המלצות ועדת פרי: חרדי שלא יגיע כלל לבקו"ם – יוכרז כעריק

המלצות ועדת פרי לשווין בנטל כבר הוכנו, ובראשן ההמלצה החמורה ביותר, לפיה צעיר חרדי שלא יגיע לבקו"ם – יוכרז כעריק. זו ההמלצה המתגבשת בוועדה, שהיום תחדש את דיוניה בניסיון לגבש חלופה לחוק טל ופתרון לנושא השוויון בנטל.

לפי המלצת הועדה המתגבשת, מי שיוגדר עריק לאחר תקופת אי התייצבות ייענש בשורה של סנקציות חריפות, כולל עיכוב יציאה מהארץ, שלילת קיצבה מהביטוח הלאומי ועוד.
בצהריים היום (שני) תתכנס הוועדה בראשותו של השר יעקב פרי במשרד ראש הממשלה, ותדון בתמריצים למוסדות וליחידים במגזר החרדי שכן יתייצבו לשירות ובסנקציות לאלו שלא יתייצבו.
לפי ההצעה המתגבשת, החרדים שלא הוגדרו כבעלי פטור (אלה שלא הוגדרו עילויים בתורה) יגיעו לבסיס קליטה ומיון (בקו"ם), והצבא יחליט אם לקלוט אותם בצבא או בשירות האזרחי. מי שלא יתייצב לבקו"ם, בלי שיש לו פטור, יוגדר עריק ובכך יהיה דין אחד לכל בני ה־18 בישראל.
למעשה, אין כוונה לתפוס את ה'עריקים' על ידי המשטרה הצבאית, אך יש כוונה לשלול מהם על פי חוק שירות הביטחון הטבות ולהגביל את תנועתם, כאשר המטרה היא לקבוע את הדברים בחוק. במצב כזה מי שיוגדר עריק לא יזכה להנחות בארנונה, יבוטל לו מעמד האברך ומתוקף כך גם הטבות נלוות מצד המדינה.
מצד אחר, מוסדות שישלחו צעירים לבחינה בבקו"ם יזכו לתקציב נדיב. מי שיעבור לשירות אזרחי לא יטופל בידי הצבא, אלא יזכה לטיפול במשרד הכלכלה. שם קבעו כי מי שיבקש להשתלב בשוק העבודה במהלך שירותו האזרחי יזכה לקיצור השירות, כך שבכל שבוע, במקום 45 שעות שבועיות, הוא יצטרך לשרת רק 30 שעות שבועיות.
היום יופיע בפני חברי הוועדה יוג'ין קנדל, ראש המועצה לכלכלה במשרד ראש הממשלה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.