המירוץ מתחמם ● לראשונה התייצבו המתמודדים על משרת הרב הראשי על במה אחת והציגו את עמדותיהם ● מיוחד

לראשונה מאז החל המירוץ לרבנות הראשית לחמם מנועים, ישבו אמש ארבעת ממתמודדי משרת הרב הראשי על במה אחת, ודנו בעמדות שונות.

זה קרה ב'כנס רמלה' השישי שהתכנס אתמול (ג') בעיר, וכל המתמודדים טענו כי הגיע הזמן שהרבנות תצא מעבר לד' אמותיה ותשפיע על קהל רחב יותר.

הרב דוד לאו פתח בדברי הרב קוק, ואמר כי על הרבנות לעסוק בשאלות רחבות: "יש ליהדות מה לומר בכל התחומים, כי תורתנו היא תורת חיים והיא יכולה להדריך אדם בכל נושא שהוא", אמר. מאידך אמר הרב לאו כי "בנושאים פוליטיים הרב צריך לקחת את עצמו קצת אחורנית", אך הוסיף כי "ביום שהרבנות תשדר את האכפתיות לכל פרט ופרט – אין צל של ספק שירצו לשמוע את דעתה בכל התחומים".

הרב אליעזר איגרא קרא גם הוא בדבריו להרחיב את תחומי ההתייחסות של הרבנות גם לענייני כלכלה וחברה. "כשהרב קוק הקים את הרבנות הממלכתית, הוא הבין שכמו שיש את משרד החינוך ולא מפריטים את החינוך ולא את המשטרה, כך צריך רבנות ממלכתית שעוסקת בכל התחומים. העיסוק בצדקה הוא חלק חשוב מעבודתה של הרבנות הראשית", אמר הרב איגרא.

הרב איגרא הוסיף ואמר כי "רבנים אמנם אינם מומחים גדולים לכלכלה, אך הם יכולים להתייעץ עם מומחים לכלכלה ולפסוק הלכה. אני לא חושב שכל רב יכול להיות פרופסור לכלכלה, אבל אין לי ספק שקיימים היום בציבוריות הישראלית הרבה מאוד כלכלנים שמבינים את רוח התורה ואפשר להתייעץ איתם. ולהלכה בסופו של דבר יש דעה. כאשר הרבנות הראשית עוסקת בעניינים הללו זה יוסיף הרבה כבוד לרבנות".

הרב איגרא אמר עוד בדבריו, כי היחס לדת השתנה לטובה בעשורים האחרונים בקרב הציבור הישראלי. "קרוב למחצית מחברי הכנסת הם דתיים", אמר. "הזיקה של כלל ישראל אל תורת ישראל עברה מהפכה. אני זוכר את השנים הראשונות שלא היו בתי כנסת בקיבוצים, לא היו מזוזות. הדברים היום השתנו לחלוטין. ישנה היום אוזן קשבת למרות שיש ויכוחים. העולם הדתי הפך להיות פחות מנוכר, ויותר קרוב לכלל ישראל ולכן הרבנות הממלכתית צריכה להשמיע את קולה בהרבה דברים חזקים בעיקר בתחום הצדק והצדקה".

להחליף דיסקט ולצאת מהשטיבל

בכנס אמר אחד המתמודדים החזקים (שנראה כי כף המאזניים נוטה לעת עתה לטובתו), הרב דוד סתיו מ'צוהר',  כי "רבנות ראשית שרוצה לעסוק בעניינים של אומה, באופן טבעי צריכה לקבל את הכלים שיש לאומה להחליט בהם. לפעמים יש דעות הפוכות בתחומים שונים. מה יגיד הרב בנושאי כלכלה? בנושא אירן? האם יש לתורה משנה כלכלית סדורה? צריך שהרבנים שרוצים להביע דעת תורה יראו את המציאות בעיניים של ממלכה ויבינו את הכלים שבהם מכריעים".

"צריך לשנות דיסקט, אנחנו לא בשטיבל", הוסיף הרב סתיו. "העמדה הזו צריכה להיות בנויה על הבנה בסיסית של המערכות איתן אנחנו עוסקים ולכן הדברים צריכים להיות בנויים על תורה ולא על סברות כרס".
הרב יעקב שפירא, כיום ראש ישיבת מרכז הרב ומתמודד אף הוא על המשרה, אמר גם הוא שהרבנות צריכה להשמיע את דעתה בנושאים רחבים. "יש הדרכה בחז"ל שיש מצווה שלא לומר דבר שלא נשמע. אבל מסבירים שהאימרה הזו היא בענייני הפרט אך בענייני הכלל יש לומר ללא חשש. המילים יכולות להשפיע על המציאות על אף שלמראה עיניים נראה שהרבנים מדברים באוויר".

הרב שפירא הוסיף לומר כי הרבנות צריכה לעמוד לימין הרבנים ולחזקם. "הרבנות צריכה להרחיב את הכתפיים, לשתף את הרבנים, לעמוד לימינם של הרבנים. הרבנים מרגישים לפעמים קצת בודדים. זה חלק ממכלול הדברים שהרבנות הראשית צריכה לעסוק בהן. 8 שנים לא ממנים רבני שכונות בגלל בג"ץ טיפשי", אמר הרב שפירא, "את חומות ברלין הפילו, ורק הבג"ץ הזה נמשך. צריך להסתכל גם על הנקודה הזו ולעמוד מאחורי הרבנות הראשית כדי שהיא תוכל לעמוד על הרגליים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.