עכשיו זה רשמי: הבחירות לנשיאות בעוד פחות מחודש • צפו (וידאו)

עכשיו זה סופי: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע לפני שעה קלה כי הבחירות לתפקיד נשיא המדינה יערכו ב-י"ב סיון (ה-10 ליוני), "אני רוצה לאחל לכל המתמודדים הצלחה, אך יותר מזה: מבקש ואף דורש, בשמי, בשם הכנסת ובשם העם בישראל: לנהוג בהדר, בכבוד, בהגינות, במוסר וביושר – אחד כלפי השני וכולם כלפי המוסד״, אמר אדלשטיין בהודעתו

יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין הודיע כי הבחירות לנשיאות יתקיימו ביום שלישי י"ב בסיוון תשע"ד, 10 ליוני 2014.

יו"ר הכנסת אמר בהודעתו: "לפני מספר דקות, חבריי הסגנים אישרו את הצעתי והוחלט פה אחד כי הבחירות לנשיאות המדינה תתקיימנה ביום שלישי, יב׳ בסיוון, תשע"ד, ה 10 ליוני 2014. מכיוון שכך, על כל מי שמעמיד עצמו לבחירה יהיה להגיש לי את בקשתו בכתב, בצירוף של לפחות 10 חתימות של חברי כנסת, ביום ג׳ 27 למאי 2014".

צפו בדברי היו"ר
צילום: קוקר
[alooma ref="a79d24ef682ed569cdb019f77c662c32.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

אדלשטין התייחס גם לחשיבות תפקיד נשיא המדינה ואמר "תפקיד נשיא המדינה הוא תפקיד חשוב. נשיא מדינת ישראל אמור לאחות את הקרעים ולגשר בין לבבות. מוסד הנשיאות בעיני הינו מוסד חשוב המהווה סמל לאחדות העם, במיוחד בעיתות משבר וקונפליקט.

לצערי ואני בטוח שלצער כולנו, עד עתה המירוץ הנוכחי התאפיין בהכפשות ובדה- לגיטימציה. התנהלות שלטעמי ביזתה את התהליך ופגעה קשות במוסד החשוב הזה. אני רוצה לאחל לכל המתמודדים הצלחה, אך יותר מזה: מבקש ואף דורש, בשמי, בשם הכנסת ובשם העם בישראל: לנהוג בהדר, בכבוד, בהגינות, במוסר וביושר – אחד כלפי השני וכולם כלפי המוסד״.

לפי שעה הודיעו על התמודדותם: חברי הכנסת ראובן ריבלין מהליכוד ובנימין פואד בן אליעזר מהעבודה שהשיגו את סך החתימות הדרוש. מתמודדים נוספים הם השופטת בדימוס דליה דורנר, חתן פרס נובל לכימיה דן שכטמן ויו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק – אולם הם טרם השיגו את החתימות הנדרשות.

מי שמושך את מרבית תשומת הלב הוא השר סילבן שלום. לפי שעה הוא טרם הודיע על החלטתו בענין,אולם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לגנוז את תיק החקירה נגדו, מתגברות ההערכות במערכת הפוליטית כי שלום יחליט בסופו של דבר להתמודד. אשתו ג'ודי צייצה בטוויטר כי ההחלטה בעניין כבר התקבלה אך מחקה את הציוץ לאחר מכן.

אם שלום הוא יהיה המתמודד השני בליכוד, וככל הנראה יזכה לתמיכתו של ראש הממשלה נתניהו, שעושה הכל כדי לטרפד את בחירתו של ריבלין. נתניהו ככל הנראה לא יודיע רשמית על תמיכה באחד משני המתמודדים בתוך הליכוד, אך מאחורי הקלים יפעל לטובת שלום, וכך גם צפוי לנהוג יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן.

בתוך כך, ח"כ ראובן רבלין פנה היום לראשונה לחברי הכנסת וביקש את תמיכתם: "אל מול כובד האחריות וגודל האתגר, אני עומד לפניכם בענווה ומבקש את אמונכם ואת תמיכתכם"

ריבלין הוסיף: "על רקע האתגרים שנכונו לנו, ובעת שבה נדמה שתהום אידיאולוגית, תרבותית ודתית פעורה בין קבוצות שונות בחברה הישראלית, מתחדדת חשיבותו של הנשיא".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.