'שמים פתוחים': המפגינים ניסו לפרוץ למשרד ראש הממשלה

השמים סגורים והעובדים מפגינים: הבוקר (א') הגיעו מאות מעובדי חברות התעופה הישראליות להפגין מול ישיבת הממשלה שאמורה לאשר את הסכם "שמיים פתוחים". חלק מהמפגינים הבעירו צמיגים ואף ניסו לפרוץ לשטח משרד ראש הממשלה ועימותים אלימים התפתחו עם השוטרים. המפגינים קוראים: "העם דורש צדק אווירי". כוחות המשטרה שהגיעו למקום עצרו אדם אחד ו-8 מפגינים נוספים עוכבו לחקירה.

רוב המפגינים הם עובדי אל על. חלקם חסמו את כביש הגישה לישיבת הממשלה והם לא מאפשרים מעבר של כלי רכב. שר האוצר, יאיר לפיד, שהגיע לישיבה לא הצליח לעבור והיה צריך לצאת מרכבו וללכת ברגל בגשם.

הבוקר בשעה 5:00 פתחו החברות הישראליות בשביתה, ואין המראות מנתב"ג. בשל כך, אלפי נוסעים הקדימו להגיע לשדה התעופה ל-17 הטיסות של החברה שהוקדמו לשעות הלילה. החברה תגברה את פעילותה במאות דיילים, וכל 40 הדלפקים שלה קיבלו את הנוסעים.

ביום שישי בבוקר הפגינו עשרות מעובדי שלוש החברות מול בתיהם של שר האוצר, יאיר לפיד, ושר התחבורה, ישראל כץ. לפיד שוחח עם נציגי המפגינים והבטיח להם כי העובדים לא ייפגעו, אך לא הגיע עמם להסכמות.

'אל על' תקרוס

מדיניות "שמים פתוחים" היא בעצם הקלה על פעילות חברות התעופה מהאיחוד האירופי בישראל, ומתן אפשרות לכל אחת מהן לנחות בארץ, ללא כל מגבלה של תדירויות ומכסות טיסה. ההסכם אמור להביא בסופו של דבר להורדת מחירי הטיסות ולפתיחת השוק ליעדים חדשים. אם יאושר, הוא צפוי להיות מיושם בהדרגה במשך חמש שנים, כדי לאפשר לחברות התעופה הישראליות להיערך למבנה התחרותי החדש, ולספק להן הגנה לאורך תקופת ההסתגלות.

בערוץ 10 חשפו אמש מסמך פנימי של משרד התחבורה הקובע כי ההסכם עלול להביא לקריסת אל על. במסמך, שבראשו נכתב "רגיש – לשימוש פנימי בלבד", תוארו מספר תרחישים להתמודדות עם הגעת החברה למצב של חדלות פירעון, מבלי שתהיה לה חברה ישראלית מחליפה. המסמך לא יוצג לשרים בבואם להצביע על אישור ההסכם.

אמש אף שיגר יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה "להימנע מקבלת החלטות היסטוריות קשות והרסניות, ללא דיון ענייני ועל בסיס מידע חסר ומטעה בעניין אישור הסכם 'שמיים פתוחים"'. יו"ר ועד עובדי אל על, אשר אדרי, אמר כי "כץ משקר ומסתיר דוח סודי משאר חבריו לממשלה".

במשרד התחבורה מסרו בתגובה כי "אין שחר לטענה שהדוח הוסתר מהציבור. המסמך לא קבע כי אל על תגיע לחדלות פירעון בעקבות ההסכם, אלא מה יקרה אם תגיע למצב כזה, ללא קשר להסכם שמיים פתוחים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.