המספרים שמאחורי חקירת הזוג דרעי

בשונה מחקירות קודומות להם היו מיוחסות עבירות לאריה דרעי הפעם לגב' דרעי תפקיד מרכזי בפרשות הנחקרות אם יוכח ששימשה כצינור להעברת שוחד לכאורה

הפעם בשונה מהחקירות שנערכו לפני שנים בהן הורשע אריה דרעי גם אישתו הגב' יפה דרעי נמצאת בתוך הקלחת והינה נחקרת לכל דבר .

הגב' דרעי מנהלת מספר עמותות במקביל, אשר ביקורות שונות שנערכו בעבר על ידי רואי חשבון לבקשת משרד המשפטים בשתי עמותות הקשורות לגב' יפה דרעי, גילו אי סדרים בפעילותן: העברות כספים ללא הסברים מנומקים, דיווחים על תרומות מצד אחד אך מנגד ללא קבלות מתאימות , נכס שהתקבל ללא תמורה .

הביקורות כבר התריעו בעבר כי ישנם אי סדרים גדולים לדוג' : בשנת 2000 דווחו על הכנסות בס"ך של 810 אלף שקל לעמותת "מוסדות תורה וחסד יהודה יעלה" אך מנגד לא נמצאו כל קבלות לסכום זה . חברת א.א גמיש חברה לבנין העניקה בניין לעמותה בכדי שתוכל לפעול מתוכו ללא סימוכין מתאימים . בדיקה נוספת העלתה כי ישנה קרבה משפחתית בין שניים מחברי ועד העמותה – יפה דרעי וחיים זילבר שהם גיסים וזאת לאחר שכל הועד מונה סה"כ 4 איש .

דוחות הביקורת ידעו לספר על חובות אבודים של העמותה בס"ך של 244 אלף שקל. ברישומים הופיע ליד סכום זה שנדובר בהלוואות שניתנו לנזקקים שלא הוחזרו אחרי שנודע לעמותה שהביקורות עלו על כך העמותה שינתה את הסברה והודיעה כי נפלה טעות לכן זה סומן כחובות אבודים .

עמותה נוספת שמנוהלת ע"י הגב' דרעי "מפעלות שמחה " .בשנת 2003 נמצא ע"י הביקורת כי עמותת "יהודה יעלה" הלוותה 300 אלף שקל ל"מפעלות שמחה", {שתי העמותות מנוהלות ע"י גב' דרעי }. אך הפלא ופלא מהדוחות עולה כי עמותת " מפעלות שמחה " השיבה 400 אלף שקל במילים אחרות 100 אלף שקל יותר משקיבלה .

גם עמותת "מפעלות שמחה" שמחה וששון לפי דוחות הביקורת : בסמינר אותו מפעילה העמותה עובדות 35 מורות, בעוד שבסמינר לומדות 82 תלמידות בשתי כיתות בלבד. כלומר כל מורה מלמדת כביכול שתי תלמידות .

לפי המסמן בחקירה הנוכחית, לתפקידה של הגב' דרעי מקום מרכזי בכל הפרשה הנחקרת כעת . לו באמת נערכו עבירות מס ובאם החוקרים יצליחו להוכיח, כי היא שימשה באמצעות העמותות ,צינור מעבר לכספים רבים שהתקבלו ללא תיעוד ונועדו לשוחד עבור בעלה השר .

במילים אחרות עצם העובדה שישנו חשד שתרומות הועברו לעמותה של הגב' דרעי, ולא לידי אריה שמשמש כשר , אין בה בכדי להוריד ממשמעות העבירות לכאורה .

בכדי להוכיח כי היה מדובר בשוחד שהועבר בצורת תרומות לכאורה החוקרים יצטרכו להוכיח כי השר דרעי ידע על התרומה , שהשר דרעי ידע מי עומד מאחורי התרומה, שהשר דרעי ידע מה מסתתר מאחורי כוונת התורמים .

לכל אלה מצטרפים גם החשדות להתנהלות לא תקינה ועבירות מס בנושא בניין הדירות בגבעת שאול שהועבר\נמכר לאחיו של השר מיד לאחר שנכנס לכנסת ,הווילה בספסופה שנבנתה בכסף שלא דווח עליו מעולם .

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.