחנו צריכים לשלוח איתות ברור לעולם שלא נאפשר להמשיך ולהעליב את פולין".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.