הנפט צונח – מחירי הדלק יירדו ל-6 ש' ומטה

שר הנפט של איחוד האמירויות: "אופ"ק לא יכול להגן על מחיר מסוים. זו לא המטרה של אופ"ק" ■ הסוחרים ממתינים לפרסום נתוני המלאים בארה"ב מחר; הצפי הוא לעלייה של 1.75 מיליון חביות בשבוע החולף

הנפט ממשיך בקריסה גם היום על רקע חיתוך תחזיות מחיר על ידי אנליסטים וכלכלנים שונים, כאשר גם היום ממשיכים גורמים באופ"ק להבהיר לשוק שאין בכוונת הקרטל לחתוך את התפוקה.

חוזה על נפט מסוג "ברנט" יורד בכ-3.5% לרמה של 47 דולר לחבית וחוזה WTI רושם ירידה של 2% ל-44.8 דולר לחבית. זאת לאחר ירידות של כ-5% אתמול.
גורמים בענף האנרגיה העריכו היום כי במחיר הנוכחי של הנפט מסוג ברנט, מחיר הבנזין בישראל יירד בסוף החודש בכ-25 אגורות ל-6 שקלים לליטר; ירידה נוספת במחיר הנפט תוזיל את הדלק מתחת ל-6 שקלים.
שר הנפט של איחוד האמירויות, סוהיל מוחמד פרג' אל-מזראווי, אמר היום בוועידת אנרגיה באבו-דאבי כי אופ"ק לא יקטין את תפוקת הנפט: "אופ"ק לא יכול להגן על מחיר מסוים. זו לא המטרה של אופ"ק".
בסין דווח היום כי יבוא הנפט למדינה קפץ בדצמבר ב-19.5% לרמה של 30.4 מיליון טון. בשנת 2014 כולה נרשמה עלייה של 9.5% לרמה של 310 מיליון טון.
הסוחרים ממתינים כעת לפרסום נתוני המלאים בארה"ב מחר. הצפי הוא לעלייה של 1.75 מיליון חביות בשבוע החולף.
בשוק גוברות הערכות כי מחירי הנפט ימשיכו לשהות במחירים נמוכים גם בטווח הארוך. אלווליד בן-טלאל, הנסיך הסעודי המיליארדר, אמר אתמול כי מחיר הנפט לעולם לא יעלה שוב מעל 100 דולר. בראיון שהעניק ל-USA Today, אמר כי "אם האספקה תשאר כפי שהיא, והביקוש ישאר נמוך, זה ברור שמחירי הנפט ימשיכו לרדת. אבל אם האספקה תרד, ותהיה צמיחה כלשהי בביקוש, ייתכן שהמחירים יעלו. עם זאת, אני בטוח שלא נראה יותר את המחיר 100 דולר". בראיון אמר בן-טלאל כי הממשלה הסעודית ויצרני הנפט האחרים נרדמו בשמירה בזמן הצלילה במחירים. עם זאת, הוא טוען שההחלטה לא לקצץ בתפוקה היא אסטרטגייה נכונה.
לאחר שמרבית בנקי ההשקעות והמוסדות הפיננסים בעולם חתכו את תחזית מחירי הנפט שלהם, כעת הגיע התור של בנק ההשקעות גולדמן זאקס, שציין בסקירה שפרסם כי מחירי הנפט ימשיכו להיסחר ברמות נמוכות במשך תקופה ארוכה. "ההתאוששות של מחירי הנפט תהיה ארוכה יותר ותתאפיין בצורה של U כך שהמחירים ימשיכו לרדת לרמות נמוכות יותר לפני שיתחילו לעלות", נכתב בסקירה.
בגולדמן זאקס מעריכים כי מחירי הנפט מסוג ברנט ייסחרו ברמות של 42 דולר, 43 דולר ו-70 דולר בטווח של 3 חודשים, 6 חודשים ו-12 חודשים, בהתאמה. בתחזית הקודמת של בנק ההשקעות האנליסטים צפו כי מחירי הברנט יעמדו על 80 דולר, 85 דולר ו-90 דולר, בהתאמה. לגבי הנפט מסוג WTI, מעריכים בגולדמן כי המחירים יעמדו על 41 דולר, 39 דולר ו-65 דולר בהתאמה.
יוסף אל-עוטייבה, שגריר איחוד האמירויות לארה"ב, אמר בסוף השבוע כי ארצו לא מתכננת לחתוך את תפוקת הנפט – לא משנה כמה המחיר ימשיך לרדת. לפי סוכנות בלומברג, נציגים מסעודיה, כוויית ואיחוד האמירויות הבהירו תריסר פעמים ב-6 השבועות האחרונים כי אופ"ק לא יקטין את התפוקה כדי להפסיק את הירידה במחיר הנפט.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.