המחלוקת: מי יממן את הביטוח חיים לאברכים?

מי יממן את ביטוח החיים לאברכי הכוללים? בעוד סגן שר האוצר יצחק כהן מציע כי הסכום ירד מהמלגה החודשית של האברכים, ביהדות התורה מתנגדים. ליצמן וגפני דורשים כי הכסף יבוא מקופת האוצר. {קיצוץ במלגת האברכים?}

סגן שר האוצר, איצק כהן מש"ס, מקדם בימים האחרונים מהלך של ביטוח חיים לאברכים. המדובר במהלך אשר יביא לכך שלאחר מותם של אברכי הכוללים, יקבלו בני המשפחה קצבה חודשית, במקביל לנהוג להפרשות ולביטוחים של כלל העובדים במשק.

אלא שבשלב זה התגלה מחלוקת באשר למהלך של סגן השר כהן. מי שמתנגד בשלב זה לביטוח, הם דווקא שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה אשר מתנגדים לכך שהכסף יגיע מתוך הקצבה הזעומה שאברכי הכוללים מקבלים.

על פי ההצעה המקורית של כהן, כל אברך יקבל כמה עשרות שקלים פחות מידי חודש, כאשר ההערכה היא כי מדובר בסכום של כעשרים וחמישה שקלים לכל אברך. ליצמן וגפני התנגדו ודרשו שהכסף יגיע ממשרד האוצר ולא על חשבון מלגת אברכי הכוללים.

יצויין כי במסגרת המהלך של כהן, שנעשה בשיתוף עם שר החינוך נפתלי בנט, צפוי בקרוב האוצר צפוי לפרסם מכרז שיקבע מי תהיה חברת הביטוח שתספק את ביטוחי החיים לאברכים. לפי הערכות שפורסמו הבוקר בכלכליסט, תעמוד עלות הביטוח החודשית על כ־25 שקל.

על פי הדיווח, בתמורה, במקרה פטירה, תקבל משפחת האברך סכום של חצי מיליון שקל שישולם בקצבה חודשית במשך 15 שנה. ההצעה של סגן השר כהן באה לתת מענה למצב שבו במקרה של פטירת האברך, משפחתו לא זכאית לדבר, להבדיל מעובדים שכירים במשק.

בכלכליסט מציינים כי הרעיון במכרז הוא לנצל את מספר האברכים הגדול כדי לרכוש ביטוח חיים קבוצתי ללא חיתום פרטני — כלומר כל האברכים יפרישו סכום זהה מהקצבה לצורך הביטוח, בלי להביא בחשבון את מצבם הבריאותי. בביטוחים הקבוצתיים העלות החודשית נמוכה יותר, מכיוון שחברת הביטוח מניחה שאחדים מהמבוטחים יאריכו חיים ובעצם יסבסדו את האחרים.

קצבאות האברכים הוחזרו לאחרונה לרף בו שהו בעשור האחרון. בתקופה שבה ישב יאיר לפיד במשרד האוצר הקצבאות נחתכו בחצי. בדצמבר אף זכו הישיבות והכוללים לסכום הגדול פי שמונה מהתקציב שקיבלו רק לפני חצי שנה, בעקבות תשלום רטרואטיקיבי. מלשכת כהן נמסר לעיתון: "המשרד פועל להענקת כיסוי ביטוחי למקרה פטירה".

 

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. החילונים יממנו את החריידים גם לאחר מותם ??? אתם רציניים ???

    בנימין |
    הגב
  2. הרבה יותר יעיל בערבים. אין מי שגוזר קופונים…………………………

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב