המירוץ לנשיאות – טור פוליטי מאת אבי רוזן

"יש עוד זמן" אמר מחברי הכנסת לאחד מהשתדלנים שפנה אליו בעניין הנשיאות. בטורי הצעה לסדר חשפתי לפני כחודשיים כי בכירם בלשכת ראש הממשלה פנו לאחד מחברי הכנסת הבכירים של ש"ס וביקשו ממנו לבדוק את האפשרות לתמיכה בהצעת חוק להארכת כהונת הנשיא לעוד שנתיים בכדי לאפשר לראש הממשלה נתניהו להתמודד על משרה זו.

בלשכת הנשיא בחרו להגיב לידיעה "כי הנשיא לא עוסק בעניין". אולם מאוחר יותר מי מטעמו של הנשיא הבהירו כי פרס שוקל לחוזר לחיים הפוליטיים בתום כהונתו כנשיא. תגובת מקורבי פרס מעידה יותר מכל כי פרס חפץ בתיקון החוק היוצא מלשכת ראש הממשלה. והודעת מקורביו מעידה יותר מכל כי פרס עובד בשיטת "טרמפ לחץ".

בשבוע האחרון נושא המרוץ לבית הנשיא עלה שלב עד היום כולם גיששו ביקשו לבדוק איש לא רצה להכריז באופן רשמי לא פעם גורמים שונים  דאגו לעלות שמות שונים לאויר לראות כיצד הציבור מעכל זאת. בשפה התקשורתית קוראים לזה 'בלון תקשורתי' חלק מאותם שמות שהוזכרו לא ידעו כלל שהם אכן מתמודדים למשרה.

מסתבר כי אותה משרה שבעבר היו שבקשו בכלל לבטל אותה. והיה מי מנשיאי המדינה שהגדיר את תקפידו: "לנשיא אסור להתערב בשום דבר והמקום היחיד בו הוא יכול תחוב את אפו זה בממחטה". כולם מודים כי פרס שיקם את מוסד הנשיאות הפך אותו לרלוונטי יותר מתמיד יצק לתוכו תכנים והפך את תפקידו לתפקיד בעל אחריות לאומית. יעיד על כך יומנו של פרס שהוא עמוס לעייפה בפגישות עם נשיאים וראשי ממשלות לצד אנשי רוח ומדע. פרס הוא הוכחה כי האדם עושה את התפקיד ולא התפקיד עושה את האדם.

על קו הזינוק נמצאים כרגע מספר שמות של מועמדים. חברי הכנסת בהווה: בנימין (פואד) בן אליעזר. ראובן (רובי) ריבלין. מאיר שטרית.  וחברי כנסת מן העבר דוד לוי. ודליה איציק.

היו גם שהזכירו את שמו של השר סילבן שלום אולם מדובר בידיעה חסרת שחר מקורביו של השר כלל לא יודעים מכך והם התייחסו בזלזול לידיעה חסרת השחר.

שמו של חה"כ מאיר שטרית עלה לאחרונה כאשר שטרית בעצמו הצהיר על כוונתו להתמודד לנשיאות המדינה בבחירות הקרובות. שטרית אמר את הדברים בראיון שנערך עמו לפני מספר שבועות באחד מכלי התקשורת. סיכוייו של שטרית  לכהן כנשיא קלושים וספק רב באם חברי מפלגתו 'התנועה' יצביעו עברו. שטרית הוא אחד מחברי הכנסת שנכנסו לכנסת האחרונה על גבה של צפי לבני ובעשור האחרון הוא הספיק לזגזג ממפלגה למפלגה והודות לציפי לבני מאיר שטרית נמצא היום בכנסת. ספק רב אם מאיר שטרית יכהן בכנסת הבאה כחבר כנסת ספק גדול יותר אם שטרית יזכה לתמיכה בע"פ מחברי הכנסת באם ירוץ לנשיאות.

דוד לוי שכיהן כשר בכיר סגן ראש ממשלה ובעל השפעה פוליטית רחבה הוא המועמד של שר החוץ ליברמן. אלא שליברמן רואה כי כוחו הפוליטי של לוי לא חזק במיוחד. לוי ינגוס במצביעי ריבלין באנשי הימין והליכוד ואפשר כי המריבה בין השניים תוביל את פואד הישר לבית הנשיא.

