תחקיר 'המערכת' מציג: 'יתומים חיים' סיפור קורע לב על ילדי אודסה היהודים שננטשו (וידאו)

'המערכת' מציגה מפעל ההצלה של יתומי אודסה של הרב החרדי: הסיפור שמחמם את הלב וגם שובר אותו. לצפות ולדמוע

לבית היתומים היהודי בעיר אודסה "תקווה" שבאוקראינה נמסרים מידי שנה כ 200 ילדים, ובעקבות חוק אוקראיני נוקשה לא ניתן למסור אותם לאימוץ. והם נאלצים לגדול בבית היתומים עד לגיל ההתבגרות.

הסיפור על בית היתומים האוקראיני, הוא מרגש ומלא בעצב. מגיעים לשם ילדים שננטשו על ידי הוריהם, בעקבות חוסר יכולת כלכלית לגדל אותם או בעקבות התעללות קשה, עבורם בית היתומים הוא הבית.

האם יש סיכוי שיום אחד ימצאו בית אוהב וחם?
בכתבה שערכה מיקי חיימוביץ בתכניתה 'המערכת' נמצאה התשובה. הילדים מקבלים הרבה חום ואהבה, ביחד עם חינוך יהודי שורשי.

וכשילד בשם 'קוליה' נישאל מה הוא לא אוהב בפנימייה הוא עונה "תפוח אדמה". אבל אנחנו יודעים שלא רק זה מה שחסר לו.

צפו בפרק המלא והמרגש

(באדיבות רשת)

איך קרה שכ-200 ילדים יהודיים נמצאים בבית יתומים אחד?

אוקראינה של שנות ה 90 אחרי התפוררות הגוש הסובייטי, מצאה עצמה נאלצת להתמודד עם קשיים רבים. הרב שלמה בקשט, מייסד ארגון 'תקווה' מספר: "כשהגעתי לעיר שבעבר הייתה הקהילה השלישית בגודלה בעולם. מצאתי בה בית כנסת שבור למחצה, ובו כ 12 זקנים. זה מה שהיה, לא יותר". לדבריו הכיר בחור יהודי שעבד בבית יתומים ממלכתי בעיר, והזדעזע ממה ששמע "היו שם ילדים מוכים, ילדים מורעבים, ארוחה פעם אחת ביום, ודלי ליד המיטה… דברים שפשוט קשה לשמוע" ואז החליט הרב לעשות מעשה.

הוא לקח הלוואה פרטית שכר בניין בעיר והקים בית יתומים עצמאי כשיש לו מקום רק ל 30 ילדים. הבחור היהודי שעבר לעבוד אצלו אסף כ 30 ילדים מהרחוב והביא אותם לרב. אלא שאז הוציא הבחור פתק מהכיס ואמר לרב "יש לי פה רשימה של כ 30 ילדות, אחיות של הילדים שכבר הבאתי, אתה רוצה שאני ישאיר אותם ברחוב"? וכך קם לו ארגון 'תקווה' עם 60 ילדים בשנה הראשונה. ובמשך 21 שנים הציל הארגון כ 1000 ילדים יהודים.

פסי פלד – שליחה מישראל בבית היתומים מספרת: "הילדים כאן מקבלים את כל מה שהם צריכים אבל הם לא חיים את החיים הרגילים של בית ומשפחה. 'דובי' שהילד ניקשר אליו מגיל אפס, השמיכה, המוצץ".

גם נוירולוג הילדים דר' גרי דיאמונד מאשר: "בתי הילדים הכי מטופחים ומפנקים, לא יכולים להבטיח את החום, אהבה ותשומת הלב שילד צריך".

אבל גברת חוה – מנהלת בית היתומים ואמא בעצמה ל 3 ילדים מספרת: "כאשר מגיע ילד חדש אנחנו תמיד שמחים לקבל אותו. אנחנו תמיד אומרים לילדים 'כולם ילדיי'. אני לא אם לשלושה ילדים אני אם ל 42 ילדים". "מה זה משנה אם הוא נולד לי או למישהי אחרת" היא תוהה.

"הסיפור שהכי נגע לליבי הוא סיפורו של 'נתן צבי' מספרת חוה. כאשר הביאו אותו לבית היתומים הוא היה בין 3 חודשים, שכנה הביאה אותו. הילד הגיע במצב של תת תזונה, וכשהיה צריך לאכול הוא לא בכה. שאלתי אותה למה היא לא רוצה לגדל את הילד, והיא ענתה "שהיא לא צריכה אותו".

כיצד מגיעים למצב הזה שכל כך הרבה ילדים ננטשים?

הרב שלמה בקשט מסביר: "הממשלה באוקראינה החליטה לפני כמה שנים לעודד ילודה, והקציבה לזה הרבה משאבים וקצבאות. ומה שקרה זה שאנשים שבאים מסוציו – אקונומי נמוך, הביאו ילדים לעולם, קיבלו את הקצבה ואז נטשו אותם. ארגון תקווה לקח על עצמו לאתר את הילדים להוציאם מהרחוב ולהציע להם חיים חדשים, הכוללים תנאים פיזיים מצוינים, חום אהבה ומסירות, וגם לימודי יהדות וקיום מצוות.

אפילו תינוקות בני יומם מגיעים לתינוקייה של 'תקווה'. "יום אחד הגיע אלי 'סאשה' האיש שאחראי על גיוס הילדים, עם תינוקת בידיים ואמר לי שאין לה איפה לישון. באותו רגע החלטתי להקים תינוקייה" מספר הרב שלמה. וכך קמה לה מחלקת התינוקייה של ארגון 'תקווה'.

בצפייה בתחקיר אפשר לבכות ולשמוח כאחד. מצד אחד לבכות על הילדים הכל כך קטנים שנשארו ללא אבא אימא, ומשפחה. ומצד שני אפשר לשמוח, לשמוח על כך שיש יד אוהבת ומחבקת אותם, בפרק הזמן הכי קריטי לילדים מבחינה רגשית, במציאות הלא פשוטה שהם נקלעו אליה ללא אשמתם.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. היי, ברצוני לעזור ולהשתלב למטרת קודש שכולנו מחוייבים לה נא צרו קשר
  0524733654
  בכבוד רב
  דריה בלז

  דריה |
  הגב