הנגיד לראש הישיבה: 2 מיליון דולר להחזרתו של דרעי

המאמצים לאחדות חרדית נמשכים • הנגיד שלמה רכניץ הציע למרן הגראי"ל שטיינמן תרומה של 2 מיליון דולר לישיבת 'אורחות תורה' תרומת מכתב ובו הוראה לדרעי לחזור • הגראי"ל: "לש"ס יש רבנים".

המגעים להביא לרשימה חרדית משותפת נמשכים, כאשר מוביל היוזמה הוא הנגיד ר' שלמה יהודה רכניץ. מלבד רכניץ עצמו בכירי ש"ס ו'יהדות התורה' טוענים כי הדבר אינו ריאלי.

כחלק מהמאמצים להביא לרשימה חרדית משותפת נפגש רכניץ אמש עם מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן במעונו ברחוב חזון איש 5 בבני ברק, במהלך הפגישה ביקש רכניץ מראש הישיבה שיכתוב מכתב ובו הוראה לדרעי לחזור להנהיג את ש"ס, תמורת המכתב הציע רכניץ תרומה של 2 מיליון דולר עבור ישיבת 'אורחות תורה' העומדת תחת נשיאותו והכוונתו של הגראי"ל.

הנגיד הוכה בהלם כאשר הגראי"ל סירב לקבלת התרומה באומרו: "לש"ס יש רבנים משלהם". משמע, הגראי"ל מסרב להתערב במשבר בש"ס כאשר יש להם הנהגה רוחנית ומועצת החכמים משלהם.

בצאתו מבית ראש הישיבה התבטא הנגיד בפני מקורביו: "הבן אדם היחיד שלא הצלחתי לקנות בכסף זה הראש ישיבה".

IMG-20150106-WA0073

גורם ב'יהדות התורה ששוחח עם 'קוקר' טוען כי הסיכוי לרשימה חרדית מאוחדת "קלוש" בשלב הזה. הסיבה: "הקושי ליישב את הריבים הפנימיים שיצוצו מיד לאחר ניסיון ההרכבה הראשון, יש לנו ניסיון מר מידי ערב בחירות על יישוב המחלוקות בתוככי אגודת ישראל ובין אגודת ישראל לדגל התורה בכל הנוגע להרכבת הרשימה לכנסת. אם ננסה לשלב שם גם את ש"ס – נרכיב רשימה שנה הבאה", הוא אומר.

גם בש"ס נראה כי לא "מתלהבים" בלשון המעטה מהמהלך, במאמר שפורסם הבוקר בביטאון ש"ס 'יום ליום', בטורו השבועי של העיתונאי אבי רוזן הוא כותב: "בכדי להבין עד כמה יוזמת השלום המדומה נשארה רק בשיח התקשורתי של אותם לבלרים שנשכרו לצורך העניין ניתן להבין כאשר מדברים עם חברי הכנסת מש"ס ויהדות התורה. כל אחד מהם מסביר לי בשפתו כי הנושא כלל לא עלה לדיון "אנחנו לא נמצאים אפילו בשלב של מי יעמוד בראש ואיך תהיה שיטת החלוקה" מסביר לי אחד מחברי הכנסת של יהדות התורה".

לכל מפלגה יש את קהל המצביעים הקשיח שלה ואת המיוחדות שלה. קהל המצביעים הקשיח של ש"ס יתמוך בש"ס בין אם היא תרוץ כחזית דתית ובין אם תרוץ כמפלגה עצמאית. הוא הדין לגבי אגודת ישראל ובניגוד לכל מיני סקרים גם ש"ס וגם יהדות התורה יבאו את קהל המצביעים שלה ביום פקודה ויזכו לנציגות נכבדת בכנסת.

הבעיה המרכזית היא לא בקהל המצבעים הקשיח אלא באותם תומכים המגיעים מהפריפריה אלו אותם מצביעים שהיו תומכים בעבר בליכוד כי בגין מייצג את המזרחים ומשנת 1988 הבינו שש"ס היא הבית הטבעי שלהם. גם אם בחיי היום יום הם אינם לבושים שחור לבן ותורתם אינם אומנותם. אבל הם מבינים שש"ס היא המפלגה המחזירה עטרה ליושנה היא זו שהרימה בגאווה את קרנה של יהדות ספרד. שאודות למפעליה של ש"ס יש להם בדימונה וקרית שמונה. בחצור הגלילית ובירוחם בתי ספר המלמדים תורה ודרך ארץ ברוח יהדות המזרח. לאותם אנשים העירוב חצרות הזה זר להם.

