הנה הכסף • סגנים וראשי ערים יקבלו פנסיה תקציבית בעלות 100 מיליון שקלים

ועדת הפנים של הכנסת דנה הבוקר ביוזמות להענקת פנסיה תקציבית רטרואקטיבית לראשי ערים וסגני ראשי ערים, שסיימו את תפקידם בגיל צעיר בעלות של 100 מליון שקלים

ועדת הפנים של הכנסת דנה הבוקר ביוזמות להענקת פנסיה תקציבית רטרואקטיבית לראשי ערים וסגני ראשי ערים, שסיימו את תפקידם בגיל צעיר. מדובר ביוזמה של סגנית יו"ר הכנסת נאוה בוקר מהליכוד, שניתן להעריך את עלותה לרשויות המקומיות בכ-20 מיליון שקלים וביוזמה מקבילה בליכוד שניתן להעריך את עלותה בעד 80 מיליון שקלים.
על היוזמה של בוקר חתומים עוד חמישה חברי כנסת ביניהם יעקב אשר מיהדות התורה וטלב אבו עראר מהרשימה המשותפת. שתי היוזמות מציעות להרחיב את היקף ההחלטה המאוד בעייתי של ועדת הפנים מינואר השנה להכשיר את הפנסיות הרטרואקטיביות שקיבלו בניגוד לחוק חמישה נבחרי רשויות שסיימו את תפקידם ב-1998.
בוועדת הפנים טענו השבוע שלוועדה אין סמכות לקבל החלטה ללא פניה של שר הפנים. אבל יו"ר הועדה דודי אמסלם מהליכוד בחר בכל זאת לקיים לגביה דיון. מעבר לכך, אחד מיוזמי ההחלטה ראש עיריית אופקים לשעבר עו"ד יאיר חזן מהליכוד טוען שהועדה יכולה לקבל החלטה ואין לה צורך בפניה משר הפנים. כך שאי אפשר לדעת לאיזה כיוון יתגלגל הדיון היום.
ועדת הפנים של הכנסת היא שקובעת את תנאי השכר של נבחרים ברשויות מקומיות. עד ינואר 1999 קבעו הנהלים שראשי ערים וסגניהם יקבלו פנסיה תקציבית לכל חייהם אם כיהנו לפחות 4 שנים והם בני 40 ומעלה.
מי שלא עמד בשני התנאים קיבל מענק פרישה. בינואר 1999 תיקנה ועדת הפנים את הכללים וביטלה את מגבלת הגיל. אלא שהנוהל החדש לא הוחל רטרואקטיבית על מי שהודחו בבחירות בנובמבר 1998. למרות זאת החליט מנכ"ל משרד הפנים – לטענת המשרד בטעות – להחיל את הנוהל על חמישה נבחרים בני פחות מ-40, שהודחו ב-1998, ולשלם להם פנסיה תקציבית לכל החיים.
הטעות התגלתה ב-2005. למרות זאת, התשלום לא הופסק. המשרד פנה מספר פעמים לכנסת בניסיון להכשיר את התשלומים. בסופו של דבר אישרה ועדת הפנים הנוכחית בראשות דודי אמסלם מהליכוד את הפנסיות הבלתי חוקיות. מספר המקבלים היה צפוי לעלות בעקבות האישור הרטרואקטיבי לשבעה לפחות. העלות האקטוארית של התשלום מוערכת ב-3 מיליון שקל לאיש, כלומר העלות הכללית לרשויות המקומיות, שבהן כיהנו הנבחרים, היא 21 מיליון. בין הנהנים מההחלטה: ח"כ אכרם חסון מכולנו וסגן שר הבינוי ז'קי לוי מהליכוד, סגן ראש עיריית ירושלים מש"ס צבי כהן ויו"ר ועדת הפנים לשעבר אמנון כהן מש"ס.
בוקר מציעה להעניק פנסיה תקציבית לכל הנבחרים הצעירים שסיימו את כהונתם מ-1.8.1991, כלומר בעצם להוסיף את מי שהודחו בבחירות 1993. אפשר להעריך שהמשמעות היא הכפלת העלות מכ-20 מיליון שקל להחלטה מינואר לכ-40 מיליון שקלים. העילה הפעם היא לא טעות היסטורית, אלא אפליה בין מי שהפנסיה התקציבית כבר אושרה להם למי שלא. מסמך אחר שהעביר חזן לחברי הועדה מציע להחיל את הפנסיה התקציבית על כל מי שחדל לכהן מ-1977. במקרה כזה יתווספו נבחרים שסיימו את כהונתם ב-4 מערכות בחירות, כלומר אפשר להעריך שהעלות תגדל בעד 80 מיליון ובסך הכל 100 מיליון.
ח"כ יעל גרמן מיש עתיד, ראש עירית הרצליה לשעבר אומרת שמוסיפים על ההחלטה השערורייתית להכשיר את הפנסיות הרטרואקטיביות, החלטה שערורייתית כפול ארבעה. גרמן פנתה אתמול למבקר המדינה שיחקור את הפרשה. לדבריה, היה צריך לדרוש מחמשת נבחרי הציבור להחזיר את הכסף שקיבלו בטעות, כפי שעושים עם כל עובד עירייה. "איך אפשר לנהוג בכזה חוסר אחריות ושחיתות"? שאלה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.