הנדיב של הנח"ל החרדי העיד: "הנח"ל החרדי מתקיים מתרומות ולא מהמדינה"

 

 

איש העסקים הדתי דוד הגר, הנחשב לתורם המרכזי של עמותת הנח"ל החרדי, השתתף הבוקר (ראשון) בדיון בוועדת שקד לשוויון בנטל. הגר, הממעט מאוד בהופעות פומביות, הביע בוועדה ספק באשר למוטיבציה של צה"ל ומשרד הביטחון לגייס חרדים. לפי הגר, גדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי מתקיים בזכות העמותה שפועלת לצידו, ואשר ממומנת ברובה הגדול מתרומות, "עמותת הנח"ל החרדי מתקיימת מתרומות פרטיות, שהיקפן בשנה מגיע לכחמישה מיליון ש"ח. לא על ידי הצבא או משרד הביטחון" אמר הגר לחברי הוועדה.

עמותת הנח"ל החרדי שהגר, כאמור, הוא התורם המרכזי שלה, נועדה בכדי לספק לחיילים החרדים המשרתים בנח"ל את כל התנאים בכדי שיוכלו להמשיך ולקיים את אורח חייהם כחרדים, כולל מעקב אחר קיום הנהלים המיוחדים של הנח"ל בעניינים דתיים, שיעורי תורה, אירועים לחגים ועוד. הגר ציין בדבריו כי לפני כמה עשרות שנים ניסה אחד מעסקני הציבור החרדי להקים את הנח"ל החרדי אך הוא התפרק במהרה בהעדרו של גוף מסודר שילווה את החיילים החרדיים מבחינה רוחנית. הנח"ל החרדי במתכונתו הנוכחית החל עם כ-30 חיילים לפני כחמש-עשרה שנה, וכיום משרתים בו כ-1,200 חיילים. לדברי הגר, למרות הזינוק במספר המתגייסים, תמיכת המדינה בליווי הרוחני של החיילים דרך עמותת הנח"ל החרדי לא השתנתה, והיא מהווה כיום, כאמור, מיעוטו הקטן של תקציב עמותת הנח"ל החרדי.

הגר ניצל גם את ההזדמנות בכדי לחלוק עם חברי הוועדה את תחושותיו, כאזרח חו"ל התורם מיליונים לגיוס חרדים, באשר להשפעת המצב הפוליטי וההצעה לשוויון בנטל שעומדת על הפרק על גיוס חרדים בפועל. "ההצעה להטיל סנקציות פליליות בעניין גיוס חרדים החזירה אותנו כמה צעדים אחורה. באווירה הציבורית הקיימת נצטרך הרבה מזל בכדי שבעוד שנים ספורות מסלולי שח"ר יהיו קיימים בכלל. משום שכיום החיילים המשרתים בהם מספרים לי שבאווירה שנוצרה הם מפחדים ללכת עם מדי צה"ל". כמו כן, הגר צידד בדבריו בעמדת חברי הכנסת החרדיים כי את הגיוס יש לערוך אך ורק מקרב מי שאינם לומדים. לדבריו, ההתמקדות במי שאינם לומדים תוביל לאחוזי גיוס דומים מקרב החברה החרדית לאלה שיש כיום באוכלוסיה הכללית. "במי שיושבים ולומדים תורה אין לגעת" אמר הגר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.