המחוז החרדי: פרוש נפגש, גפני החרים

סערת המחוז החרדי במשרד החינוך: בעוד סגן השר פרוש נפגש עם המנהל החילוני החדש, הרי שמשה גפני החרים פגישה עימו. וגם: כך הכריחו במשרד להחזיר בחור ישיבה שנתפס עם אייפון ונזרק מהישיבה.

לאחר מינויו של איציק זהבי לעמוד בראשות המחוז החרדי במשרד החינוך, נראה כי הדעות בין חברי הכנסת החרדים בשאלה כיצד עליהם להתייחס למנהל המחוז החדש. בעוד שסגן שר החינוך מאיר פרוש כבר נפגש עמו, הערב עדכן ח"כ משה גפני כי סירב לפגישה עם זהבי.

בראיון לאבי מימרן במהדורה המרכזית ברדיו קול חי אמר יו"ר ועדת הכספים "ועדת הרבנים לענייני חינוך התכנסה עוד לפני הבחירה של מנהל המחוז החדש, והרבנים החליטו שצריך לשים סוף להתערבות הפדגוגית של המשרד בחינוך החרדי". הוא סיפר כי החרים פגישה אליה הוזמן יחד עם איציק זהבי – המנהל החדש של המחוז החרדי במשרד החינוך.

לדבריו, "צריך לעשות הכל לבטל את המחוז החרדי, אני רואה בו את הכלי לאכיפת מדיניותו של שי פירון, מנןף להפוך את החינוך החרדי לממלכתי החרדי". גפני הוסיף כי "אפילו אם הוא היה חרדי טוב הייתי מסרב" לפגישה עמו. כך שזה לא בשל העובדה שחילוני נבחר לראשות המחוז.

בניגוד לגפני, השבוע דיווחנו כאן בקוקר כי ערכה פגישת היכרות עם מנהל המחוז החרדי הנבחר מר איציק זהבי, בלשכת שר החינוך ח"כ נפתלי בנט, השתתפו סגנו ח"כ מאיר פרוש ומנכ"לית המשרד גב' מיכל כהן. הביקור נערך בצל העובדה שפרוש לא הוציא כלל הודעה המברכת את בחירתו של זהבי לתפקיד.

במהלך הפגישה דיברו על הרגישות והמורכבות של החינוך החרדי, ועל כך שתפקיד ניהול המחוז החרדי, הוא הגדול מבין המחוזות במשרד החינוך. הנוכחים הסכימו על שיתוף פעולה הדוק בהמשך, בכדי לתת את המענה המיטבי עבור מערכת החינוך החרדית.

כזכור, בניגוד לדרישת חלק מנציגי הציבור, חברי הכנסת ומנהלי המוסדות מהמגזר החרדי, בחרו לאחרונה במשרד החינוך למנות לתפקיד הרגיש של מנהל המחוז החרדי במשרד, אדם שאינו מגיע מהמגזר החרדי. מי שמונה הוא איציק זהבי.

בתוך כך, הרב אברהם רובינשטיין, מזכיר ועדת הרבנים לענייני חינוך אמר הערב בראיון לקול חי כי אין עדיין עמדה מגובשת בעניין המחוז החרדי, אך העמדה של הרבנים נחרצת שלא לשתף פעולה עם המשרד, עד שתופסק ההתערבות בתכני החינוך של ילדי החינוך החרדים.

רובינשטיין התבקש להביא דוגמא על התערבות של המחוז החרדי וסיפר על בחור באחת הישיבות קטנות בירושלים שהועף בגלל שהחזיק אייפון. "העמידו את המנהל מול וועדה, ונתנו לו להבין שאם תוך שלשה ימים הוא לא יחזיר אותו יעצרו תקציבים".

"לא חושב שאנחנו רוצים שילדינו ילמדו בישיבה עם ילד שמחזיק אייפון בישיבה", אמר בכאב והדגיש כי הילד לא צריך להיות מופקר אלא לעבור למסגרות מתאימות. "אז לוקחים את אותו מנהל, עושין לו: נו נו נו… ואומרים לו אחת דתך להימחק מספר התקציב. הם דוחפים את האף שלנם איפה שהם לא צריכים".

כזכור, לאחר מינויו של זהבי לתפקיד, תקף מנהל חרדי בכיר בשיחה עם קוקר את מינויו של זהבי לתפקיד ואמר כי אפילו במסגרת עבודתו בג'וינט פעל לשילוב ערבים ודרוזים, אך מעולם לא התעסק מול המגזר החרדי. "איך אפשר למנות לתפקיד של מנהל מחוז חרדי אדם שאינו מכיר את מערכת החינוך החרדית?" תמה המנהל.

יצויין כי בעבר כאשר ענה על שאילתא במליאת הכנסת אמר סגן שר החינוך מאיר פרוש כי צריך למנות חרדי לתפקיד מנהל המחוז החרדי. "רק כדי לומר את ההגיון. מי מנהל את החינוך הערבי במשרד? חשבת שחרדי? חשבת שדתי לאומי? חשבת שחילוני? ממש לא. מדובר בערבי שמנהל את האגף. את מנהל האגף הבדואי מנהל איש מהמגזר הבדואי וכן במגזר הצ'רקסי".

לדברי פרוש, "בית המשפט הבין, וגם בלי בית משפט צריך להבין כי אם רוצים שיהיה שיתוף פעולה, צריכים למנות איש מקרב המגזר אליו פונים". לסיום אמר פרוש כי "אתה יכול להבין את זה מהתשובה שלי: צריך לשים חרדי בראשות המחוז ולא דתי לאומי, חילוני, בדואי או צ'רקסי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.