המס על הקברים: באוצר מכחישים – בחברה קדישא תוקפים: "מס עד תחיית המתים"

לאחר הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות על כך שהאוצר יטיל גביית ארנונה ליורשים על קברים , באוצר מודעים לביקורת הנוקבת ששמה ללעג וקלס את אנשי האוצר והם פרסמו הבהרה באתר המשרד בניסיון נואש להמתיק את הגלולה המרה.

וכך נכתב: "הבהרה: אין אמת בפרסום לפיו תידרש ארנונה בגין חלקת קבר".

לאורך שנים רבות נדרשו חברות הקדישא לשלם ארנונה בגין שטחי בתי קברות, הנחשבים חוקית כשטח בשימוש מועצה דתית, כפי שמשלם כל גוף, החייב בארנונה, לרבות צה"ל על בסיסיו וכיו"ב.

עד חודש יולי 2010 נדרשה חברה קדישא לשלם ארנונה על שטחי קבורה המנוהלים על ידה, תשלום שהופסק בעקבות חוק שאושר בכנסת ביולי 2010 ביוזמתו של ח"כ משה גפני, אשר המעניק פטור מתשלום ארנונה לחברה קדישא. כתוצאה מכך ירדו הכנסות הרשויות בעשרות מיליוני שקלים (כל רשות על פי נתוני הגבייה שלה).

באוצר מבהירים כי הצעת התקציב 2013-2014 מציע משרד האוצר להשיב את המצב לקדמותו ולמנוע מהרשויות אובדן הכנסה. תעריפי הגבייה למי שמעוניין לרכוש חלקת קבר בחיים קבועים בחוק, ולא ניתנים לשינוי, אלא באישור הכנסת.

בעקבות החלטת האוצר הגיב דובר חברה קדישא אברהם מנלה, בריאיון שהעניק ל"מאקו" כי לאנשי ארגונו לא תהיה ברירה, אלא לגבות את התשלום "עד תחיית המתים", לדבריו.

"לחברות הקדישא לא יהיה שום מנוס, אלא לבקש מכל משפחה לחתום על כך שחלקת הקבר תהיה בבעלותה ובחזקתה והיא תתחייב לשלם את הארנונה לפי החישובים שלנו, משפחה שיקירה קבור באחת מהערים הגדולות – תיאלץ לשלם בין 300 ל-400 שקלים בשנה וזאת בהתאם לגודל חלקת הקבר ולעיר שבה ממוקם הקבר". אמר מנלה לחדשות 2 באינטרנט.

מנכ"ל חהרבה קדישא שב ותקף את החלטת לפיד ואמר כי הצעת החוק שמהווה חלק מחוק ההסדרים אינה אלא מחטף, שאנו מקווים מאוד שהאוצר יירד ממנה כמה שיותר מהר. ההחלטה הזאת של המדינה לגבות ארנונה על חלקות קבר היא החלטה צינית שגובלת בגיחוך. זו גזירה שהאוצר החביא במסגרת חוק ההסדרים בעמוד 194, בתקווה שאף אחד לא ישים לב. צריך לראות את זה כמס לכל דבר".

"אנו עושים כמיטב יכולתנו לבטל את רוע הגזירה הזו", הבהיר מנלה. "הדבר יפגע בכל אזרחי ישראל – חייבים להבין, כי מדובר על ממוצע של כ-35 שקלים לחודש על כל חלקת קבר. יש ערים שיגבו הרבה יותר".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.