הנאמן של מיידוף תובע מאות מליונים מגופים ישראלים

הנאמן האחראי על נכסיו של ברנרד מיידוף הגיש הבוקר לבית המשפט בתל אביב כנגד 30 גופים של מוסדות לימוד ומחקר בישראל בסך מליוני שקלים.

הנאמן  האחראי על  נכסיו של ברנרד מיידוף הגיש הבוקר לבית המשפט בתל אביב כנגד 30 גופים של מוסדות לימוד ומחקר בישראל על סך מאות מליוני שקלים.

לטענת הנאמן,  הכספים של קורבנות מיידוף הגיעו לאוניברסיטאות ובתי חולים בישראל כתרומות ומענקים. "במקום בו רבים הפסידו והגיעו עד פת לחם לעת זקנתם, אחרים – ובהם מוסדות מחקר ולימוד מכובדים ומובילים בישראל, התעשרו שלא כדין", נכתב בתביעה.

על פי הדיווח בדה מרקר בין הנתבעים נמצאים האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מכון ויצמן למדע, אוניברסיטאות בר-אילן, תל-אביב וחיפה, הטכניון מכון שפינוזה בירושלים, האקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים,  בתי החולים שיבא, רמב"ם, שניידר, קפלן, המרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב) בת"א, שירותי בריאות כללית,  ועוד .

הנאמן, טוען כי  כספי הגזילה והמרמה הולבנו באמצעות אותם הגופים שמסרבים להשיב את הכספים לבעליהם החוקיים – הקורבנות של מיידוף. ה

 

לדבריו, הגופים הישראלים הנתבעים קיבלו כספי תרומה" ומענקים, שמקורם בחשבון בבית ההשקעות BLMIS. "בחשבון זה, שהיה חלק ממארג הונאת הפונזי שבוצעה במסגרת BLMIS, לא התנהלה כל פעילות בניירות ערך ומעולם לא צמחו בו רווחים על הפקדת הכספים הראשונית בסך של כ- 3 מיליון דולר שהתבצעה בחשבון עם פתיחתו". נכתב בתביעה.

 

"למרות זאת, ישעיה משכה אל חשבון הבנק שלה מחוץ לבית ההשקעות כ-126.5 מיליון דולר, אותם חילקה לישויות שונות בישראל – וביניהן הנתבעים. כ-123 מיליון דולר מהכספים שמשכה ישעיה מ-BLMIS, ובאמצעותם מימנה את פעילותה ואת תרומותיה, נגנבו אפוא על ידי מיידוף ואחרים, מלקוחות BLMIS שרומו, והועברו אל ישעיה ללא זכות שבדין".

עו"ד יונתן אגמון, המייעץ ומייצג את הנאמן בישראל אמר בתגובה: "לפני שלוש שנים, ארגון נשות הדסה (באמצעות הגוף שלה בארה"ב) השיב מיליוני דולרים שהוא קיבלה מ-BLMIS, שהועברו באמצעות ישעיה, לאחר שהתגלה לו שהכסף שקיבל היה כסף שנגזל מלקוחות BLMIS שרומו. לדעתי, על הנתבעים לנהוג באותה צורה ולהשיב את הכספים הגזולים שקבלו. בסירובם לנהוג בצורה מוסרית ומכובדת, הנתבעים בחרו להציב את עצמם יחד עם הגנב – מיידוף – ולא עם קורבנותיו. החזרת כספים הגזולים היא הדבר הנכון לעשותו".

 

ועד ראשי האוניברסיטאות מסר בתגובה: "מדובר בכספים שנתרמו לאוניברסיטאות כחוק ושנעשה בהם כבר שימוש לצרכי מחקר ואקדמיה. לאוניברסיטאות אין ולא היה כל מידע לגבי אופן ודרכי ההשקעה של העמותה ואי לכך כל דרישה להשבת הכספים שנתרמו להן היא משוללת כל יסוד. יודגש כי התביעה טרם התקבלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.