במהלך השבועות האחרונים אמרו גורמים שונים כי לוי פגש שוב את ליברמן ואמר לו כי הוא יהיה מוכן להתמודד על משרת הנשיא רק בתנאי שהוא יהיה מועמד מוסכם. לוי מבקש למנוע מעצמו את הכישלון. נכון לעכשיו איש לא יורד מהמרוץ ולכן הסבירות שלוי לא יתמודד גבוה יותר מתמיד.

השבוע פורסם באחד מכלי התקשורת החרדים כי אפשר שש"ס תמוך בלוי לנשיאות המדינה. בש"ס לא שמעו על זה. וכרגע הנושא בכלל לא עומד על הפרק.

ריבלין הוא בין הבודדים שעוסק באופן גלוי בנושא הוא מתמודד על הנשיאות ומצהיר על כך בשיחות פתוחות ובראיונות שונים לכלי התקשורת. ריבלין קיים סבב שיחות עם מרבית מחברי הכנסת. ומקורביו סבורים כי הוא יפתיע למרות התנגדות ראש הממשלה וליברמן. חברי כנסת אחרים סבורים כי כל עוד ראש הממשלה לא אמר את דברו לא ניתן עדיין לומר בצורה ברורה מה הסיכויים של ריבלין לנצח את הקרב.

ריבלין מקיים שיחות שונות עם חברי הכנסת החרדים. אולם חברי הכנסת החרדים סבורים כי מוקדם עדיין להיכנס לזירה שעדיין לא ברור מי ומי המתמודדים בה. "למה אני צריך לומר את דעתי בנושא שעתיד להיות בעוד 8 חודשים" טוען חבר כנסת ביהדות התורה.

מנגד עומד כל העת חבר הכנסת בנימין (פואד) בן אליעזר. לפואד קשרים טובים וחמים עם רוב חברי הכנסת. נכון לעכשיו הוא לא הצהיר באופן רשמי על רצונו להתמודד בבחירות לנשיאות. ובלשכתו אמרו לי " לכשיגע הזמן והשעה נודיע בצורה ברורה כרגע ח"כ בן אליעזר  עסוק בעשייה פרלמנטרית וציבורית ענפה". אולם בפועל נכון לעכשיו פואד הופך לאחד המועמדים המובילים ביותר על משרת הנשיאות הוא זוכה לתמיכה רחבה אצל מרבית מחברי הכנסת רבים רואים חבר וידיד קרוב "הוא מדבר עם כל אדם בשפתו ובגובה העיניים" אומר ח"כ בכיר בש"ס. "יש לו את הדלת הפתוחה בבתי הרבנים והאדמורים" מוסיף הח"כ.

בתפקידו כשר הביטחון היה זה פואד שעמד לימינם של בחורי הישיבות ועבד בשיתוף פעולה עם וועד הישיבות.

פואד אומנם לא יצא באופן רשמי אבל חברי כנסת רבים מכל סיעות הבית כבר עובדים חזק עבורו ובשבוע האחרון אפילו מספר חברי כנסת מהבית היהודי כבר החלו לדבר על תמיכה גלויה בפואד.

שחקן חיזוק נוסף ומשמעותי שנוסף בסוף השובע לפואד הוא בוזי הרצוג יו"ר העבודה החדש שכבר הצהיר על העבודה הרבה המצפה לנו בתוך מספר חודשים.

דליה איציק שכינה כיו"ר הכנסת  חפצה בתפקיד הצהרה רשמית לא הייתה אבל מפגישות שהיא עורכת עם חברי הכנסת מחוץ למשכן הכנסת עולה תמונה ברורה איציק רוצה את התפקיד שבו כיהנה בעת הנבצרות של קצב. הבעיה המרכזית של איציק היא שמרבית מחברי הכנסת לא מכירים אותה ולא זוכרים אותה. מפלגת האם שלה קדימה נמצאת בשלבי גסיסה אחרונים. ומפלגת העבודה אותה נטשה כבר בחרה בצורה גלויה בפואד לתפקיד.

