הממשלה אישרה את חוק המחבלים

חוק המחבלים עבר בממשלה: בשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק לאחר שנתניהו העדיף שלא להעלות את החוק להצבעה

הבוקר (ראשון) אישרה הממשלה את חוק איסור מתן חנינה לרוצחים של ח"כ איילת שקד וח"כ דוד צור.

כזכור בשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בשבוע, כאשר  מיד לאחר ההצבעה על חוק הפונדקאות, הודיע ראש הממשלה במפתיע כי ההצבעה על החוק בישיבת הממשלה תדחה, למרות ההסכם מראש בנושא.

 

הבוקר  התקיים הדיון בישיבת הממשלה, אשר היה סוער במיוחד לאור התנגדויות של חלק מהשרים. בסופו של דבר עברה ההצבעה ברוב של 15 קולות אל מול 6 מתנגדים.

 

 

הצעת חוק איסור מתן חנינה לרוצחים היא  תיקון לחוק יסוד : נשיא המדינה. התיקון מבקש לאפשר לשופטי בית המשפט לשקול, בעת מתן גזר הדין, את חומרת עבירת הרצח, ובמקרים מיוחדים להחליט, באם ימצאו לנכון, למנוע אפשרות של חנינה עתידית לרוצח.

 

יצויין שהצעת החוק אושרה כבר בוועדת שרים לפני מספר חודשים.

 

החוק מנסה למנוע הן את הסחטנות של ארגוני טרור ב"דילים מדיניים" והן את שחרורם של רוצחים פליליים, אשר זוכים לא פעם, חרף חומרת מעשיהם, להקלה בתנאי המאסר. "רוצחי ילדים, רוצחי משפחות ומחבלים, כולם נמצאים תחת אותה מטריה ואסור להקל במעשיהם או בעונשם", אומרת שקד. "שחרור רוצחים בכמויות סיטוניות בעסקאות מדיניות הוא לעג לרש וזלזול באזרחי מדינת ישראל, כמו כן הקלה בעונשם של רוצחים פליליים".

 

ח״כ דוד צור מיוזמי החוק אמר ״חשוב להבהיר כי לא מדובר בחוק איסור שחרור מחבלים, אלא בחוק איסור שחרור רוצחים נתעבים בכלל, בין אם הרקע לממעשה היה פלילי ובין אם לאומני. כל רצח הוא נתעב, אך כשיש מקרים יוצאי דופן בחומרתם כגון: רצח משפחת אושרנקו, רצח משפחת פוגל או רצח של ראש ממשלה, יש צורך למנוע מהרוצחים ליהנות מהליך חנינה מנהלי שפוגע בצדק. הצעת החוק באה לחזק את סמכויות השופטים על ידי יצירת מדרגת ענישה נוספת בין עונש המוות שאינו קיים בישראל לבין מאסר עולם, מה שוודאי יעזור לחזק את ההרתעה ולהגביר את תחושת הביטחון האישי של האזרחים."

 

 

פן נוסף וחשוב שבא החוק להסדיר הוא למעשה את סמכויות בתי המשפט בישראל. " החוק שומר על עקרון הפרדת הרשויות. גזר דין שניתן על ידי בית המשפט, בייחוד בענייני פלילים, אל לו להיות כלי משחק בידי הממשלה. כך נשמור על מערכת המשפט מוערכת יותר ויציבה יותר בישראל", אומרת שקד.

 

 

מהבית היהודי נמסר בתגובה לאישור בממשלה:  ״הממשלה אמרה היום: די להפקרות. זהו לא רק מהלך מוסרי, זהו מהלך מסכל פיגועים. כעת ידע כל רוצח שמהכלא הוא לא יצא חי, ואולי יחשוב פעמיים לפני ביצוע פעולת טרור. הבית היהודי תמשיך להילחם נגד שחרור המחבלים גם בעתיד".

 

יו"ר הבית היהדי השר נפתלי  בנט הגיב ואמר "היום שמנו סוף לדיל ה״רצחת-שוחררת״, דיל שקיים רק בישראל" הממשלה אישרה כעת, יום א', את החוק נגד שחרור מחבלים של ח"כ איילת שקד. יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמר לאחר ההצבעה: "היום שמנו סוף לדיל ה״רצחת-שוחררת״, דיל שקיים רק בישראל. על פי החוק, במעשי רצח חמורים, יוכלו השופטים לגזור מאסר עולם, ללא אפשרות חנינה. אם מדינת ישראל לא עמדה במוסר הפשוט שרוצחים צריכים למות בכלא, אז מעכשיו לא תהיה לה ברירה. אם החוק הזה היה קיים קודם לכן, ייתכן שהרבה רוצחים היו מבינים שלא משתלם לרצוח יהודים. מול ממשלת אחדות הטרור של הפלסטינים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.