המפסידים

אלו הם ששת המפסידים הבולטים ביותר של בחירות 2018. ומה הסיבות שהובילו לכישלון? והאם יהיה מי שישלם את המחיר?

יוסי דייטש

 

יוסי דייטש החל את הקמפיין בקול תרועה רמה, והיה המועמד בעל הסיכויים הגבוהים להוביל במירוץ לראשות עיריית ירושלים. דייטש ניהל קמפיין נטול טעויות, שמיצב אותו בתור המתמודד הראוי ביותר לראשות עיריית ירושלים.

אך הטעות הראשונה שביצע דייטש, הייתה ממש בראשית דרכו. במקום לזהות את הכוח האלקטורלי של דגל התורה, הוא גישש אצל אגודת ישראל והחל לעגל פינות עם יעקב ליצמן, מתוך מחשבה שהשר הגוראי כבר יסגור בשבילו קצוות עם דגל התורה, אלא שאגודה ניהלה מו"מ קשוח ותוקפני כלפי דגל, שמיהרה לסגת מדייטש ולהעביר את התמיכה לציר חדש שאולי יתפתח בעתיד – דגל-ש"ס. באם דייטש היה סוגר קצוות עם דגל ומעניק לה את הכבוד הראוי, ורק לאחר מכן היה מכריז על ריצתו לראשות – הוא היה יושב היום בקומה השישית בספרא.

טעות נוספת של דייטש, הייתה להכריז על כוונתו להתמודד לראשות העיר מבלי שקיבל התחייבות מדגל וש"ס שיתמכו בו. הנורה האדומה החלה להבהב ולהתריע על הכישלון הצפוי – אך דייטש הודיע כי יילך עד הסוף.

דייטש, שידע כי סיכוייו קלושים, לא העריך את כוחן של דגל התורה וש"ס ובנה על בנק קולות, שלא קיים, אצל אגודה ו'מאוחדים'. בנוסף הסתמך על בועת יועצי הניו מדיה שלא הפסיקו לפמפם על האהדה הגוברת אצל החילונים, שכביכול ראו בדייטש דוס מחמד.

נתוני האמת טפחו על פניו ופני סוללת יועציו ודרדרו אותו כאחוז אמוק, כל הדרך אל הכישלון. אבל סביר להניח שהוא ייבחר כסגן, אז עוד מוקדם להספידו.

יוסי דייטש

היועצים קרויזר ואיזק

 

את היועצים אברמי קרויזר ויעקב איזק, יש הדורשים אותם לטובה ויש הדורשים אותם לרעה. במערכת בחירות הפכפכה, רוויית מועמדים ויצרים, קשה היה לחזות מי מבין המועמדים יצליח לדגל בקלילות אל המקום הראשון.

קרויזר ואיזק היו הלוחשים של ניר ברקת. בזכות מיומנות פוליטית וחושים מחודדים הם הצליחו לתמרן ולקצור עבורו דילים עם קבוצות חרדיות. אלא שאלקין זה סרט אחר. קרויזר ואיזק אולי חטאו בהיבריס שלא מאפיין אותם והימרו הפעם על הסוס הלא נכון.

איזק- הימר על הסוס הלא נכון

משה אבוטבול

 

משה אבוטבול הוא איש רעים להתרועע, מאיר פנים לכל אדם, מעלה לססטוס בוואטספ כל חמש דקות עדכונים און ליין על הנעשה בבית שמש (עכשיו אולי יפסיק עם המנהג הזה). אבל מתחת למעטפת הנחמדות הוא שכח – אולי התעלם – מהקוצים והדרדרים שצמחו לו מתחת ללשכתו ההדורה: האנגלוסכסים, מאוכזבי טוב, והאלי פרידמנים שהביעו את מחאתם בקלפי. בית שמש החרדית הצביעה לאבוטבול, אך גם בשכונות החרדיות צצו הבלוכים כפטריות לאחר הגשם. אבוטבול הוקף בצוות יועצים ששידרו זחיחות ויהירות עד לרגע האחרון, ובעיקר – אווירה של שאננות וביטחון בניצחון. ועל כך הוא שילם את המחיר.

 

יעקב ליצמן

 

אגודת ישראל התנהגה כלפי אחותה הליטאית בבריונות ובגסות, כאשר כפתה על דגל התורה את חזון ה-60-40 שנחל כישלון חרוץ. 41 אלף מול 26 אלף, בירושלים, זו סטירת לחי מהדהדת שספק אם אי פעם אגודה תתאושש הימנה. המספרים היכו בתדהמה גם את כל אנשי המספרים למיניהם שלא שיערו לעצמם את גודל כוחה של דגל התורה. בדגל דיברו כל הזמן על 4-5 מנדטים בירושלים. אף לא אחד דיבר על 6.

המספיד הגדול – ליצמן. צילום: פלאש 90

היועצים פימפמו על יחידות הקומנדו הגוראיות שפושטים על הבתים ומוציאים במיומנות זקנים מבתי אבות, נכים על כסאות גלגלים, מתים מבתי הקברות, ערבים ממזרח ירושלים. אך לפי התוצאות נראה שגם המתים בהר הזיתים הגיבו באדישות ונשארו לנוח על משכבם בשלום.

כמו הם, גם יעקב ליצמן התנהג בברוטליות כלפי דגל כאשר לא ניאות לפשרה. הסוף ידוע לכולכם. ליצמן עלול לשלם את מחיר הכישלון ולפנות את מקומו בכנסת, לאחר שהוכרז כנכשל הגדול ביותר בבחירות המקומיות 2018.

 

אלי ישי

 

אלי ישי אולי הפסיד, אך לא נחל כישלון. הוא הצליח להביא ל-23 נציגים ברחבי הארץ, וזה לא דבר של מה בכך.

במספר ערים הוא הצליח לסגור דילים עם ראשי ערים, שיהיו חייבים לו את חייהם. אך במבחן התוצאה, יחד לעומת ש"ס, לא יכולה לתרגם את המספרים הדלים שזכתה בבחירות לנציגות פוליטית בכנסת.

דרעי ואלי ישי. יחזור לשס? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישי צריך לחשב מסלול מחדש ולחשוב על חבירה לגוש מפלגתי כמו 'כולנו' – הליכוד או לשבת עם אריה דרעי ולסיים עם המחלוקת המיותרת.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מיש שמבין באמת יודע בדיוק הפוך

  אילו בדיוק 6 המנצחים של הבחירות ומי שלא מבין למה שלא יהיה עיתונאי

  זרח קלמנוביץ |
  הגב
 2. זה היה מצחיק בפורים

  אלי ישי נחל מפלה הכי חזקה שיש אולי 5 נציגים שלו השאר זה מפלגות קימות שהיו בלעדיו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. צודק צודק צודק בסוף כולם יאמרו שאין כמו אריה דרעי

  אלי ישי צריך להבין שאריה דרעי הוא עדיין אריה חזק שעובד והציבור רואה את זה

  אברהם |
  הגב
 4. עיתונאי מטעם

  אלי ישי אולי הפסיד, אך לא נחל כישלון. הוא הצליח להביא ל-23 נציגים ברחבי הארץ, וזה לא דבר של מה בכך.
  אתה לא מסוגל להודות, גם שהאמת טופחת על הפנים
  תביא ראש עיר אחד שהוא חייב לו את החיים?
  מדומין!!!

  קובי |
  הגב