 

ח"כ שמעון סולומון טוען שהותקף על ידי חרדים

מי מכיר ומי שמע על ח"כ שמעון סולומון. אז כנראה שלא רבים. ואולי כשמדברים על חברי כנסת מהספסלים האחוריים של הכנסת אולי בכלל מתכוונים לסולומון. אז השבוע זה קרה הוא התעורר לתחיה  ח"כ שמעון סולומון טוען כי חרדים  תקפו אותו על רקע גזעני וצעקו לו: "יא עבד כושי, תחזור לאפריקה".

בהודעה שפרסם סלומון ברשת החברתית  הוא סיפר על החוויה שעבר – לדבריו: "בדרכי הביתה מהכנסת, עצרתי לתדלק. ביציאתי מהתחנה, זיהו אותי מספר תושבים   חרדים כחבר כנסת מטעם מפלגת 'יש עתיד', ומיד החלו בקללות והקנטות פוגעות באופן אישי, ועל יש עתיד, בהקשר פעילותה נגד הציבור החרדי כביכול".

"בתחילה ניסיתי לדבר ולהסביר בנימוס שיש להם דעה וגישה שונה ומוטעית" סיפר סולומון: "ושאין זה נכון ש'יש עתיד' פועלת נגד החרדים. בדמוקרטיה כמו בדמוקרטיה, זה לגיטימי לא להסכים, ולנסות לשכנע את האחר".

לדבריו של סלומון, הצעירים החרדים היו מונעים משנאה: "אם הייתי נשאר, הם גם היו מגיעים לאלימות פיזית כלפיי, אין לי ספק בכך".

ח"כ סולומון מספר על הקללות שספג: "שסופך יהיה כמו סופו של אביו של הבוס שלך"  (הכוונה לטומי לפיד ז"ל, שנפטר לפני כ-5 שנים), "יא עבד כושי, תחזור לאפריקה" .

"בנסיעתי הביתה" כתב סולומון: "ניסיתי לחשוב מה מקור השנאה והאלימות שהופנו כלפיי.. על פניו, נראו אנשים בלבוש חרדי, עם ציציות בחוץ, חובשי כיפה ויראי שמיים.. בהנחה שהם גם לומדים תורה ומקיימים מצוותיה וחוקיה.. ניסיתי להבין, כבן לקהילה דתית ושומרת מצוות, מאיזה ספר קודש, פרק או פסוק שאבו את השנאה והאלימות? איפה קראו ש"תורה קודמת לדרך ארץ"? איפה קראו ש"בין האדם למקום" קודם ל"בין האדם לחברו".

"צר לי שדווקא אלה המתיימרים לייצג את התורה" תקף ח"כ סולומון: "אשר בבסיסה ובמהותה סובלנית, מחבקת, אוהבת ומכילה מתנהגים כהיפך הגמור. אני בטוח שחבורה זו אינה מייצגת את כלל הציבור החרדי, אלא שמדובר באנשים בודדים, קטנים, בורים וחשוכים העושים שימוש ציני ואלים בדת".

סולומון המותקף קרא למנהיגים החרדים לגנות את האירוע: "אסור למנהיגי העדה החרדית ולרבנים לשתוק לנוכח תופעות האלימות הגוברות בחברה החרדית. שתיקה פירושה הסכמה".

סולומון סיים את דבריו וכתב: ""יש עתיד" לא נגד החרדים ולא שונאת אף אחד, היא בעד החברה הישראלית, ופועלת ותמשיך לפעול מתוך אהבה לרעיון הציוני, הקרוי מדינת ישראל".

באם המקרה קרה הוא חמור לא בשל העבודה כי פגעו בחבר כנסת אלא בשל הפגיעה באדם באשר הוא אדם גם אם הוא אינו חושב כמונו. וחובה לגנות כל אלימות פיזית או מילולית אבל לאחר קריאה של דבריו של סולומון  נראה לי שהוא בכלל נהנה מהתקיפה אולי הוא בכלל נהנה מזה שמישהו זהה אותו.

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון 'יום ליום'

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. רקרק רובי ריבלין רק הוא יהיה הנשיא

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב