הממשלה תדון היום בקיצוץ של 2% בתקציב בשל צוק איתן

480 מיליון שקל יקוצצו מתקציב החינוך ■ תועבר חבילת סיוע בסך 1.3 מיליארד שקל ליישובי עוטף עזה ■ ראש העיר אשדוד: "זו טעות, לא נעבור על כך לסדר היום"

על רקע הפסקת האש שנשמרת זה היום השישי, תיערך הבוקר (א') ישיבת הממשלה השבועית במועצה האזורית חוף אשקלון, שבה ידונו השרים בהצעת החלטה לשינוי סדר העדיפות בתקציב 2014 ומימון עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו. במסגרת ההצעה, יצביעו השרים על קיצוץ רוחבי בשיעור של שני אחוזים כדי לממן את העלויות.

יחד עם זאת, תובא לאישור הממשלה, בתוך שבוע, תכנית אסטרטגית רב-שנתית לפיתוח שדרות ויישובי עוטף עזה בהיקף כולל של 1.3 מיליארד שקל בפריסה על פני כחמש שנים.

במסגרת הצעת ההחלטה, יובא לאישור השרים קיצוץ בסך של כחצי מיליארד שקלים מתקציב החינוך, במשרד הבריאות ייאלצו להיפרד מכ-43 מיליון שקל ו-243 מיליון שקל יקוצצו מהתקציב לפיתוח התחבורה. נוסף על כך, יופחתו 69 מיליון שקל מתקציבי הרשויות המקומיות.

השרים יצביעו גם על העברת 940 מיליון שקל למימון ההוצאות לחיזוק החוסן האזרחי ביישובי עוטף עזה, 196.6 מיליון שקל יועברו למימון ההוצאות החד-פעמיות לחיזוק החוסן הביטחוני באותם יישובים.

ראש העיר אשדוד: "מסר חמור של הממשלה לתושבי הדרום"

בעמוד הפייסבוק האישי שלו פרסם אתמול ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי מסר זועם בעקבות כוונת הממשלה שלא להעניק חבילת סיוע לערי הדרום כמו אשדוד ואשקלון.

"להפתעתי, אין זכר לסיוע הנדרש ליישובים בטווח של 40 קילומטרים, במיוחד אשדוד ואשקלון שספגו את מרב האש", כתב. "זהו מסר חמור של הממשלה ואני מקווה שמדובר בטעות שתתוקן בהחלטה, אחרת לא נעבור על כך לסדר היום ונצא למאבק בלתי מתפשר".

לדברים הצטרף גם ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני: "אשקלון, שספגה הכי הרבה טילים במבצע הזה, לא תראה מזה שקל. אין לי שום כוונה לעבור על זה בשתיקה".

זמן קצר לאחר מכן, בשיחה בין לשכת ראש העיר אשדוד ללשכת מנכ"ל ראש הממשלה התקבלה הבהרה כי יינתן סיוע גם לרשויות בטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה. גובה הסיוע יידון בוועדה שהוקמה במיוחד לעניין הזה ומסקנותיה יובאו לאישור הממשלה בעוד שבועיים.

בסוף השבוע פנה השר אורי אריאל (הבית היהודי) לשר האוצר וראש הממשלה, והדגיש כי יתנגד לקיצוץ קבוע בבסיס התקציב. במכתב ששלח לנתניהו ולפיד אמר אריאל כי "הצורך בכיסוי הוצאות הביטחון של מבצע 'צוק איתן' הינו צורך חד-פעמים. יש לבצע העברה תקציבית חד-פעמית ולא קיצוץ רוחבי קבוע שחל על בסיס תקציבי המשרדים מכאן ולהבא".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.