הנגיד, דרעי וההחלטה הדרמטית / ארי בן-חיים

ביקור בהול של הנגיד הרב שלמה רכניץ בעיצומה של סערת ההתפטרות של דרעי מראשות ש״ס, היא זו שחוללה את המפנה הגדול. רק לאחר הקמת הממשלה ניתן לאמוד את נחיצות הביקור וההחלטה / ארי בן חיים

לפני כחמישה חודשים, בעיצומה של מערכת הבחירות האחרונה, התרחש אירוע מכונן שבדיעבד התברר ככזה שהכריע את המערכה מבחינתה של תנועת ש"ס.

בחדשות ערוץ 2 פורסמה ההסרטה המפורסמת שבה נראה הרב עובדיה מותח ביקורת על ההתנהלות של הרב אריה דרעי בתקופה שבה כיהן כיו"ר ש"ס. המערכת הפוליטית סערה וגעשה ודרעי החליט כי הוא מתפטר מתפקידו ופורש מהחיים הפוליטים.

רבים החשיבו בזמנו את המהלך כספין ציני שנועד להסיח את תשומת הלב הציבורית אך מקורביו טענו בלהט כי כוונותיו רציניות והוא אכן עומד מאחורי החלטתו.

לאחר מספר ימים, בעקבות לחץ של מועצת חכמי התורה חזר בו דרעי מהחלטתו ושב לכסא היו"ר תוך שהוא מסתער בכל הכוח על מטרותיה של המפלגה בכוונה להשיג הישג מקסימלי בבחירות הקרבות.

הדבר הפתיע לא מעט מהסובבים אותו, כיון שבאותם ימים דרעי נעלם מן הרדאר ולא הסכים לפגוש אף אדם או איש ציבור שינסו להניא אותו מכוונותיו. כמעט.

לא רבים יודעים את שהתרחש מאחורי הקלעים באותם ימים סוערים ומהם השיקולים שהכריעו את החלטתו לחזור לתפקיד.

באחד הימים נחת בישראל הנגיד מלוס אנג'לס ר' שלמה יהודה רכניץ כשהעילה הרשמית לביקור הייתה סבב פגישות עם מנהיגים ציבוריים ורבנים בולטים במטרה לקדם יוזמה חדשה שתציג חזית דתית מאוחדת של כלל המפלגות החרדיות.

למעשה, המטרה האמיתית שעמדה מאחורי הגעתו של רכניץ הייתה פגישה מכרעת עם אריה דרעי במטרה לשכנע אותו לחזור בו מהתפטרותו. השניים נועדו באחד הלילות במשך שעות ארוכות כשרכניץ מטיל את מלוא כובד משקלו בכדי לגרום לדרעי לשנות את דעתו.

טיעונים בעד ונגד נשמעו הלוך ושוב אך רכניץ לא הרפה, הוא ידע עד כמה חיוני תפקידו של דרעי עבור עתידו של הציבור החרדי. השניים אמנם נפרדו ללא החלטה רשמית ורכניץ חזר ללוס אנג'לס לכאורה מבלי שהתקבלה החלטה סופית בנושא, אך הזרעים נטמנו וכעבור כמה ימים, כאמור, פרסם דרעי את החלטתו לחזור לחיים הפוליטיים והשאר היסטוריה. רבות הספקולציות על שהתרחש באותה פגישה ואיך הצליח רכניץ להטות את הכף, אך הסוד ככל הנראה ירד אליי קבר.

במבט לאחור, כשמתברר עד כמה הייתה קריטית חזרתו של דרעי לש"ס לאור הסיטואציה הפוליטית הסבוכה שנוצרה, ניתן להעריך בזהירות כי לאותה פגישה גורלית הייתה משמעות מכרעת בתוצאות הבחירות האחרונות. אחוז ההצבעה הגבוה בכלל ובמגזר הערבי בפרט, העלו את הערך למנדט ורק דרעי יכל להעניק לש״ס את מספר המנדטים שקיבלה בסופו של דבר.

בנוסף על כך, הקואליציה השברירית שהקים ראש הממשלה על חודו של ח"כ, תלויה כיום במידה רבה בתנועת ש"ס ובעיקר ביכולת של מנהיג התנועה לדאוג ליציבותה.

המחשבה על מה היה קורה אילו לא היה חוזר דרעי לש"ס והמפלגה לא הייתה משיגה את מספר המנדטים הדרוש בכדי להוות רוב לקואליציה, חלפה לא פעם בסיוטיהם השחורים של ראשי ההנהגה.

הממשלה שהוקמה בשותפות עם המפלגות החרדיות עתידה לפעול לא מעט לרווחתו של הציבור החרדי והקרדיט על כך ראוי שינתן לאנשים שאפשרו את ההישגים הללו. אנו רגילים להוקיר ולהעריך את נציגי הציבור העומדים בחזית, אך חשוב לא פחות לתת מילה טובה לפועלים מאחורי הקלעים עבור רווחת הכלל.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. פששששששששששש דרעי הארכיפושע שגרם אסון אוסלו הוא לדידו של הכתב משיח בן דוד
  אתם נבזים ומעוותים
  תזכרו חזרת דרעי לכנסת ולשס היא בכיה לדורות כי הוא קללה מהלכת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. אני באמת לא יודע למה. אבל תמיד כשאני רואה כתבה כל כך מלקקת למישהו עשיר, אני מיד חושב שחבל שהעשיר לא פנה אלי. אני הייתי מסדר לו כתבה הרבה יותר מוצלחת (אולי, מי יודע) והכי חשוב, הרבה יותר בזול!

  יוסי |
  הגב
 3. הגיע הזמן שגם בישראל יעריכו את ר׳ שלמה כמו בארה״ב לא יודעים שם כמה הוא פועל למען כלל ישראל. ישר כוח על הפרסום של הדברים

  אברומי וויינברג |
  הגב