המשבר מתעצם: פוטין העביר לאסד את ה -S-300

לאחר שהרוסים האשימו את ישראל בהפלת המטוס, נשיא רוסיה ולדימר פוטין שוחח עם נשיא סוריה אסד והבטיח לו לצייד אותו במערכת הגנה (S-300) מתקדמת נגד טילים. בעקבות כך, ראש הממשלה נתניהו שוחח היום (שני) עם נשיא רוסיה והבהיר לו את הסכנה בהעברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות

המשבר הדיפלומטי בין ישראל לרוסיה הולך ומתעצם: לאחר שרוסיה פרסמה דוח חריף בו האשימה את ישראל בהפלת המטוס הסורי, נשיא רוסיה ולדימר פוטין שוחח עם נשיא סוריה אסד והבטיח לו לצייד אותו במערכת הגנה (S-300) מתקדמת נגד טילים. בעקבות כך, ראש הממשלה נתניהו שוחח היום (שני) עם נשיא רוסיה והבהיר לו את הסכנה בהעברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות. כן הבהיר כי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה.

בשיחה הבהיר נתניהו פעם נוספת כי האחריות על התקרית בלטקיה מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל אירן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

הבוקר, קרא ג'ון בולטון היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, לרוסיה לשקול שוב את העברת מערכות הגנה. מוקדם יותר, דובר הקרמלין האשים את ישראל ב"פעולות מכוונות" שגרמו להפלת מטוס הביון הרוסי בשבוע שעבר. וטען כי העברת מערכות ההגנה החדשות נועדו "להגביר את הביטחון" של אנשי צבא רוסיה על אדמת סוריה.

הרוסים פרסמו ערב החג את תחקיר הפלת המטוס בו הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל שלטענתה אשמה בהפלת המטוס."חיל האוויר הישראלי נושא באחריות לטרגדיית הפלת המטוס בגלל שלא סיפקה לנו את מיקום התקיפה – באזור לטקיה, ובשל כך למטוס הרוסי לא היה זמן לשוב בשלום לבסיס. כן טענו הרוסים שמטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמגן מפני טילי הנ"מ הסוריים. "המעשים האלה הם הפרה בוטה של ההסכמים עם הישראלים שנועדו למנוע התנגשות בין הכוחות שלנו בסוריה".

בתדריך שקיימו הרוסים הם הציגו באופן מפורט את תנועת המטוסים בשמי סוריה והדגישו שלאחר התקיפה הראשונית שישראל ביצעה, החלו מטוסי האף 16 לפטרל כ-17 קילומטר מערבית לחוף הסורי תוך שהם מתכוננים לתקיפה נוספת. בזמן שמטוס נוסף מתמרן לעבר החוף הוא התקרב למטוס הרוסי שהיה כבר בדרכו לנחיתה. לטענת הרוסים, הישראלים ידעו שלמטוס הרוסי יש חתך מכ"ם גדול יותר משל מטוסי הקרב הישראליים ובגלל זה הוא יהיה המטרה המועדפת על טילי הנ"מ. הסורים היו בטוחים כי מדובר במתקפה נוספת ושיגרו את טילי הנ"מ, שפגעו כאמור במטוס הרוסי.

"יש לנו ערוץ קשר כדי למנוע חיכוך, הישראלים מודיעים על פעולותיהם וזה מאפשר לנו לנקוט בפעולות שימנעו סכנה לכוחות רוסיים", אמרו. "רוסיה מעולם לא הפרה את ההסכם עם ישראל ומעולם לא השתמשה בטילי הנ"מ בסוריה, במהלך הזמן הזה, במפקדת חיל האוויר הישראלי קיבלו מאות הודעות על כוחות רוסיים באזור. במסגרת התיאום, קשה לנו להבין את הסיבות מאחורי הפעולות האלה של תל אביב".

הרוסים הטיחו בישראל עוד כי: "זו תגובה כפויית טובה לאור כל מה שרוסיה עושה למען ישראל בתקופה האחרונה". לסיכום, הרוסים ציינו כי "הנקודות שהוצגו בתחקיר מוכיחות שלמנהיגות הצבאית הישראלית אין כבוד לקשר עם רוסיה, או שאין להם שליטה על מפקדים בדרג נמוך יותר שלא מבינים שמעשיהם יובילו לטרגדיה"

דובר צהל מסר ערב החג בתגובה להודעה הרוסית כי ישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי כי משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הציגה בפני בכירים בצבא רוסיה את התחקיר הצה״לי המלא, על הפלת המטוס הרוסי על-ידי ירי נ״מ סורי. התחקיר בוצע והוצג באופן מעמיק, מקצועי ומפורט.

הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות), חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי.
תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי.

התיאום בין צבא ההגנה לישראל לצבא רוסיה הוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. המשך התיאום הוא אינטרס משותף לנוכח האתגרים האזוריים השונים.
יחד עם זאת וכפי שראינו גם הפעם, ציודם של גורמים לא אחראיים בנשק מתקדם מהווה סכנה לאזור ויכול להביא לפגיעה קשה בגורמים הפועלים במרחב.

שלומם וביטחונם של הכוחות הרוסיים הפועלים בסוריה עומד לנגד עיני מקבלי ההחלטות בישראל ובצה״ל ומהווה שיקול משמעותי באישורה של כל פעולה.
צה"ל ימשיך וינקוט בכל הצעדים המתבקשים, כפי שעשה עד כה, להשגת מטרה זו.
צה״ל ימשיך לפעול על פי הנחיית הדרג המדיני אל מול ניסיונותיה הבלתי פוסקים של איראן להתבסס בסוריה ולחמש בנשק קטלני ומדויק את ארגון הטרור חיזבאללה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.