המשגיחים יפגינו מחר נגד הרבנות הראשית

משגיחי הכשרות מארגנים הפגנה נגד החלטה שעלולה לשנות את מערכות הכשרות, שאמורה להתקבל מחר בישיבת מועצת הרבנות הראשית, שתעסיק את המשגיחים בחברות כח אדם • כל הפרטים

אחרי עיצומים, הפגנות וכינוסים של שני הצדדים, גם של משגיחי הכשרות וההסתדרות וגם של אנשי הרבנות הראשית לישראל, מחר (ב') תתכנס מועצת הרבנות הראשית לדון במתווה הכשרות, אותו ניסחו מספר רבנים מהרבנות.

רבנים שעברו על המתווה, כתבו לרב הראשי הגר"ד לאו: "לכבוד נשיא מועצת הרבנות הראשית הרב דוד לאו: לאחר שעיינו בניחותא בדו"ח הסופי של צוות ההיגוי, הננו להודיע את עמדתנו בזאת, שכל חתימתנו על הדו"ח הסופי לכשרות, מותנה בשנוי ותיקון הדוח ב-3 סעיפים: 1. שהרבנים יקבלו עותק מכל הערה שנשלחת למפקח. 2. נושא כמות השעות של המשגיח לא נדון בוועידה, וזה נשאר בהחלטה של הרב המקומי. 3 – והכי חשוב מבחינת משגיחי הכשרות ברחבי הארץ: הרבנים תומכים בדעת המשגיחים וההסתדרות, וחרדים למעמדם וביטחונם של המשגיחים ומשפחותיהם, שוללים את העסקתם בידי חברת כוח אדם, ותומכים בהקמת תאגיד ארצי לכשרות ושהמשגיחים לא יהיו בידיי חברות כוח אדם".

מחר בשעת הכינוס, משגיחי הכשרות מתכננים הפגנה בסמוך לקיום האסיפה, בכדי להביע את מחאתם. וכך הופצו הבוקר הודעות למשגיחים:

"משגיחים יקרים: לעת כזו מחויבים אנו לעמוד על נפשנו. ביום שני הקרוב יב' תמוז תתכנס מועצת הרבנות הראשית לישראל לדון ביישום מתכונת חדשה של העסקת משגיחי הכשרות.

"נתכנס כולנו בדרך של תורה בשעה 9:00 בבוקר, ברחבת הרבנות הראשית, רחוב אליאב 5 ירושלים, על מנת לקבל בחיבה את פניהם של רבני חברי מועצת הרבנות הראשית ולדבר על ליבם, שחברות כוח אדם זו גזירה קשה, בראש ובראשונה לכשרות ולאלפי משפחות המשגיחים העומדים על משמר הקודש ועושים את מלאכתם נאמנה. איש בל ייעדר". על החתום: משפחות המשגיחים.

מהרבנות הראשית לישראל נמסר ל'אקטואליק': "בכדי לפתור את הסוגיה המרכזית של ניגוד העניינים בין בעלי העסקים והמשגיחים ועל פי דרישת בית המשפט כי על הרבנות הראשית להעמיד מערך חילופי להעסקת המשגיחים עד לסוף חודש יוני 2018, נקבע מתווה שהוסכם על ידי הרבנות הראשית לישראל, המשרד לשירותי דת ומשרד האוצר.

"במסגרת המתווה נקבע כי משגיחי הכשרות יועסקו ע"י כ4 חברות\עמותות אזוריות שיבחרו במסגרת מכרז ארצי שתפרסם הרבנות, החברות יספקו שירותי השגחה בלבד וסמכות הרב מרא דאתרא לא תפגע חלילה. בצורת העסקה זו משגיחי הכשרות יועסקו על ידי החברות/העמותות הזוכות, אשר יהיו נתונות לרגולציה מוקפדת עי אנשי מקצוע ברבנות הראשית שיוודאו בין היתר שהחברות לא מקפחות את שכר המשגיח ושומרות על כל זכויותיו.*  שכר המשגיח וסכום האגרה ייקבע מראש במסגרת המכרז על בסיס עבודה כלכלית עליה עמלים בימים אלו – החברות לא יורשו לשלם שכר נמוך מהשכר שיקבע וכן עלות שעת השגחה תהיה ידועה ואחידה בכל הארץ.

"במקביל, יתוגבר מערך הפיקוח במועצות הדתיות אשר ישמשו כרובד נוסף לעבודת המשגיח וכן על עמידתו בקביעת נהלי הכשרות.

"ברבנות הראשית ובדיוני הצוות ניתן הדגש על קביעה מראש של תנאי ורמות שכר נאותים למשגיחי הכשרות – מה שלא היה מתאפשר בהעסקה באמצעות המועצות הדתיות שם השכר היה נמוך יותר.

"החלופה של העסקת משגיחי הכשרות באמצעות המועצות הדתיות הייתה האפשרות העדיפה על הרבנות אך בשל מדיניות הממשלה והאוצר לא להרחיב את המגזר הציבורי אפשרות זאת לא יצאה לפועל.

"על פי המצב כיום, המשגיחים מועסקים ישירות על ידי בית העסק ובמרבית המקרים המשגיח אינו מקבל את השכר והתנאים הראויים ועל פי חוק וזכויותיו לא נשמרו. לאורך כל דיוני הוועדה ניתן הדגש במתווה המוצע על תנאי שכר הולמים למשגיחים העושים עבודת קודש.

"חברי הצוות ובתוכם כבוד הרבנים החשובים חתמו על המלצות הדו"ח והערות שניתנו בימים האחרונים על המתווה יישמעו והמתווה והערות ידונו במועצת הרבנות הראשית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.