"המתקפה על הרפורמים הגיעה לרמה מסוכנת"

לטענת פרשן חדשות 10, המתקפה בתקשורת החרדית על הרפורמים עוצמתית מאי-פעם ועלולה לגרום למישהו לעשות משהו {אבישי בן-חיים מזהיר}

משבר הרפורמים: כשהמשבר הפוליטי בענין טרם נפתר מחד וההתקפות בתקשורת החרדית נגד התנועה הרפורמית מתעצמות מאידך, מעלה העיתונאי אבישי בן-חיים (ערוץ 10) חשש מפני ההשלכות של המתקפות האמורות.

"המתקפה בתקשורת החרדית נגד הרפורמים מגיעה לרמה מסוכנת, שאינני זוכר דומה לה ושעלולה לגרום למישהו לעשות משהו", כותב בן חיים בדף הפייסבוק של ומוסיף: "מומלץ להיזהר".

בהמשך מרחיב בן-חיים: "התקשורת החרדית היא זו שמנהיגה את החרדים במאבק הכותל, במסגרת עליית כוחה של אליטת משנה זו. אם שלטון המרנים לא היה מתפרק, החרדים היו מסתפקים ביבנה וחכמיה ובהישגים העצומים בממשלה הנוכחית ונותנים לסיפור לגווע בשקט ולרפורמים להתבאס מהעדר נוכחות בשיח הציבורי בישראל".

כזכור, אמש דיווחנו כי פגישת ראש הממשלה עם הרבנים הראשיים והח"כים החרדים סביב מתווה הכותל בוטלה במפתיע. הפגישה, שתוכננה להיום בשעות הצהרים, העסיקה רבות את המערכת הפוליטית והרבנית בשבוע האחרון, כשבמרכזה הרצון לפתור את משבר הכותל והרפורמים.

גורמים פוליטיים מעריכים כי עמדתם הנחרצת של הרבנים הראשיים נגד מתווה הכול=תל הובילה את ראש הממשלה ואנשיו להבנה כי לפי שעה מדובר בפגישה מיותרת.

ע"פ פרסומים שונים סוכם בין הצדדים כי הפגישה תתקיים אם וכאשר יצליחו הרבנים לגבש מתווה חלופי.

כזכור, המתווה אושר בממשלה לפני כחודש, ובמסגרתו תוקצה רחבה נפרדת בכותל שבה מתקיימת תפילה שוויונית. הרחבה, שבמתחם "קשת רובינסון" המכונה "הכותל הדרומי", נמצאת מחוץ לסמכותה של הרבנות הראשית לישראל ורב הכותל.

F141103YS008

מאז שאושר הרבו הפוליטיקאים החרדים לתקוף את המתווה בכותל המערבי, אך הצהירו כי לא יפרשו על כך מהממשלה. האדמו"רים והרבנים החרדים, האשכנזים והספרדים, נקטו בקו דומה ובהצהרותיהם תקפו את "הישגי הרפורמים", אך מנגד לא הורו על יציאה מהממשלה. נגד בכירי המפלגות החרדיות נשמעה ביקורת חרדית קשה על כך שמתקפותיהם נגד ההסדר אינן עולות בקנה אחד עם תמיכתם החשאית בו, וזאת בנוסף לכך שהיו שותפים לגיבושו יחד עם רב הכותל שמואל רבינוביץ'.

לצד הקו המתון שהובילו החרדים נגד המתווה בכותל המערבי, הצהיר שר הדתות דוד אזולאי כי לא יחתום על התקנות להקמת הרחבה הנפרדת ואישורה באופן רשמי. בפורום סגור עם קבוצת רבנים בעכו אמר אזולאי כי "זה ייהרג ובל יעבור. אסור לתת להם (לרפורמים ולקורנסרבטיבים, י"א) דריסת רגל בעם ישראל". אזולאי ציין: "יש היום החלטת ממשלה, דבר שלא היה עד היום. המשמעות היא שהחלטת הממשלה היא הכרה", אך הוסיף כי הוא לא חושש מבג"ץ שיכפה הישג רחב יותר.

להתנגדותו של אזולאי אין הרבה משמעות, מפני שנתניהו יכול להעביר את סמכויותיו בעניין לשר אחר בממשלה. כך עשה, כזכור, בעניין מתווה הגז, אז התפטר השר אריה דרעי מתפקידו כשר הכלכלה, ונתניהו חתם במקומו על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים. בכך עקף את החלטת הממונה דיויד גילה, שהתפטר אף הוא.

לקרב הקולני במגזר החרדי נגד המתווה הצטרפו בימים האחרונים השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), המייצגים את העמדה הדתית הקיצונית יותר במפלגתם. אריאל נפגש ביום שישי עם אזולאי וקרא לו לא לחתום על התקנות. מחר בבוקר הוא צפוי להגיע עם סמוטריץ' לכותל המערבי מתוך כוונה "להמשיך במאבקם נגד הכותל שהוקצה לרפורמים".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.