הנגידה לא אופטימית: "מוקדם לקבוע אם המשבר מאחורינו" (וידאו)

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מתריעה כי מוקדם מדי להכריז על סיום המשבר בשוק ההון. "קשה לומר עדיין שזה מאחורינו. מה שברור זה שהשווקים הפיננסיים הם מאוד תנודתיים ומוקדם מדי לקבוע אם זה סוף הסיפור".

עם נעילת המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, רחשה אופטימיות  בבורסה אך נגידת בנק ישראל קרנית פלוג מתריעה כי מוקדם מדי להכריז על סיום המשבר בשוק ההון. "קשה לומר עדיין שזה מאחורינו. מה שברור זה שהשווקים הפיננסיים הם מאוד תנודתיים ומוקדם מדי לקבוע אם זה סוף הסיפור".

(הראיון באדיבות רשת)

פלוג  התייחסה לרבית המנוכה בישראל ואמרה "ראשית, העובדה שאנחנו נמצאים בריבית הנמוכה סייעה למשק להיות איפה שהוא נמצא היום", טענה. "מעבר לכך, כפי שראינו בנקים מרכזיים, גם כשהם מגיעים לריביות אפסיות יש להם עדיין מה לעשות וזה נכון גם עכשיו".

הנגידה הזכירה כי "יש מדינות שנמצאות היום בריבית שלילית. אפשר בנסיבות מסוימות להגיע גם לשם".

הנגידה הסבירה את החלטתה לא לנקוט צעדים מעצם אי היציבות של שוק ההון. "במצב שבו יש אי בהירות ובאמצע תנודה חדשה, אני חושבת שהדבר הנכון היה לעצור", הבהירה. "כמובן שהימצאותנו בריבית נמוכה היא כשלעצמה תומכת בפעילות המשק

 

הנגידה אף התייחסה לסערה סביב אישור התקציב, ולסלידתה מגובה הגירעון שאושר. "זה לא סוד שחשבתי שהגירעון בתקציב המדינה גבוה מדי", אמרה. "חשבתי שמשק שנמצא בסך הכול במצב סביר, בתעסוקה גבוהה ובאבטלה נמוכה – היה מתאים גירעון נמוך יותר".

הנגידה אמרה כי המדינה עם חוב גבוה, מגבילה את יכולת התמרון שלה בהתמודדות עם משברים כמו זה שרואים בימים אלה בשוק ההון. הנגידה  הבהירה כי "היה רוצי ללכת לגירעון נמוך יותר".

"אני חושבת שאני בהחלט מבטאת את דעתי בנושא", הבהירה פלוג בעניין התקציב. "אני מחווה את דעתי גם בממשלה וגם בפני שר האוצר והשפענו על התוצאות גם אם הם לא היו בדיוק כפי שהיינו רוצים. אני מאמינה שהתמונה של התקציב הושפעה בכל זאת מעמדתנו , גם אם לא התקבלה במלואה".

פלוגה התייחסה  לחילוקי הדעות שהתגלעו בינה לבין שר האוצר משה כחלון. "אני בעד רפורמה במערכת הפיננסית", טענה. "אבל חשוב שהיא תעשה תוך שמירה על היציבות והגנה על הצרכן. לא צריך ללכת רחוק כדי להבין מה יכול לקרות אם אתה פותח לתחרות בלי הגנה לצרכן ומבלי לשמור על יציבות. אני לא חושבת שאנחנו רוצים להגיע לסאב פריים ישראלי. חשוב שנעשה דברים בצורה אחראית"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.