הניצול האחרון מטרבלינקה נטמן (וידאו)

הניצול האחרון מטרבלינקה, הובא היום (שני) למנוחות בבית העלמין במושב אודים. בהלוויה השתתף גם נשיא המדינה ראובן ריבלין שבא לחלוק כבוד אחרון. צפו בהספד. { הניצול האחרון}

 

ניצול השואה שמואל וילנברג ז"ל, שנודע כניצול האחרון מטרבלינקה, הובא היום (שני) למנוחות בבית העלמין במושב אודים.

בהלוויה השתתף גם נשיא המדינה ראובן ריבלין שבא לחלוק כבוד אחרון "מול מיטתך, שמואל, מול אומץ ליבך ורוחך, מול גבורת הנפש והעוז היהודי, אני עומד כאן כנשיא מדינת ישראל, מול מיטתו של העד האחרון של טרבלינקה ומולי עומדים, שוכבים יחד איתך, 850 אלף יהודים: ילדים, נשים וגברים", ספד ריבלין.

וילנברג נולד בפולין ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה התנדב לצבא הפולני.  בסוף 1942 הגיע לגטו ומשם נשלח לטרבלינקה. במרד שפרץ במחנה הצליח להימלט והגיע לוורשה, שם הצטרף לתנועת ההתנגדות הפולנית. לאחר מכן עלה לישראל ב-1950.

"לפני קצת יותר משנה פגשתי את שמואל בפעם האחרונה על אדמת פולין", סיפר הנשיא. "נסענו לשם לחנוכת המוזיאון למורשת יהדות פולין בוורשה. באצילות רבה ובגבורה אין-קץ, תיאר שמואל את שעבר עליו. בקול רועד סיפר על היום שבו הגיע למחנה המוות. על האיש שלחש על אוזנו שיאמר שהוא בנאי, וכך למעשה הציל את חייו".

צפו בהספד ריבלין – באדיבות רשת

"הוא סיפר לי על שתי אחיותיו שנרצחו", הוסיף ריבלין. "70 שנים חלפו מאז, אך כשדיברת, שמואל, על האחות בת השש שהלכה ולא שבה, איך שמצאת את המעיל שתפרה לה אמה בין חפצי היהודים שנשלחו להשמדה בטרבלינקה – אתה עדיין בכית. הוא לא הפסיק להתגעגע".

 

"שם, על אדמת פולין, הוא אמר: 'בישראל אני לא גיבור. יש בישראל גיבורים אחרים'. שמואל, באתי לכאן היום כדי להגיד לך: אתה גיבור. אתה סמל הגבורה", קרא הנשיא. "סמל לדור של ניצולי שואה גיבורים חזקים ואמיצים. בלתי מנוצחים, אופטימיים, ששרדו את התופת ויכלו לה".

 

וילנברג, תושב תל אביב, הלך לעולמו ביום שישי בגיל 93.  הוא היה צייר, פסל וסופר, ואמנותו הוקדשה ברובה לשימור זכרון השואה.

לרגל צום עשרה בטבת – יום הקדיש הכללי, הגיע שמואל עם אשתו לישיבת בני עקיבא "לפיד" שבמודיעין ודיבר בפני 900 צעירים. הייתה זו עדותו האחרונה. באירוע רב המשתתפים, סיפר וילנברג לתלמידים את סיפורו מימי השואה ואף החזיק בידיו ספר תורה למרות שבמשך שנים ארוכות חש ניכור כלפי הדת.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.