המלחמה בטרור האבנים בירושלים: צוותים יבחנו שינוי נהלי הפתיחה באש

בדיון חירום שכינס אמש רה"מ הוחלט על הקמת צוותים מיוחים שיבחנו את החמרת הענישה למיידי אבנים ואת שינוי הוראות הפתיחה באש. הרצוג תוקף: "הממשלה אשמה במצב בירושלים – ולא מערכת המשפט"

"טרור האבנים" בירושלים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס אמש בלשכתו דיון חירום כי לדון בהידרדרות הביטחונית בבירה, הידרדרות שכללה 3 ימים רצופים של התפרעויות וטרור עממי בגיזרת הר הבית ומזר העיר, והגיעה לשיא בפיגוע שבו נרצח אלכסנדר לבלוביץ' הי"ד.

במהלך הדיון הוחלט על הקמת מספר צוותים שתפקידם יהיה לספק מענה משפטי וביטחוני למלחמה בפורעים. בין היתר הוחלט על הקמת צוות שיבחן את שינוי נהלי הפתיחה באש אל מול מיידי אבנים, והקמת צוות משותף למשטרה ולפרקליטות שיבחן הטלת עונשי מינימום על מיידי אבנים. יצוין כי היועץ המשפטי לממשלה מתנגד למהלך.

בדיון, שבו נכחו ראשי מערכת הבטחון והמשפט, הוחלט כי המערכת המשפטית תפעל תוך שבוע לניסוח שינוי שיקל על נהלי הפתיחה באש לגבי מיידי אבנים בנסיבות מחמירות וזורקי בקבוקי תבערה. כמו כן אימץ הפורום את ההצעה לחקיקת בזק של חוק עונשי מינימום למיידי אבנים וזורקי בקבוקי תבערה.

"אנו נילחם בכל האמצעים הנדרשים נגד מיידי אבנים, זורקי בקבוקי תבערה ומטעני צינור ומי שיורה זיקוקים כדי לפגוע באזרחים ושוטרים. בערב החג הוכח שוב שזריקות אבנים יכולות להרוג. פעולות כאלה יתקלו בתגובה חריפה מאוד של ענישה ומניעה. נוביל שינוי מערכתי ונקבע סטנדרט חדש של הרתעה ומניעה", אמר נתניהו בפתח הדיון.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, התחייחס לאירועים האחרונים ואמר: "הרצח שהתרחש בערב החג הוא הוכחה נוספת לכך שיידוי אבנים הוא פיגוע לכל דבר. לא ייתכן שאין כל הרתעה ומיידי אבנים שנתפסים משוחררים וחוזרים לפגע. אני קורא לממשלה להשלים מידית את ההליכים שיאפשרו לשלוח לכלא לשנים רבות כל מי שייתפס מיידה אבנים ולהפעיל את מלוא חומרת הדין כלפי מיידי אבנים. ענישה חזקה, יצירת הרתעה ופעולות מבצעיות נחושות הם הדרך להתמודד עם פיגועי האבנים".

התפרעויות בירושלים. צילום: פלאש 90
התפרעויות בירושלים. צילום: פלאש 90

ברקת הוסיף: "אסור לממשלה לאפשר בשום מצב שהר הבית ישמש מקלט למחבלים ועליה לפעול ללא מורא על מנת להחזיר את הסדר, השקט והקדושה להר. אנחנו מחויבים לשמירת חופש הפולחן והסטטוס קוו בירושלים, ואני מגנה בתוקף את השימוש הציני שעושים הקיצונים בחופש זה על מנת להפוך את המקומות הקדושים למוקדי טרור. אף מסגד, כנסיה או בית כנסת לא יהיו מקלט לאלימות בשום מקום בירושלים, כפי שלא יהיו בוותיקן, במכה או בכל מקום אחר בעולם".

ואילו יושב ראש האופוזיציה, יצחק הרצוג, תקף את התנלות הממשלה וטען כי המצב בירושלים הוא תוצאה של המדיניות הכושלת שלה. לדבריו, היוזמה להחמרת הענישה היא בבחינת "להלך אימים על שופטים וליצור איזשהו רושם שכל הסיפור בירושלים הוא אשמת מערכת המשפט – ובפועל זאת אשמת הממשלה שבה ארדן חבר וראש הממשלה שעומד בראש ממשלתו. להם נקרא הביטוי כסת"ח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.