הממשלה תאשר מחר שחרור 104 האסירים הפלסטינים • נתניהו במכתב שהוציא בשבת: "זו החלטה קשה"

בישיבת הממשלה שתתקיים מחר (ראשון) יתבקשו שרי הממשלה לאשר את שחרורם של 104 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו ולא 82 כפי שנמסר קודם לכן. הערב פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שבה טען כי המהלך "חשוב למדינה".

לא ברור מיהם 22 האסירים הנוספים שישוחררו אבל חלק מהם יהיו ערבים-ישראלים וזאת בניגוד להצהרות של שרים ופקידים בכירים בממשלה בשבוע האחרון. גורם מדיני ציין שוועדת השרים המיוחדת שתוקם בהחלטת הממשלה מחר היא זו שתקבע את זהות 22 האסירים הנוספים.

במכתב מיוחד לאזרחי ישראל שפרסם הערב (עוד לפני צאת השבת!), אמר נתניהו כי שחרור האסירים הוא החלטה קשה שמכאיבה למשפחות השכולות ואף מתנגשת עם ערך הצדק, אך דאג לציין כי "רובם המוחלט של האסירים ישבו בכלא למעלה מ-20 שנה". נתניהו טען כי "כדי לקבל החלטות שנתמכות בדעת הקהל אין צורך בראשי ממשלה. ראשי ממשלה נדרשים מעת לעת לקבל החלטות בניגוד לדעת הקהל – כשהדבר חשוב למדינה".

נתניהו הוסיף כי בתשעת החודשים הקרובים הוא יבחן אם יש הפלסטינים מעוניינים בסיום אמיתי של הסכסוך בינינו. "סיום זה יתאפשר רק בתנאי שיובטח ביטחון אזרחי ישראל ויובטחו האינטרסים הלאומיים החיוניים שלנו", אמר.

הגורם המדיני מסר כי במקביל להגדלת מספר האסירים שישוחררו, יוארך פרק הזמן על פניו יבוצעו ארבע הפעימות של שחרור האסירים. הפעימה הראשונה הוקדמה בחודש ותבוצע בשבוע הקרוב מיד אחרי פגישת לבני-עריקאת בוושינגטון. הפעימה האחרונה, שהיתה אמורה להתבצע תוך שמונה חודשים תידחה בחודש ותתקיים רק אחרי תשעה חודשים.

לא ברור מה הסיבה לשינוי. האם מדובר בהתקפלות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ללחץ אמריקאי, האם מדובר בתקלה דוברותית של ממשלת ישראל או באי הבנה בין ישראל, ארה"ב והפלסטינים. במהלך השבוע האחרון אמרו בכירים ישראלים כי ישוחררו 82 אסירים פלסטינים בלבד וכי ישראל לא תסכים לשחרור כ-20 אסירים ביטחוניים ערבים-ישראלים.

שרים בליכוד שמעו את הדיווחים מירושלים על 82 אסירים שישוחררו אבל גם דיווחים מרמאללה על כך שישוחררו 104 אסירים. שר הפנים גדעון סער אף התעמת בנושא עם ראש הממשלה נתניהו במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת השבוע. סער דרש לדעת מהו המספר הסופי של האסירים שישוחררו אך נתניהו התחמק מתשובה.

שלושה משרי הליכוד ציינו בשעות האחרונות כי הם עצמם עוד לא קיבלו את הצעת המחליטים שתובא לאישור הממשלה מחר.

"לא ברור לנו כמה אסירים ישוחררו ואם יש שינוי מה הסיבה לכך", אמר אחד השרים. שר אחר הוסיף: "את התקשורת עידכנו אבל לנו לא אמרו כלום".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.