"המחירים של המלונות בארץ יקרים"

שר התיירות לוין בוועדת הכלכלה: לענף התיירות יש פוטנציאל – אבל אנחנו בנקודה מאוד נמוכה; היו"ר כבל: המחירים בישראל לא גורמים לציבור להסתער על בתי המלון

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), התכנסה היום לדיון בתוכניות לקידום התיירות בישראל ולעידוד תיירות הפנים. היו"ר כבל אמר כי מנקודת המבט של הצרכן הדברים המטרידים הם המחירים הגבוהים, הפער בין ההצגה של המלונות באינטרנט לבין המצב בשטח ונושא הצימרים, "שם אתה אמור להגיע לטירה ומוצא את עצמך בחור של עכבר והגיע הזמן לטפל בזה ובדירוג בתי המלון". ח"כ כבל הבהיר כי הוועדה תפעל בשיתוף פעולה עם שר התיירות, ח"כ יריב לוין (הליכוד), ותעניק לו רוח גבית בטיפול וקידום ענף התיירות בישראל.

השר לוין אמר כי הציע לקיים את הדיון לא על מנת להציג אלא כדי להקשיב לכל הגורמים הפועלים בענף, ללמוד מהם ורק לאחר מכן לגבש מדיניות. הוא הבהיר כבר בפתח דבריו כי "לענף התיירות יש פוטנציאל עצום, אבל אנחנו בנקודה מאוד נמוכה. יש לנו את אחד המוצרים התיירותיים הטובים בעולם, אך מצד שני אנחנו בית יפה בשכונה לא הכי טובה עם בעיות תדמיתיות ביטחוניות". השר לוין ציין כי מספר כניסות התיירים הוא נמוך מאוד וב-2014 עמד על 3.25 מיליון מבקרים, "לרבות מבקרי יום שאפילו לא לנו בארץ ואם ננקה את אנשי העסקים ומי שמגיע לביקור קרובים נגיע למספרים נמוכים יותר באופן דרמטי".

השר לוין אמר כי גם לדעתו אחת הבעיות בתיירות הן הפנים והן החוץ זה מחירים היקרים מאוד. הוא הוסיף כי צריך לפשט את הליכי הקמת בתי המלון בישראל ואמר כי הנחה להכין תכניות והצעת חוק בנושא. הוא אף התייחס לנושא דירוג המלונות, אותו אישרה הוועדה בתקנות עוד באוגוסט 2012, ואמר כי אם מאז הצטרפו רק 25 מלונות לדירוג באופן וולונטרי אז אין שום הצדקה לקיום הפרויקט בדרך הזו. הוא הבהיר כי בכוונתו לבחון את האפשרויות או להפסיק את הדירוג או לקבוע אותו כחובה. הוא הוסיף כי "בהחלט יכול להיות שהדירוג יתרום להורדת מחירים, משום שהוא יציג את המלונות כפי שהם". השר לוין התייחס גם לעניין השיווק של ישראל בחו"ל ואמר כי "הקמפיינים לא מועילים והראייה היא התוצאות. אם רוצים לייצר מיתוג של המדינה צריך לשנות גישה ולהשקיע את הכסף הדרוש".

נשיא התאחדות המלונות, אלי גונן, אמר כי הוועדה צריכה לקחת בחשבון לא רק את המחירים, אלא גם את היכולת לעסוק עסקים בארץ והלין כי יש עליהם על אנשי עסקים, שלדבריו "חלק גדול ממנו יוצא מהחדר הזה". לטענתו, נושא הדירוג הוא תוספת רגולציה שתעלה כסף. גונן הוסיפה כי שכר המינימום במדינות השכנות נמוך משמעותית מאשר בישראל ולכן נקודת הפתיחה של המלונאים בישראל שונה, "אין שום סקר שמראה שיש בעיה של מחיר שבגללו התיירים לא באים". ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הגיבה ואמרה כי צריך לקחת זאת בחשבון שכן "שכר המינימום בישראל לא ירד". עוד ציין גונן כי "מצב התיירות בשפל חסר תקדים וצוק איתן עדיין משפיע". מנכ"ל לשכת סוכני התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, הוסיף כי "דקה לפני צוק איתן היינו בשנת שיא ודקה אחרי בשנת שפל. אנחנו המדינה היחידה בעולם שהשיא והשפל היה באותה שנה".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, התייחס לסגירת שדה דב וכינה את ההחלטה כ"מטורפת בכל קנה מידה שתכניס 60 אלף תושבים להסגר ותיתן מכה קטלנית לתיירות הפנים לאילת". הוא קרא ליו"ר כבל להחזיר לפעילות את ועדת המשנה של ועדת הכלכלה שעסקה בנושא בכנסת הקודמת, בראשה עמד ח"כ יצחק וקנין.

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) אמר כי שיעור ניצול תקציב המשרד ב-2014 עמד רק על 60% והוסיף כי צריך לראות איך מגדילים זאת. הוא הוסיף כי ב-2013 רק רבע מכניסות התיירים היו של יהודים ואמר כי צריך לחשוב על קמפיינים יותר ממוקדים בקהילות יהודיות בעולם. לדבריו, גם הסרת חסמים בתחום האשרות (ויזות) ובדיקות הביטחון זה קריטי וגם תחזוקת בתי המלון והצימרים שהגיעה למצב נורא. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) אמר כי המצב הביטחוני מבריח תיירים וציין את ההכרזה אתמול על שטח צבאי סגור בגולן, שבוטלה לאחר שעתיים בלחץ בשל שיא עונת התיירות. ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) אמרה כי יש בירוקרטיה המקשה על בניית צימרים חדשים וציינה כי התדמית של עובדים בבתי מלון גרועה ביותר. היא אף ציינה כי לאחר שנסגר מפעל מגבות ערד ובתי המלון הציעו עבודה למפוטרים אף אחד לא הלך לעבוד בבית מלון, בין היתר בגלל אותה תדמית.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, אמר כי שוק התיירות משתנה ואי אפשר להתעלם מלינות Airbnb. הוא סיפר כי בסוף השבוע האחרון פגש ארבעה תיירים מסקנדינביה שהגיעו לטיול בן 12 ימים בישראל, מירושלים ועד לצפון, ולנו בדירות Airbnb. לדבריו, הניצול התקציבי של המשרד הוא כמעט מקסימלי והמשרד שומר את התחמושת לתקופה שהאירופאים ואמריקאים יוצאים לחופשת הקיץ. הוא הוסיף כי במלונאות צריך אופטימיות ואמר: "הדיבורים על קריסה לא עושים טוב לתיירות וזה גם לא נכון כי עוד חודש המצב יתהפך. כל הדיבורים על בעיות ביטחון גורמים לחוסר ביטחון. בינתיים הרשתות מרוויחות והמלונאים מרוויחים".

היו"ר כבל סיכם ואמר כי מדובר בדיון ראשון ובתחילת הדרך של הטיפול בבעיות בענף. הוא הבהיר כי הוועדה תקיים דיונים נוספים ותעסוק הן בנושא תקציב השיווק וכן גם בנושא הוזלת המחירים ובדירוג בתי המלון וטיפול בכל הנעשה בענף הצימרים. "המחירים בישראל לא גורמים לאזרחים להסתער על בתי המלון ויש פער ענק בין מה שקורה בתיירות לבין הפוטנציאל", אמר ח"כ כבל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.