הממשלה אישרה את הגדלת מספר השרים; האופוזיציה נערכת לקרב במליאת הכנסת

בישיבתה האחרונה של הממשלה היוצאת אישרו השרים פה אחד את ההצעה להגדיל את מספר השרים בממשלה הבאה. מחר תובא הצעת החוק לאישור מליאת הכנסת – שם היא צפויה להיתקל בהתנגדות חריפה של האופוזיציה. בתוך כך, נמשכים חילופי ההאשמות בין 'יש עתיד' ל'מחנה הציוני'; ח"כ כבל: "יקח ללפיד זמן לנקות את הריח שדבק בו במהלך ישיבתו בממשלת נתניהו"

הממשלה אישרה הבוקר את ההצעה לשינוי חוק יסוד שיאפשר את הרחבת הממשלה ל-20 שרים, בהם שנים בלי תיק.

רה"מ בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו מציינים היום את הישיבה האחרונה של הממשלה ה-33 ונערכים לישיבה הראשונה של הממשלה ה-34…אני מתייחס לתפקיד הובלת המדינה כקבלת פיקדון יקר. האחריות שלי כראש ממשלה ושלנו כממשלה היא להחזיר אותה לציבור בטוחה יותר, משגשגת יותר ומפותחת יותר. כשאני מסכם את הפעילות של הממשלה אני יכול לומר בהחלט שלמרות הקשיים, שהיו בכל הגזרות, קידמנו את מדינת ישראל בשלושת התחומים האלה".

נתניהו הוסיף: "האזור לא פסק לגעוש ולסעור. למרות הניסיונות הרבים לאתגר אותנו בגבולות שמסביבנו הדפנו את כל הניסיונות האלה, בלי יוצא מהכלל – מחיזבאללה בדרום לבנון, דרך הניסיונות של איראן לפתח נגדנו חזית חדשה, הניסיונות הבלתי פוסקים להחדיר נשק מסוריה ללבנון ועד מאמצי חמאס לבצע נגדנו פגיעה אסטרטגית".

מחר תצא לדרך ממשלת נתניהו הרביעית, כשאת עיקר תשומת הלב צפויה למקד מחר ההצבעה על הגדלת מספר השרים בממשלה מ-18 ל-20. מאחר שמדובר בחוק יסוד, הרי שדרוש רוב של 61 כדי לשנותו. המשמעות: היעדרות או הימנעות של אחד מחברי הקואליציה יובילו לכישלון ראשון של הממשלה החדשה.

 

באופוזיציה מריחים דם ונערכים לקרב. ח"כ איתן כבל כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ברוכים הבאים לגהינום – זו קבלת הפנים בה יתקבל נתניהו וממשלתו החדשה ביום שני בכנסת".

בהמשך כתב כבל: "עוד בטרם חרכו שרי הממשלה את עור הצבי וכבר נתניהו פוסח על כל הסעיפים וחוק יסוד: הממשלה שוב משתנה – מספר השרים וסגני השרים יעלה כי יש לביבי פיות ״רעבים״ להאכיל. אין תפקיד מיותר יותר מסגן שר שמתחרה במיותרות של שר בלי תיק, והפעם ממשלת נתניהו החדשה תהיה מלאה במיותרים.

חברי סיעת המחנה הציוני יעשו את כל אשר נדרש כדי להסיר את החרפה של ממשלת נתניהו החדשה שקווי היסוד שלה מושתתים על תוכנית אחת – הישרדות".

.

כבל לא פיספס את ההזדמנות להלום גם ביו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, לאור ההאשמות והטענות שהשמיע האחרון כלפי התנהלות 'המחנה הציוני': "ולשותפנו החדש באופוזיציה יאיר לפיד – אני יודע שהאלוהים היחיד שיש לך זה אתה, ולמרות זאת אזכירך שהריח שדבק בך מישיבתך עם נתניהו לא רק שעוד לא נעלם, אלא יקח לך עוד זמן לנקותו… אתה זקוק להרבה יותר משבעה ימי נקיים כדי לטהר עצמך מישיבתך באחת הממשלות הגרועות שנראו כאן בשישים ושבע שנות קיומה של המדינה…המחנה הציוני היא הסיעה הגדולה באופוזיציה, ואנחנו ולא אתה, נוביל את המאבק לקיצור ימיה של ממשלת נתניהו החדשה בדיוק כפי שעשינו מול הממשלה הקודמת שישבת בה".

 

כזכור, יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, יוצא במופגן כנגד ראשי המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג וח"כ ציפי לבני. "נראה שהם לא ממש נחושים להנהיג את האופוזיציה", הוא הטיח לעברם באירוע "שבתרבות" בתיאטרון הלאומי הבימה בתל אביב. "אני לא מבין את השתיקה שלהם. לא שומעים את קולם בכל הקשור למה שמתרחש".