וחלילה שלא יהיה משמע כי אותם אנשים מטילים דופי בעבודתם המבורכת והרבה של חברי הכנסת של יהדות התורה שרבים מהם מסייעים להם הן בפעילות פרלמנטרית והן בפעילות חוץ פרלמנטרית. חלק מדפוסי ההצבעה של אותו גרעין הנמצא בפריפריה הוא על בסיס עדתי בהעדר הבסיס הזה הם ילכו לכחלון ולמפלגות בלון אחרות ואז היהדות החרדית תאבד לפחות ארבעה מנדטים וחבל.

אבל הדבר שבאמת מטריד אותי ביוזמת השלום הפוליטית המגיעה מבתיהם של אנשי ממון וכסף היא הרצון שלהם להכתיב לנו את עמדתם. הסכנה היא שהיום מדובר ביוזמה פוליטית לאחדות ומחר תהיה זאת יוזמה אחרת המבקשת לעצב מחדש את פניה של החברה החרדית.

צריך לומר בקול ברור וחד חברי הכנסת החרדים בש"ס וביהדות התורה –דגל התורה פועלים מכוחם של גדולי שיראל והם כפופים אך ורק להם ולדעתם. יוזמת כאלו צריכות לצאת רק מפיהם. באם יוזמה שכזאת גם אם היא נראת כדבר מבורך יוצאת מפיו של גביר מעוררת חשד וחייבת להגביר את החשד של כל אדם שהרי אנשים עסקים מבקשים לקבל תמורה בעד כספם אני מניח שאיש מהם לא הולך על מהלך שכזה מבלי שיש מאחורי המהלך איזה אינטרס כלשהו ולכן רק אם גדולי ישראל יחליטו שהדבר טוב יש ללכת על המהלך הזה כל עוד וגדולי שיראל לא קיבלו החלטה והעניין לא נמצא כלל על השולחן ייהנו אותם עיתונאים מהגביר הנכבד בקידום יוזמת שלום מהסוג הזה.

9 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. על אלי ישי האידיוט אפילו עכבר מת לא היו נותנים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. הרב שטיינמן רב אמיתי ???? הוא רשע מרושע שהתחיל את כל העניין בזה שהתיר לאלי הרשע לעשות את מה שהוא עשה ויגיע היום והרב ( נגיד ) יעשה תשובה שלימה ויכתוב את המכתב שאם אפילו קול אחד נאבד אוי ואבוי ולא ניכנס לממשלה כמו פעם קודמת הו יצטרך לתת את הדין על כך .

  רונן |
  הגב
 3. חחחח…. הרב שטיינמן שליטא יודע מי זה דורעי.
  קיבל בטח כבר עידכונים מתלמידו שליט״א הרב אמנון יצחק.
  לא פלא שלא מוכן להוציא מכתב להחזרתו וטוב שכך

  מזל |
  הגב
 4. דרעי חולם שיוכל לקנות רבנים אמיתיים דרעי רשע

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. שס היא אחד מהדברים החשובים והיקרים שאירעו מאז קום המדינה לציבור החרדי ולמיזרחי בפרט לכן חשוב מאוד שהרב אריה שלטא יעמוד בראש הנל בעל חוכמה וראיה פוליטית רחבה לכלל ולפרט לא לחינם מרן זצל החזיר אותו להנהגה ביודעו את יכולתו הנדירה חשוב שכל מי שיש לו השפעה ידבר על ליבו מאחר וזהו אינטרס יהודי כלל עולמי והוא רחום יכפר עוון רק שסססססססססססססססססססס

  צדק |
  הגב
 6. לא קרה ולא נעלים הכל שטיות רכניץ לא היה מעיז לעשות לקנות את ראש הישיבה רכניץ בא מבית של רבנים האינטרס שלו היחידה זה שבאים אליו מהישיבות ומתחננים אליו בשביל כסף או יסגרו את דלתות הישיבה !

  משה |
  הגב
 7. אני רוצה לומר יישר כוח לרב שטיינמן ושוחד יעוור עיני חכמים והרב לא נפל בתרגיל של השוחד אלו גדולי תורה אמיתיים יישר כוח גדוללללללללללל………

  המתבונן |
  הגב
 8. ווואאו- איזה כותרת
  הוכחה שהאמת מנצחת
  מול כל הכסף שבעולם…

  ר.מנחם |
  הגב