המשטרה מעלה כוננות בכל הארץ: חשש מאינתיפאדה, פצועים מיידויי אבנים

במשטרה חוששים מהתלקחות המהומות במגזר הערבי והחליטו על העלאת כוננות בכל הארץ. היום: שביתה כללית והפגנות ביישובים ערביים במחאה על מות הצעיר בכפר כנא. אמש: שני נוסעי אוטובוס נפצעו מאבנים בוואדי ערה. פעוט כבן 3 נפצע בצומת שילה

עימותים והתפרעויות מצפון עד דרום: לראשונה מאז תום מבצע "צוק איתן", מעלה המשטרה כוננות לרמת פעילות מבצעית ג' – אחת לפני הגבוהה ביותר. ההחלטה התקבלה בתום הערכת שקיים מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר מחשש להתרחבות המהומות ביישובים הערביים וביישובים המעורבים.

היום תתקיים שביתה כללית ביישובים הערביים שתכלול את העסקים ומוסדות החינוך במחאה על מותו של חיר חמדאן שנורה למוות בידי שוטרים בבכפר כנא.

המשטרה תתגבר כוחות בערים מעורבות ובמוקדי חיכוך כמו צירים ראשיים ובפיקוד המשטרה מעריכים שבימים הקרובים יימשכו ניסיונות להפר את הסדר במגזר הערבי. על-פי גורם בכיר במשטרה, "היום ייפרסו יותר מ-1,200 שוטרים במגזר. כולנו מתכוננים לכל אירוע חריג. המצב לא רגוע. עושים הכול בכדי להשתלט על כל ההתפרעויות אם יהיו".

ברחבי המחוז הצפוני יפטרלו במהלך היום מאות שוטרים ואנשי יס"מ בכוננות ובדריכות למקרה של הפרות הסדר והתרחבותן. במשטרה ייערכו בכוחות מתוגברים גם באזורים שבהם יתקיימו היום תהלוכות במחאה על הירי בכפר כנא. חלק מהכוחות ששיגר המחוז בימים האחרונים לתגבור בירושלים הוחזרו במהלך אתמול לצפון. כמו כן נשלח צפונה תגבור של שוטרי מג"ב ופרשים. גם במשטרת מרחב שרון נערכים בכוחות מתוגברים מחשש להפרות סדר בערים הערביות היום. כוחות יס"מ מגב ושוטרים יהיו מצוידים באמצעים לפיזור הפגנות. במשטרה אומרים כי לא ייאפשרו להפר את החוק.

אמש יידו אלמונים אבנים לעבר אוטובוס אגד בכביש 65 מול תחנת משטרת עירון. שני נוסעים נפצעו קל. שוטרים מהתחנה פתחו בסריקות. טרם נעצרו חשודים. האוטובוס המשיך לדרכו לעפולה. פעוט בן 3 פונה במצב קל על-ידי מד"א לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שנפגע בראשו מאבן שיידו פלסטינים בכביש 60 ליד צומת שילה.

ירי מוצדק או רצח? צפו בסרטון ההרג שהצית את המהומות במגזר הערבי

כזכור, אמש נהרג ערבי בן 22 מכפר כנא לאחר שהתעמת עם שוטרים. בתיעוד שהתפרסם נראה הצעיר מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שהצעיר היכה את אחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והצעיר זז אחורה. אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים של מד"א גלבוע שפינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, שם מת מפצעיו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים בעת מעצר של אחד התושבים. לכן ירו בו. אנו ממשיכים בחקירת האירוע". ממח"ש נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה. השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי האירוע בכפר כנא נמצא כעת בחקירת מח"ש, ולכן יש לנהוג באיפוק ולהמתין לממצאי החקירה. לדבריו, השוטרים חשו שהם נמצאים בסכנת חיים "לאחר שאדם החמוש בסכין תקף אותם על מנת לפגוע בחייהם, ועל כן הגיבו כפי שהגיבו. אין לי אלא להצר על תגובות מתלהמות של אישים מסוימים המנסים לזכות בהון פוליטי ולהתסיס מגזר שלם באופן לא אחראי. אמשיך לגבות את השוטרים שעושים מלאכתם נאמנה בשמירה על הסדר ועל ביטחון הציבור ואני קורא לכולם לשמור על איפוק והרגעת הרוחות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.