הניסוי החברתי: מי מהשרים ענה למכתב של ילד אוטיסט?

שלי יחימוביץ וחיים כץ התעלמו, אריה דרעי ונפתלי בנט הזמינו לכנסת. מה ענו חברי הכנסת הבכירים והשרים למכתב מרגש מילד אוטיסט שהתגלה כניסוי של ערוץ 10?

בתוכנית "הכל כלול" בערוץ 10 החליטו לערוך ניסוי, שבמסגרתו ביקש משרים וח"כים ילד אוטיסט להגשים את חלומו – ביקור בכנסת.

התוצאות, כך מתברר, כפי שמתפרסם הבוקר ב'מעריב', הוכחו כמפתיעות.

ההחלטה לבצע ניסוי התקבלה בתוכנית "הכל כלול", בהנחייתה של סיוון כהן, בעקבות פניות רבות למערכת מצד הורים לילדים אוטיסטים, שסיפרו כי למרות הצהרות של ח״כים ושרים רבים על כך שהם קשובים לצורכי הציבור בכלל ולקשיים של קהילות בעלי מוגבלויות שונות בפרט, המציאות הינה אחרת לחלוטין. ההורים טענו כי במקרים רבים, בקשותיהם מהפוליטיקאים זוכים להתעלמות מוחלטת.

בתוכנית החליטו לבחון את הטענות ורתמו לטובת העניין את משפחתו של שון מימרן, ילד בן 11 שמוגדר כאוטיסט בתפקוד נמוך. שון שלח פנייה מרגשת לכל חברי הכנסת והשרים בבקשה להגשים עבורו את חלומו – ביקור בכנסת. במערכת סיפרו כי הפנייה נשלחה בסרטון וואטסאפ מרגש של שון למכשיר הטלפון האישי של כל הח"כים והשרים, ובמקביל במייל מסודר על ידי אביו של הילד ללשכות השונות ולעוזרים הפרלמנטרים.

אלא שלהפתעת אנשי המערכת מתברר כי דווקא השרים שמתהדרים בתואר "שר חברתי" התעלמו לחלוטין מהפנייה של שון. מהתוכנית נמסר כי השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל, שר הרווחה חיים כץ ושרת התרבות והספורט, מירי רגב לא הגיבו – "אפילו לא בסירוב מנומס. הם ראו קראו את ההודעות, ראו את הסרטון, והתעלמו".

מנגד, אמרו בתוכנית, היו שרים אחרים, כמו שר החינוך נפתלי בנט, שר הפנים אריה דרעי ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שהזמינו את שון לביקור רשמי בכנסת ואף אירחו אותו ביום פתיחת המושב. אדלשטיין, צוין, הזמין את הילד הנרגש לביקור חגיגי, שבמהלכו הפגיש אותו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גם הח"כים סיפקו הפתעות במסגרת הניסוי החברתי. ב"הכל כלול" סיפרו כי ח"כים "חברתיים", כמו שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, מרב מיכאלי, אורן חזן ועוד, כלל לא ענו לפנייה. מנגד, הח"כים חנין זועבי, בצלאל סמוטריץ' ואחרים כן הגיבו וענו לשון.

הכתבה על הניסוי יוצא הדופן ותוצאותיו תשודר היום בתוכנית בערוץ עשר. "אנו רואים חשיבות רבה בהעלאת הנושא למודעות בכלל החברה ובטח בקרב הפרלמנטרים הנבחרים, שאמורים להיות רגישים לנושא זה בפרט", נמסר מהתוכנית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.