הנוער החילוני מחפש: "צמחים ממסטלים"

משתלות ברחבי הארץ הפכו במהלך חודשי הקיץ למבוקשות בקרב בני נוער וזאת משום שבמשתלות נמכרים צמחים הגורמים לערפול חושים, שאינם נכללים בפקודת הסמים.{ אפקט החופש}

מה עושים בני הנוער החילוניים בחופש? סמים וצמחים!. "שמענו שהצמח מייצר רגיעה" – נשמעים בני נוער בשיחה עם משתלה בניסיון להשיג צמחים "ממסטלים", שצריכתם נחשבת לחוקית בישראל.

 משתלות ברחבי הארץ הפכו במהלך חודשי הקיץ למבוקשות בקרב בני נוער וזאת משום שבמשתלות נמכרים צמחים הגורמים לערפול חושים, שאינם נכללים בפקודת הסמים.
ומה עושים בני הנוער בכדי לרכוש את הצמחים הללו, בני הנוער יוצרים קשר עם המשתלות ואף מתחזים למבוגרים.

הזנים המבוקשים הם אוזן ארי אפריקני ודטורה. שני הצמחים הללו נחשבים כ"ממסטלים", אולם שימוש מוגזם בהם מסכן את אלו הצורכים אותם בהרעלה. .

צפו באדיבות רשת

"רוב בני הנוער מבקשים עציץ שכבר פורח מתוך רצון לחוויה מיידית וכדי שלא לחכות ולהשקיע בעצמם בגידול הצמחים", הסביר איתי פאול, מנכ"ל משתלת הסוכה בכפר אז"ר. "אנו עושים מאמצים לסנן פניות ולא משתפים איתם פעולה אך חלקם עקשנים ולא מוכנים לקבל לא כתשובה".

"הם מתקשרים מספר פעמים בניסיון לאתר אצלנו את הצמחים כשהם מתחזים לדמויות שונות או ממציאים תירוצים שזה נחוץ לעבודת מחקר", הוסיף פאול. "אסור לתפוס את העניין בקלות ראש, הורים וחברים אחראיים חייבים לפקח אחר הענין מאחר וצריכת מנת יתר גם מצמחים אלו עלולה להיות מסוכנת. אנחנו מעדיפים למכור צמחים לקהל הרגיל של מי שמעוניינים בהם לעיצוב גינותיהם ולא להרפתקאות".

עודד יפה, מומחה לחקלאות מדברית ממעבדת שלף, מספר על התופעה, "האימהות מטלפנות ואומרות שהילדים משועממים בחודשי הקיץ, והחליטו 'לאכול' את הצמחים כי שמעו שהם קצת ממסטלים בגן הציבורי", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"לכל עלה יש סיפור משלו. ולכל צמח יש השפעה כלשהי על האדם", הוסיף. "צמח אחד משפיע על הקיבה בעוד שהאחר עשוי לרפא מחלות. לכל דבר בטבע יש לו ייעוד". בהקשר זה ציין יפה כי בני נוער רבים צורכים עלים מצמחים שונים, דבר הכרוך בסיכונים כשלעצמו. "באחד המקרים, אמא אחת טלפנה וסיפרה שהבן שלה אכל עלים של הרדוף. ביקשתי ממנה לנסוע ישר לבית חולים כדי לבדוק את ההשלכות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.