המשפחה החרדית שעשתה מאות מיליונים ממסחר בתפוחי-אדמה

'דה-מרקר' בכתבת ענק על משפחת שרון שעשתה הון כתוצאה מגידול של הירק הפופולארי. ואיך כל זה קשור לפילוג הליטאי? {פרופיל}

סכסוך משפטי שבמרכזו עומד שוקי שרון, הביא את העיתון הכלכלי 'דה-מרקר' לפרסם פרופיל מקיף על משפחת האוליגרכים החרדית המתנזרת מחשיפה תקשורתית.

שרון, המחזיק בשליש ממניות 'תפוגן', ביקש למכור לפני כשנה את חלקו בחברה, אלא ששותפיו התנגדו. "השותפים השתלטו בפועל על החברה, והם עושים בה כרצונם, תוך קיפוח יתר בעלי המניות…בבריונות וכוחניות הם מכתיבים פעם אחר פעם את עמדתם בדירקטוריון ובאסיפות בעלי המניות. המכירה נמנעה ממני בהתנהלות כוחנית וחסרת תום לב. בנוסף, לא אפשרו לי חלוקת דיווידנד של 35 מיליון שקל", טוען שרון.

בכתבה שהוקדשה לו בעיתון נכתב: "שרון, 60, המתגורר בווילה נאה ברחוב בודנהיימר שבצפון הישן של תל אביב, הוא איש עסקים חרדי שעסקיו מתמקדים בעיקר בגידול ובשיווק תפוחי אדמה וכן בתחום הנדל"ן — במקומות שבהם שכנו בעבר שדות תפוחי אדמה ובצל של משפחתו או מחסני קירור גדולים לתוצרת חקלאית. הוא מחזיק בשליש מחברת גידולי אגו, אחת החברות הגדולות בישראל בתחום תפוחי אדמה, העוסקת בגידול תפוחי אדמה, באריזה שלהם באמצעות בית אריזה גדול בנגב ובשיווקם לרשתות השיווק. מחזור המכירות השנתי שלה, לפי BDI, הוא 250 מיליון שקל. לפי הערכות, היא מחזיקה בנתח של 15% משוק תפוחי האדמה בארץ.

כל אח מזוהה עם צד אחר בפילוג הליטאי. בתמונה: הגר"ש אוירבעך והגראי"ל שטינמן משוחחים ביניהם
כל אח מזוהה עם צד אחר בפילוג הליטאי. בתמונה: הגר"ש אוירבעך והגראי"ל שטינמן משוחחים ביניהם

"מדובר בבן אדם עם נכסים אדירים, שכל השנים מקפיד להתרחק מהתקשורת ומתשומת הלב הציבורית", אומר פעיל בשוק הנדל"ן המכיר את עסקיו של שרון. "הוא בן למשפחה שנהפכה לאימפריה בזכות תפוחי האדמה והוא ממשיך להכניס עוד ועוד כסף, בעיקר בזכות העיסוק במקרקעין"".

בפרופיל היתה התייחסות גם למי שהקים את האימפריה: "מי שייסד את עסקי המשפחה הוא האב, שלמה שרון, כיום באמצע שנות ה–90 לחייו. שרון האב, ניצול שואה, עלה לארץ והתיישב ברמת גן, שם נולדו שני בניו — הבכור שוקי והצעיר רוני. האב החל את דרכו כסוחר בפירות וירקות בשוק הסיטוני בתל אביב, שניצב אז ברחוב וולפסון בדרום העיר. בתחילת שנות ה–50, כאשר השוק נדד לאזור הרחובות קרליבך וחשמונאים, נדד שרון יחד אתו. במקביל, הוא קנה בסמוך לשוק בית קירור לתפוחי אדמה, תחום הסחר העיקרי שבו התמחה. בהמשך הדרך הסב שרון את בית הקירור לבניין משרדים, שאת חלקם השכיר לחברת אגרסקו. גם משרדי חברת יובלים ש.שרון, המרכזת את עסקי המשפחה, נמצאים ברחוב החשמונאים — נכס ששוויו זינק באופן מהותי. מלבד זאת, המשפחה מחזיקה בתל אביב ובראשון לציון נכסים שבעבר שימשו מחסני קירור לתוצרת חקלאית.

במקביל לפעילות בשוק הסיטוני בתל אביב, החל שרון האב להיות אחד השחקנים הגדולים בשוק גידול ושיווק תפוחי אדמה, פעילות שהתרכזה אז באזור השרון. לפי הערכות, בשנות ה–70 וה–80 הוא ותנובה חלקו את השוק — תנובה עם 70% וחברת יובלים ש.שרון עם 30%. אנשי תנובה, שהכירו אותו היטב מפעילותו השוק הסיטוני, נהגו לכנות אותו "מלך תפוחי האדמה".

באותם ימים היה למשפחה גם בית אריזה גדול ברעננה, ובמקביל היא רכשה עוד ועוד קרקעות שאותן השכירה לחקלאים מהסביבה. בשלב מסוים נכנס הבן שוקי לעסקי המשפחה. משנות ה–80 ואילך החליטה המשפחה לנדוד עם עסקי תפוחי האדמה אל אזור הנגב, ולפעול להפשרת שטחים במרכז לטובת נדל"ן. נקנו גם שטחים בפרדסייה, שם גם כיום יש נכסים למשפחה — את חלקם היא משכירה וחלקם משמשים אותה לפעילות בתחום תפוחי האדמה".

בנוסף מציינים בכתבה את עסקי הנדל"ן הענפים של המשפחה, עסקים שהניבו לה רווח של מאות מיליונים.

בשולי הכתבה ישנה התייחסות גם לקשר של המשפחה לפילוג הליטאי. ע"פ הנאמר, שוקי שרון מקורב לרב יוסף אפרתי, חבר ועדת הרבנים של דגל התורה ומומחה בתחום הכשרות בנוסף הוא נחשב מקורב מאוד לבתיהם של גדולי הדור בבני ברק.

מן הצד השני, אחיו רוני, המתגורר בירושלים, נחשב מקורב דווקא לפלג הירושלמי. חתונתו השניה של ר' עזריאל אוירבעך התקיימה בווילה המפוארת שבבעלותו במושב בית חלקיה שליד קריית מלאכי.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אתם תאכלו בטטות והם מיליוני דולרים בבנק
    אלק חרדים פכככככככככככככ

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב