המרד באדמו"ר: ראטה פותח את הקלפים (וידאו)

בעקבות הקליפ החדש "מנחה", העניק מענדל ראטה ראיון לוינט בו סיפר על המרד באביו האדמו"ר, על הגירושין, והחיים החדשים .{ בעקבות הקליפ}

בעקבות הקליפ החדש  "מנחה", העניק מענדל ראטה ראיון לוינט בו סיפר על המרד באביו  האדמו"ר, על הגירושין, והחיים החדשים .

"חיפשתי לי אדמו"ר שימלא לי את החסר, כי רבי שלמה כבר מזמן לא חי, אך לא מצאתי את עצמי בשום מקום. מה שכן, הבחנתי שבין רעיון החסידות שהגה סב-סבי, ה'בעל שם טוב', לבין החסידות בת ימינו – קיים מרחק עצום של שמים וארץ". הוא אומר לוינט.

ראטה לא חוסך ביקורת על החסידים,"בעוד זו המקורית הייתה דומה לחיפוש הרוחני החופשי של ה'הִיפִּים' – זו של ימינו הפכה לבדלנית, שמרנית וסגפנית. לא היה לי את האומץ לצאת חוצץ כנגד החצר שממנה הגעתי, אבל התחלתי להתקרב לחב"ד ולברסלב שנחשבות לפתוחות יותר".

"כל העולם עמד נגדי – המשפחה, הישיבה, הקהילה", הוא מספר, "הלכתי בדרך עצמאית ועם הלב שלי בלבד, אך נשארתי מחובר למשפחה. זה לא סוד שהם לא מתלהבים ממה שהפכתי להיות", הוא מוסיף בראיון לוינט, "אבל הם לא ניתקו איתי את הקשר. לכתחילה הם כנראה היו רוצים לראות אותי ממשיך כאדמו״ר ולא ככוכב רוקנ'רול, אבל הם מכבדים את הדרך שבחרתי".

על הקשר עם אביו האדמור הוא אומר לוינט,: "הוא לא רצה אותי ככה, ולקח שנים רבות שהוא התחיל להבין קצת. היום הוא שומע מאנשים שמתחזקים ברשת דרכי, אז הוא אומר לפעמים: אולי מהשמים הזיזו אותך לשם. באופן כללי, אבא לא זורם עם כל הסגנון, אבל היום אנחנו בקשר טוב. בהתחלה היה קשה מאוד. היום זה יותר קל, אבל עדיין לא מובן".

 

בגיל 23 ראטה התחתן בשידוך, "אך הנישואין לא החזיקו זמן רב, והתגרשנו כעבור חצי שנה. יום אחרי הגירושין החלטתי שהגיע הזמן לצאת אל העולם. נסעתי לאמריקה והגעתי אל הישיבות החסידיות שם. התחלתי להופיע עם הגיטרה ולהציג את רעיונותיי ביתר שאת ועוז דרך המוזיקה, הסיפור והתורה החסידית המקורית. ראיתי שצעירים רבים מגיבים בהתלהבות, ואפילו אנשי חינוך מתחברים לרעיונות".

"גם אבא שלי מקרב רחוקים, אבל הוא שובר אייפונים בחדר קבלת הקהל. אני עובד בדיוק הפוך", הוא מחייך. "למדתי עם הזמן איך להישאר מחובר, למרות שאנחנו לא בדעה אחת. הים אבא שלי אומר לאנשים שנכנסים אליו: 'הקב״ה נתן לרבי מענדל כשרונות מיוחדים לקרב יהודים לאביהם שבשמים, וברוך ה' שהוא זוכה לדבר עם צעירי הצאן בשפתם".

 

הוא פרץ לתודעה בשיריו המרגשים, מאמריו מעוררי המחשבה, שיעוריו בתורת איזביצ'א המלווים בגיטרה והקליפים בהם כיכב. ר' מענדל ראטה, בן האדמו"ר משומרי אמונים, כוכב קומזיצים צעיר לימים ומהפכן חסידי חסר תקדים.

 

השיר "מנחה" הוקלט בארה"ב יחד עם מקהלת "שירה" היוקרתית, והקליפ צולם באוקראינה בהפקה קולנועית מרשימה ומעוררת השראה. למעלה מחמישים שחקנים נטלו חלק בקליפ, המספק הצצה לחייהם של דמויות טיפוסיות בעיירה של לפני שלוש-מאות שנים. העשיר והעני, הרוכל והקונה, כולם עוצרים את שטף יומם בשביל תפילת המנחה.

 

ר' מענדל ראטה סומן לא מכבר כבעל רעיונות מקוריים השואף להרביץ את תורת החסידות בנועם ובחן באופן שידבר אל הדור הצעיר כפי ששאף סבו הגדול הבעש"ט זצוק"ל אבי תורת החסידות.  ואכן, אלפי אנשים, בעיקר מקרב בני הנוער, מזדהים עם דרכו המיוחדת המשלבת בין החסידות האותנטית והמקורית של הבעש"ט לבין גישה עדכנית ואקטואלית הכובשת את ליבם.

 

השיר "מנחה" מיוסד על הרעיון שביטא הבעש"ט ביחס לאותו יהודי העומד בשוק, טרוד במלאכתו ושוכח כביכול את בוראו, אך בהגיע שעת השקיעה הוא נאנח: "אוי מה יהיה עם מנחה?", ואץ רץ להתפלל אפילו ביחידות וללא ריכוז מלא. ע"פ הבעש"ט, אותה אנחה היוצאת מעומק הלב בוקעת את כל הרקיעים.

 

ר' מענדל, כאמור, הינו דור עשירי לבעל שם-טוב, מייסד תנועת החסידות. לדבריו, החסידות בדור האחרון התנוונה והתאבנה, ויש צורך לחדש את התנועה ולהפיח בה מחדש תוכן ורוח חיים. "הגיע הזמן לחזור אל המקורות האמיתיים".  עקרונות כמו חיפוש רוחני עצמאי, מימוש עצמי ומיצוי הכישרונות, שיבה לחיק הטבע, ראיית קדושה ביופי הבריאה, באמנות, במוזיקה, ואף בטכנולוגיה ובמדיה – תוך שימוש נכון ונבון, כל אלו משקפים לדעתו את דרכה האמיתית של החסידות.

 

את השיר "מנחה" הוא הלחין בשהותו בבורו-פארק. "נכנסתי למכולת ושמעתי את החנווני שואל באידיש את חברו 'עד מתי אפשר עדיין להתפלל מנחה'… יצאתי לרחוב ופיזמתי לעצמי את השיר החדש". כשפגש את ידידו אלי שפריי, חבר מקהלת "שירה", ומי שאחראי על העיבודים הקוליים בשיר, הם החליטו להקליט את הלחן בשיתוף מקהלת שירה בניצוחם ועיבודם המוסיקאלי של הצמד חזקי ברויאר ומנדי הרשקוביץ.

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.