המעבר לשעון הקיץ: כיצד נרגיל את הילדים לשינוי?

הימים התארכו בעקבות שעון הקיץ שחזר לשלוט. למבוגרים לוקח זמן להתרגל וכמובן גם לקטנטנים, אז מה עושים כשהשעון מורה על השעה שש בערב אבל בחוץ השמש עדיין זורחת? הורים רבים לא יודעים כיצד להתמודד עם השינוי, האם להשכיב את התינוק מוקדם יותר? האם לאחר דווקא את שעת ההשכבה? ואולי, מתגנבת גם בקשה קטנה שהוא לא ישכים קום כמו בחורף וייתן להורה לישון עוד קצת?

בני האדם ניחונו בשעון ביולוגי, והוא חזק יותר מכל שעון אחר, משום כך, עלולים להיות ימים מספר שבהם ילדיכם יירדמו שעה מאוחר יותר במקום בשעה בה היו רגילים- פשוט מכיוון שהשעון הביולוגי שלהם עדיין לא סונכרן עם השעון השעה החדשה.

לכל אדם,צורת הסתגלות שונה למעברים. יש ילדים שיסתגלו לשעון הקיץ, ואחרים עלולים להיות מושפעים במשך כשבוע עד שבועיים מהשינוי בשעון המתחלף. את הקושי יבטאו בהרדמות מאוחרת והשכמות מאוחרות יותר מהרגיל; עליכם ההורים יש להיות סובלניים ולגלות רגישות.

אז כיצד נקל על ילדינו במעברי השעות?

כדי להקל חשוב לשמור על סדר יום מוכר וקבוע, ככל שאפשר, הן מבחינת שעות השינה במהלך היממה והן מבחינת זמני הארוחות. בזמן שינוי השעות יהיו תינוקות שגם הרגלי האכילה שלהם יסבלו משינוי, הם יאכלו פחות טוב ויראו סימני עייפות במהלך היום.

כדי לעזור להם להיכנס לשגרה החדשה, הקדימו את שעת השינה של הילד בכרבע שעה והקפידו להמשיך כך גם בימים הבאים, כדי להרגיל את הילד.

אצל תינוקות חשוב שלא לשנות את המרווחים בהשכבה במהלך היום והלילה, ואת מרווחי הארוחות במהלך היממה.

תינוק שרגיל לישון כל 3 שעות, יש להמשיך ולהשכיב לישון במרווחים שהוא רגיל אליהם. ייתכנו מספר ימים בהם התינוק יירדם, למשל, לשנת בוקר בשעה 10:00, היות ומבחינתו מדובר עדיין ב-10:00 בבוקר.

יש להיות עקביים בנושא, אך אין להתעקש ויש לזרום עם התינוק. במידה והילד עדיין מתקשה לקבל את השינוי בהזזת השעון, השכיבו אותו בזמן שיראה סימני עייפות. בדרך כלל השינוי יתרחש בתוך מספר ימים והשעון הביולוגי של הילד יתאים עצמו לשעות החדשות.

במהלך הימים הראשונים לאחר המעבר לשעון הקיץ, בהם גופו של הילד יתרגל את השינוי החדש, ייתכן כי התינוק יעשה חסר מנוחה בשעות הערב המוקדמות. למרות הקושי וההפרעה לסדר היום הרגיל, היאזרו בסבלנות.

בסופו של דבר, הילד יתרגל לשעון החדש וכן, גם אנחנו.

קיץ בריא ושמח!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.