המינוי התמוה של טראמפ שמדאיג את ישראל

אמש הודיע המטה של טראמפ כי מועמדו לתפקיד שר החוץ הוא רקס טילרסון, מנכ״ל ענקית הנפט אקסון מוביל, שמקורב לקרמלין ברוסיה. וכיצד הגיבו הפרשנים? { "בובה של פוטין"}

בישראל חוששים ממזכיר המדינה החדש שטראמפ מתכנן למנות. כמה שעות לאחר שסוכנות הריגול האמריקנית חשפה את הקשר בין רוסיה לטראמפ, הדולנד מצפצף על כולם והחליט למנות את מקורבו של פוטין לתפקיד מזכיר המדינה. אמש הודיע המטה של טראמפ כי מועמדו לתפקיד שר החוץ הוא רקס טילרסון, מנכ״ל ענקית הנפט אקסון מוביל, שמקורב לקרמלין ברוסיה.

 

טילרסון, שימש במשך שנים רבות כנציגה של אקסון ברוסיה. הוא עסק בחיפושי נפט בסיביר ובאיזורים שם. בעבור ישראל מדובר במינוי בעייתי שכן טילרסון התנגד לסנקציות שהטיל הנשיא אובמה על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה, כן קיבל אות כבוד מפוטין.

 

בארה"ב תוהים, על פשר המינוי התמוה של טראמפ, חמי שלו מהארץ מנתח את המינוי וטוען כי המינוי ניתן כמתנה לדוד פוטין  כתמורה על מערכת יחסים של תן וקח שהתפתחה בין פוטין לטראמפ, במסגרתה האקרים של פוטין פרצו למחשבי המפלגה הדמוקרטית והשחירו את שמה של הילרי קלינטון באמצעות הדלפות לוויקיליקס ובתמורה טראמפ ינסה ללכת לקראת הקרמלין.

חמי שלו מעלה אפשרות מטורפת ומסויטת יותר, "שטראמפ הוא אכן בובה של פוטין, כפי שקלינטון טענה בעימות הנשיאותי, שהקרמלין סוחט את הנשיא הנבחר דרך חובותיו לאוליגרכים, ושממשלת רוסיה ביצעה השתלטות סמויה על הממשל האמריקאי שתביא, למעשה, לשינוי סדרי בראשית של המשטר הגלובלי".

 

 

נדב אייל פרשן חדשות החוץ של ערוץ 10 כתב בטורו בידיעות, "כי טראמפ זרק לפח הזבל של ההיסטוריה את החברים הקרובים לישראל וקשורים בעבותות לתורמים הגדולים שלו. בקבינט שימונה יהיו לישראל מנופים מצומצמים יותר.

אייל מסכם את טורו במשפט המחץ הבא: "אחרי הניצחון טראמפ הוא המלך היחיד של וושינגטון. מלך, אבל צאר יש רק אחד — והוא יושב במוסקבה".

חמי שלו מהארץ סבור כי בירושלים בוודאי יתאכזבו מהמינוי: לאור העובדה כי מועמדים אחרים שהוזכרו עד כה, כולל בולטון, רודי ג׳וליאני, מיט רומני ואחרים, קשרים ענפים עם ישראל ועם יהודים ימניים בארה"ב ועבר עשיר בחיכוך עם פוליטיקאים ישראלים, המועמד של טראמפ  הסתייג באופן עקרוני בעבר מסנקציות וייצג תעשייה הנרתעת מסורתית מצחצוחי חרבות שעלולים לערער את יציבות שוק הנפט.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.