המערב הפרוע בדרום: תוחמר הענישה

ביוזמת שקד וארדן- אושרה בממשלה הצעת מחליטים המחמירה באופן דרמטי את הענישה על ירי בלתי חוקי

ביוזמת שקד וארדן- אושרה בממשלה הצעת מחליטים המחמירה באופן דרמטי את הענישה על ירי בלתי חוקי

שרת המשפטים, איילת שקד הסבירה כי: "מדינת ישראל תנחית אגרוף ברזל נגד עבריינים מכל סוג ובכל מקום. לא יהיו יוצאי דופן, כולל לא בדואים שמתנהגים בכבישי הדרום כמו במערב הפרוע. הביריונות והירי הפכו למכת מדינה. היום אנחנו מעניקים למשטרה את הכלים להתמודד עם פורעי החוק. החקיקה חשובה להחזרת תחושת הביטחון לאזרחי ישראל. אני מודה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן על שיתוף הפעולה בהכנת החוק".

הממשלה הסמיכה כעת את ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר הצעת החוק המחמירה דרמטית את הענישה על ירי בלתי חוקי.

תיקון החוק נדרש כיוון שהעבירה בנוסחה היום אינה כוללת מקרים רבים של שימוש בנשק חם העלול לסכן חיי אדם, למשל כאשר הירי מסוכן אך לא מתבצע באזור מגורים, וכן כיוון שהעונש הקבוע כיום אינו חמור דיו.

הדבר בא לידי ביטוי בין היתר ברקע האלימות בכבישי הדרום וההבנה כי החוק הקיים אינו נותן מענה לאכיפת אירועים כאלה בצורה מיטבית.

בפסק דין זובידאת שניתן בשנת 2013 עמד בית המשפט העליון על כך, כי העונש הקבוע של שנת מאסר בלבד בגין ירי מנשק חם באזור מגורים, אינו הולם את חומרת העבירה, הן נוכח הסיכון לחיי אדם הגלום בה והן בשים לב לעונש בצד עבירות הנשק האחרות הקבועות בחוק העונשין.

לפיכך, בתיקון החוק מוצע להרחיב את גדרי העבירה ולקבוע שתי עבירות: עבירת בסיס ועבירה בנסיבות מחמירות.

על עבירת הבסיס, שתחולתה תהא על כל ירי מנשק חם שלא כדין, תוחמר הענישה לשנתיים מאסר. על עבירה בנסיבות מחמירות, יקבע עונש של חמש שנות מאסר. הנסיבות הללו הן במקרים בהם הירי בוצע באזור מגורים או באופן אחר שיש בו כדי לסכן חיי אדם.

נוכח הדחיפות הקיימת באישור החוק והחשיבות בקיצור זמני החקיקה, אישרה הממשלה עקרונית את טיוטת החוק והסמיכה את ועדת השרים לאשר את נוסח הצעת החוק על דעת הממשלה. הוועדה צפויה לאשר את ההצעה בהמשך היום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.