הממשלה אישרה: הרפורמים יתפללו בכותל

הממשלה אישרה את המתווה שיאפשר לרפורמים להתפלל ברחבת "הכותל המערבי" ויסדיר את פעילות ארגון "נשות הכותל", שיוותר על דרישתו להתפלל בטליתות בעזרת הנשים הקיימת כיום במקום. החרדים התנגדו אך לא הערימו קשיים על נתניהו. { ניצחון הרפורמים }

פשרה כואבת:  הממשלה אישרה את המתווה שיאפשר לרפורמים להתפלל ברחבת "הכותל המערבי" ויסדיר את פעילות ארגון "נשות הכותל", שיוותר על דרישתו להתפלל בטליתות בעזרת הנשים הקיימת כיום במקום.

ההחלטה אושרה למרות שהשרים החרדים הודיעו כי יתנגדו ליוזמה, וגם השר אורי אריאל מהבית היהודי אמר כי יצביע נגד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את מזכיר הממשלה (והחל ממחר, היועץ המשפטי) אביחי מנדלבליט, שגיבש את ההצעה: "הוא פעל בשנה האחרונה בהנחייתי ובשיתוף פעולה עם נתן שרנסקי, לנסות להביא לפתרון שאלת נשות הכותל". על ההסכם אמר נתניהו: "אנו מביאים פשרה בנושא הרגיש הזה במקום שאמור לאחד את עם ישראל. אני יודע שזה נושא רגיש, ועם זאת אני חושב שזה פתרון הולם, פתרון יצירתי. בדרך כלל הבעיות המורכבות ביותר מחייבות סוג כזה של פתרון, ואני מברך אותך על מה שהבאת כאן להכרעת הממשלה".

 

מוקדם יותר, אמר שר הפנים אריה דרעי בישיבת הממשלה כי הוא מתנגד להסדר החדש במתחם הכותל המערבי, שלפיו "נשות הכותל" יוותרו על דרישתן להתפלל ברחבת הנשים, ותחת זאת תוכשר עבורן רחבה בחלקו הדרומי של הכותל.

"מדינת ישראל מתנהלת על פי היהדות המסורה. כל הבעיה הזאת של הרפורמים והקונסרבטיבים לא הייתה קיימת עד עכשיו במדינת ישראל ואין לי שום כוונה שזה יקרה עכשיו. אין מה להתפשר בעניין", טען. שר החקלאות אורי אריאל כבר הודיע שיתנגד להצעה, וגם השרים יעקב ליצמן ודוד אזולאי צפויים להתנגד.

 

הקמת הרחבה החדשה, עבור הרפרומים תעלה כ-35 מיליון שקלים ותתוקצב בחמישה מיליון שקל בשנה, יחד עם מענק חד פעמי של 2.5 מיליון שקלים.

את המתווה גיבש מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט יחד עם המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר וצבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה.

 

הרחבה החדשה תוקם סמוך לקשת רובינזון, במקום בו נמצאת כעת "עזרת ישראל" – היא תנוהל על ידי נציג מטעם ראש הממשלה יחד עם מועצה בה תהיה נציגות לזרמים השונים. עד שתיבנה הרחבה החדשה ימשיכו הנשים להתפלל בעזרת נשים, אך במתווה הפשרה נכתב כי יש "ציפייה" מהן שלא להכניס ספר תורה.

הכניסה לרחבה החדשה שתוקם תהיה משותפת לכניסה לרחבת הכותל הנוכחית שתחולק לשלושה שערים: גברים, נשים ומעורב. רחבת התפילה תהיה משותפת לגברים ולנשים יחד, והיא תתקיים כמקובל בזרמים הלא אורתודוכסיים ביהדות.

 

פעם בחודש תיערך בה תפילה של נשות הכותל, שמבקשות להתפלל בנפרד מהגברים, ולשם כך תוקם מחיצה ניידת כדי שהן יוכלו להתפלל כמנהגן. הרחבות הקיימות יישארו אורתודוכסיות לגמרי ובשליטת רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ.

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, בירך על ההחלטה שלדבריו "שמה קץ למונופול החרדי בכותל ויש בה הכרה חסרת תקדים בזרמים הלא אורתודוכסים". לדבריו, "לראשונה יכיר החוק בישראל בתפילה שיוויונית ללא מחיצות בין גברים ונשים כחלק מן המנהגים באתר המקודש ביותר לעם היהודי ולראשונה יוקם גוף ממשלתי בו יינתן ייצוג ברור ורשמי לנציגי היהדות הרפורמית והקונסרווטיבית. מהלך זה יחזק משמעותית את העיקרון שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי, לא רק בתפוצות, אלא גם במדינת ישראל".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.