מצעד המינויים נמשך: שטיניץ ימונה לשר האנרגיה; השבעת הממשלה תידחה?

רה"מ סיכם לפני זמן קצר עם השר יובל שטייניץ על מינויו לשר האנרגיה והתשתיות, בנוסף יכהן שטייניץ כחבר הקבינט. במקביל, נמשכים המאמצים לפתור את המשבר מול השר גלעד ארדן. בתוך כך, ישיבת הממשלה שתוכננה ליום ראשון בוטלה, מה שמלמד על חיה אפשרית של השבעת הממשלה

משבר בהרכבת הממשלה: שעות ספורות לפני ההשבעה, ולאחר שהפגישות שקיים אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השר ארדן ועם חברת הכנסת מירי רגב הסתיימו ללא תוצאות, נודע כי השרים המיועדים קיבלו הודעה כי ישיבת הממשלה החגיגית שאמורה הייתה להתקיים ביום ראשון הקרוב בוטלה.

במערכת הפוליטית מעריכים כי ייתכן שביטול הישיבה מעיד על קשיים משמעותיים בשיחות בין נתניהו לאנשי הליכוד, וכי תידחה השבעת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים הערב.

בתוך כך, לפני זמן קצר סיכם נתניהו עם השר יובל שטייניץ על מינויו לשר האנרגיה והתשתיות. בנוסף יכהן שטייניץ כחבר הקבינט.

כזכור, הפגישה בין נתניהו לארדן אמש הסתיימה ללא הבנות, לאחר שארדן – לו הוצע תיק הפנים המצומצם (ממנו הועבר מינהל התכנון למשרד האוצר לבקשת כחלון), התעקש לקבל לידיו את גם התיק לביטחון פנים. נתניהו לא הסכים לדרישתו של ארדן, אך השניים סיכמו להיפגש שוב היום.

בסבב השיחות שערך נתניהו אמש הושגו הסכמות רק עם שר אחד: השר ישראל כץ ימשיך לכהן במשרד התחבורה ויקבל לידיו גם את תיק המודיעין ומינוי בקבינט המדיני-ביטחוני. "ראש הממשלה איחל לשר כץ הצלחה בתפקידיו המיועדים, שבהם ימשיך במהפכת הכבישים והרכבות ברחבי הארץ. במקביל ימלא את תפקידי השר למודיעין וחבר הקבינט אל מול האתגרים הרבים הניצבים בפני ישראל", נמר מלשכתו של נתניהו.

אמש נפגש נתניהו גם עם חברי הכנסת מירי רגב וצחי הנגבי. נתניהו ורגב טרם הגיעו להסכמות על תפקידה בממשלה הבאה והשניים צפויים להיפגש שוב במהלך הבוקר. "ח״כ רגב נפגשה עם ראש הממשלה, הפגישה הייתה טובה מאוד, באווירה מצויינת ובמהלך הבוקר תפקידה יסוכם", נמסר מטעמה. ראש הממשלה תכנן להיפגש אמש עם 8-10 בכירים בליכוד ולסיים את הליך השיבוץ, אך נאלץ לדחות את תכניותיו לאחר שהפגישות שקיים בלילה התארכו.

ארדן, שהגיע למקום הראשון בפריימריז בליכוד ושימש בממשלה האחרונה כשר התקשורת וכשר הפנים, ביקש לפני כשנה להתמנות לשגריר ישראל לאו"ם. נתניהו, שרצה להימנע מנטישה המונית של דמויות מרכזיות במפלגה לאחר עזיבתו של גדעון סער, הפציר בו להישאר תוך שהוא מבטיח לו תפקיד של שר בכיר בממשלה.

ארדן ראה את עצמו מועמד לשר הפנים, אך גילה שבמהלך המו"מ הקואליציוני נחצה התיק לשניים לאחר שמינהל התכנון הוצא ממנו. ארדן קיווה גם להתמנות לתפקיד שר החינוך, אך בסופו של דבר התיק ניתן לבנט.

שאלה משמעותית נוספת שעומדת על הפרק היא נושא יושב ראש הקואליציה. חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין, שניהלו את המשא ומתן הקואליציוני מטעם הליכוד, צפויים לזכות לשדרוג ולקבל תיק. בשל כך עשוי תפקיד יו"ר הקואליציה להימסר לחבר כנסת זוטר באופן יחסי, כשאחד מהשניים עשוי לשמש מעין "מנטור" לתפקיד.

נכון לעכשיו זה הלו"ז המתוכנן להיום: הערב בשעה 19:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה חגיגית שבה יציג ראש הממשלה נתניהו את ממשלתו. סמוך לשעה 22:00, לאחר שהכנסת תאשר את ממשלת נתניהו הרביעית, צפויה הממשלה להיות מושבעת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.