"הממשיך": כך צפויה להיראות הנהגת הציבור הליטאי

שרביט ההנהגה כבר הועבר לו בכינוס 'דגל התורה' בחפץ חיים; הוא לא אוחז מדעות קיצוניות; וכך השפיע גביע הלבן שנזרק עליו על ישיבת פוניבז'. קווים לדמותו של הגר"ג אדלשטיין שליט"א, שעתיד להנהיג את הציבור הליטאי

רבי ירחמיאל גרשון אדלשטיין. זהו שמו המלא של המנהיג הרוחני החדש של מפלגת 'דגל התורה'.

"ר' גרשן", כפי שהוא מכונה בעולם הישיבות, נולד בחודש ניסן 1923 והוא כיום בן 94. מאז פטירת מרן הרב שך זצ"ל ובמשך שנים ארוכות, הוא משמש כראש ישיבת פוניבז' בבני ברק לצידו של הגאון רבי ברוך דב פוברסקי, וכחבר מועצת גדולי התורה של 'דגל התורה' (וייתכן ובקרוב מאוד יוכתר כנשיאה של המועצת) וכן חבר נשיאות ועד הישיבות.

בשנת תש"ח, בהיותו בגיל 24 בלבד, מונה הגר"ג לר"מ בישיבת פוניבז' ע"י מיסד הישיבה הרב יוסף כהנמן זצוק"ל ובתפקידו זה כיהן במשך יותר מארבעים וחמש שנים, עד אמצע שנות התשעים.

עם פטירתו של מרן הרב שך זצ"ל, החל ר' גרשון למסור שיעור כללי בישיבה, דבר שבעצם מינה אותו יחד עם הגאון רבי בערל פוברסקי לעמוד בראשות הישיבה.

עם בחירתם כראשי הישיבה, החלה המחלוקת הגדולה בפוניבז' על מאבקי הירושה והישיבה התפצלה בעידודו של רב גרשון, כאשר מנגד מונה הגאון רב שמואל מרקוביץ' לכהן כר"י של מי שמכונה היום הפלג הירושלמי הקיצוני, או בשפת הישיבה 'המחבלים'.

באמצע שנת 2008 ארע אירוע חמור בישיבה שייזכר לדורות: "המחבלים" השליכו על רב גרשון גביע לבן מחלון בניין, בזמן שהוא עשה את דרכו מחוץ לישיבה. ההלם והתדהמה אחזו בכל הציבור הליטאי בעקבות הפריצה והפגיעה בגדול בישראל, ובעקבות זאת החלו מהומות בישיבה בין שני הפלגים, והתקיימה עצרת תמיכה בראש הישיבה בישיבתו, בהשתתפות רבנים וראשי ישיבות.

במשך כ-14 שנים, משנת 2003 ועד היום, משמש ר' גרשון כחבר מועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה, ונמצא בכל הכינוסים החשובים של המפלגה.

בשנתיים האחרונה החל מרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל לערב את ר' גרשון בקבלת ההחלטות, כאשר הפעם הראשונה הייתה לפני כשנתיים, אז התכנסה ועידת דגל התורה בישוב חפץ חיים לשלושה ימים של פעילות לשם הגיעו כל הפעילים והנציגים של המפלגה.

ביום האחרון הגיע מרן הגראי"ל זצוק"ל לכינוס שחותם את הועידה, שם אמר מספר מילים בלבד, ונתן את רשות הדיבור לר' גרשון אדלשטיין. כבר אז הובן שמי שירש את מקומו הוא ראש ישיבת פוניבז'.

הפעם האחרונה לפני פטירת מרן הרב שטיינמן שהדבר נעשה בפומבי, הייתה בישיבת מועצות החכמים, גדולי התורה וגדולי ישראל שהתכנסו לפני מספר חודשים כדי לדון על חילולי השבת החמורים, שם מי שקיבל החלטה בשם המועצת היה ר' גרשון שלפני הגעתו קיבל דברים מראש הישיבה זצוק"ל.

מרן הגאון רבי גרשון אדלשטיין שליט"א ידוע במתינותו הרבה, והוא צפוי להמשיך בקו של מרן הגראי"ל שטיינמן של שיח והבנה ופחות קיצוניות. הוכחה לכך ניתן לראות כבר מכינוס המועצות בעניין השבת עליו כתבנו למעלה, שם למרות הדעות הקיצוניות שהגיעו מצד אגודת ישראל והורו על פרישה מהממשלה, טען ר' גרשון שאסור לאיים וצריך להוביל קו של חקיקה ומעשים ופחות דיבורים.

הנהגתו את הציבור הליטאי בשנים הקרובות לצידו של מרן הגאון הגדול רבי חיים קנייבסקי שליט"א, צפויה להיות מקובלת מצד השדרה הרחבה של הציבור החרדי, אך עדיין להתקבל בהתנגדות מצידם של מתנגדיו מהפלג הירושלמי, שיקשו על הנהגתו בעקבות פטירת מרן הגראי"ל זצוק"ל.

החלוקה הצפויה בין ר' חיים לר' גרשון תהיה כנראה בין "פסק ההלכה" בנושאים הציבוריים לבין "ברכת הדרך", בדיוק כפי שנעשה עד היום בין הגר"ח לגראי"ל זצ"ל. ר' גרשון צפוי להכריע בעניינים החשובים, אך את ברכת הדרך בהחלטות צפוי לתת הגר"ח ויחד להוביל בהצלחה רבה את מפלגת דגל התורה ואת הציבור החרדי כולו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.