צפו בלפיד –  וידאו באדיבות רשת

<object id="myExperience" class="BrightcoveExperience" data="http://admin.brightcove.com/viewer/us20140626.1337/BrightcoveBootloader.swf?playerID=3199018807001&amp;playerKey=AQ~~%2CAAABaSVvvhE~%2CkYID6H47O2uTO8qXOzApgwJhylV14cNn&amp;%40videoPlayer=ref%3Alapid_vtr2_n20150509_v1&amp;autoStart=&amp;bgcolor=%23FFFFFF&amp;debuggerID=&amp;dynamicStreaming=true&amp;flashID=myExperience&amp;height=400&amp;includeAPI=&amp;isUI=&amp;isVid=true&amp;linkBaseURL=&amp;originalTemplateReadyHandler=onTemplateReady&amp;startTime=&amp;templateLoadHandler=&amp;templateReadyHandler=&amp;width=500&amp;wmode=transparent" type="application/x-shockwave-flash" width="500" height="400"><param name="allowScriptAccess" value="always" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="seamlessTabbing" value="false" /><param name="swliveconnect" value="true" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="quality" value="high" /><param name="bgcolor" value="#FFFFFF" /></object>
"מערכת החינוך של מדינת ישראל תישלט עכשיו על ידי שלוש מפלגות סקטוריאליות: בנט מהבית היהודי, פרוש מיהדות התורה ומשולם נהרי מש"ס", הרחיב לפיד. "שתיים מהמפלגות מתנגדות לעצם הרעיון של לימודי ליבה. זה הרי מתכון לאסון, ומפלגת המחנה הציוני שותקת כי כולם יודעים שהם גם היו נותנים את זה ואפילו יותר, ואולי הם מחכים לטלפון שיזמינו גם אותם להשתתף במסיבה הזו. אם הם לא יובילו את האופוזיציה, אנחנו נוביל אותה".

&nbsp;

בעקבות דברי לפידמהמחנה הציוני נמסר בתגובה: "מצחיק לראות את מי שחמאת ממשלת לפיד-נתניהו הכושלת עדיין מרוחה על ראשו, משחק אותה אופוזיציה. מוטב שילמד מהרצוג שכשהוא אומר משהו, הוא מתכוון לזה ויפסיק לסייע לממשלת הכישלון הלאומי שנתניהו מקים באמירות חסרות אחריות שמפלגות את האופוזיציה.

&nbsp;

לפיד תקף את הליכוד על רקע כוונתו להרחיב את הממשלה המיועדת ל-20 שרים. הוא הבטיח לעתור לבג"ץ נגד הצעת החוק הראשונה שתגיש הממשלה לאישור הכנסת.

"מדובר בקואליציה של 61 חברי כנסת, שיותר קטנה מקודמתה, ובכל זאת מוכרחים להרחיב את הממשלה מעבר ל-18 שרים?", תהה לפיד. "יש עתיד תלך על העניין הזה לבג"ץ".

&nbsp;

"הם אומרים לנו שאין לזה עלות תקציבית וזה שקר גס", טען לפיד. "אני הייתי שר אוצר ולי קשה למכור שטויות כאלו. הצעד הזה עולה מאות מיליונים, ולכן מדובר בשחיתות פוליטית. זו ההחלטה הראשונה של נתניהו בתור ראש ממשלה. ככה מתחילים ממשלה?".

&nbsp;

"זה כסף ציבורי שצריך ללכת לרווחה, לבריאות ולכל מה שחשוב עבור אזרחי מדינת ישראל", קרא לפיד.

בשלב הזה מנחה האירוע, העיתונאי בן כספית, שאל את לפיד אם הוא אומר למעשה שראש הממשלה מושחת. "אם זה מעשה של שחיתות פוליטית ועושה אותו ראש הממשלה – חבר אתה את הנקודות", השיב לפיד.

"הרעיון שאומר שמותר לנו לבזבז כסף כדי שיהיו לנו חיים יותר נוחים פוליטית, מחמיץ את כל התפיסה של מהי דמוקרטיה", הוסיף לפיד. "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צריך לעצור את המהלך כי אסור שממשלת מעבר תקבל החלטה מהותית שמשנה חוק יסוד למעשה, ועל זה אנחנו הולכים לבג"ץ".

&nbsp;

לפיד פרגן לליברמן ואמר: יו"ר ישראל ביתנו שהחליט להתפטר מתפקידו כשר החוץ ולעבור לאופוזיציה. "צלצלתי לליברמן לאחר שהצהיר שהוא לא מצטרף לקואליציה ובירכתי אותו", הוא סיפר. "זה צעד נכון ואמיץ. אנחנו עובדים יחד בשיתוף פעולה טוב מאוד. נגיד, את חוק ה-18 שרים, זה חוק שהעברנו יחד ונפעל יחד גם באופוזיציה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.