הממשלה אישרה: מעלית ורכבל לכותל

בישיבה מיוחדת שהתקיימה במנהרות הכותל, הממשלה אישרה את יוזמת שר הבינוי והשיכון יואב גלנטו וסגנו ח"כ ז'קי לוי לפרויקט מעלית הכותל

ביוזמת שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, סגנו ז'קי לוי, והשרים יריב לוין, זאב אלקין, חיים כץ, מירי רגב וגילה גמליאל, הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את פרויקט "מעלית הכותל". ההחלטה הגיעה אחרי 13 שנה של הצהרות שלא הגיעו לכדי החלטה של ממש. יצוין, כי התוכנית המדוברת הינה לביצוע מיידי וכבר ניתנו כל ההיתרים הנדרשים.
במסגרת התכנית, ייבנו מעלית מיוחדת ומעברים תת קרקעיים שיאפשרו לבעלי מוגבלויות להגיע בקלות מהרובע היהודי אל רחבת הכותל המערבי. העלות: 50 מיליון שקלים.
הפרוייקט ההנדסי המורכב יאפשר גם לנכים, למוגבלים ולקשישים להגיע בקלות ובביטחה עד לרחבת הכותל המערבי ולרובע היהודי.
את מרבית סכום ההשקעה בפרויקט גייסו משרדי הממשלה ובראשם משרד הבינוי והשיכון ומשרד התיירות. סיבת ההשקעה היא החשיבות ההיסטורית העמוקה של הרובע היהודי ושל הכותל המערבי, והצורך בחיבור הרובע היהודי והכותל והנגשתם לציבור הרחב בכלל, לציבור הנכים והמוגבלים בפרט וכן לעודד תיירים להגיע למקום.
על פי התוכנית, פיר המעלית יגיע לעומק של כ-26 מ"ר, תחילתו במפלס הרובע היהודי ברח' משגב לדך והוא ירד עד למפלס הכותל. במקביל, תיחפר מנהרה להולכי רגל באורך של כ-65 מ"ר, שתחבר בין היציאה מהמעלית לרחבת הכותל בנקודת הבידוק הביטחוני.
לדברי השר גלנט: "המוסר היהודי מתחיל בכותל המערבי – לב ליבו של העם היהודי. על כל שנה בה ירושלים משוחררת, מדינת ישראל משקיעה מיליון שקלים. 50 שנה – 50 מיליון. בשבוע שעבר גם הנשיא טראמפ הבהיר את הקשר שלא ניתן לניתוק בין הכותל לעם היהודי. ממשלת ישראל אמרה היום בקול ברור וצלול: עיני העם היהודי היו נשואות לירושלים ולכותל המערבי במשך 2,000 שנות גלות. כעת, מדינת ישראל לא רק מצהירה על שייכותו הכותל אליה, היא גם משקיעה בכך משאבים".
עוד בתוכנית ההנגשה: בניית קומת כניסה בשטח של כ- 1,023 מ"ר. קומת הכניסה תשמש בתחילה כשדרת חנויות, בגודל של 158 מ"ר, שירותים ציבוריים ומעברים. בעתיד, עם הקמת תחנת רכבת תת קרקעית לכותל, יותקנו בה מדרגות נעות שיובילו אל תחנת הרכבת. כחלק מהפרויקט, תיבנה גם קומה עליונה, מעל קומת הכניסה, ייבנו חדרי שירות ואולם רב תכליתי, אשר ישמש לפעילויות ולכנסים. הפרויקט יבוצע באמצעות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי של משרד הבינוי והשיכון.
לקראת שבוע ירושלים שהחל משבוע שעבר וממשיך עד חג השבועות, בו נערכים הופעות ופסטיבלים המציינים את חמישים שנה לאיחוד ירושלים, החליט ראש הממשלה לקיים את ישיבת הממשלה ע"י שריד בית המקדש במנהרות הכותל.

בישיבת הממשלה המיוחדת המתקיימת היום במנהרות הכותל משתתפים רה"מ נתניהו, השרים ממפלגת השלטון: ישראל כץ, גלעד ארדן, צחי הנגבי, חיים כץ, זאב אלקין, יובל שטייניץ ויריב לוין.
שרי המפלגות הדתיות והחרדיות: בנט, שקד, אריאל, דרעי, ליצמן ואזולאי. וכן שר האוצר כחלון, כהן וגלנט.
בלטו בהיעדרותם: רגב, ואקוניס. ראש הסגל יואב הורוביץ משתתף לצד השרים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.