הנשיא ההונגרי חנך מחדש בית כנסת מהמאה ה-13

בטקס רשמי שהתקיים הערב (חמישי) בבודפשט, אחד מבתי הכנסת העתיקים בהונגריה פתח מחדש את שעריו לאחר כמעט 400 שנה

בטקס רשמי שהתקיים הערב (חמישי) בבודפשט, אחד מבתי הכנסת העתיקים בהונגריה פתח מחדש את שעריו לאחר כמעט 400 שנה. קולות התפילה בבית הכנסת, המכונה ״בית הכנסת של ארמון בודה״, נשמעו לאחרונה במאה ה-17 בתקופת הכיבוש העות'מאני של בודאבאר (כיום חלק מהעיר העתיקה של בודפשט). בטקס החגיגי, שהתקיים לקראת פתיחת התפילות בבית הכנסת בראש השנה ונערך ע״י תנועת חב״ד בהונגריה, השתתפו נשיא הונגריה יאנוש אדר, הרב הראשי של הולנד ונציג מרכז רבני אירופה הרב בנימין יעקבס, הרב הראשי של איגוד הקהילות עמיך בהונגריה, הרב שלמה כובש, אב״ד בד״ץ קהילות החרדים בבודפשט, הרב ברוך אוברלנדר והרב אשר פייט – הרב החדש של בית הכנסת, לצד קרוב לאלף איש מבני הקהילה המקומית.

בקהילה היהודית מאמינים שפתיחתו של המרכז הרוחני החדש בבירת הונגריה תפיח חיים חדשים ותעזור להיאבק בבעיות כמו הרצון להגר, ההתבוללות וקשר רגשי פוחת והולך לישראל בקרב הדור הצעיר. רק לפני מספר חודשים פורסם במדינה סקר מקיף בנושאים האלה. מהסקר, שנעשה בשיתוף פעולה של העיתון היהודי "שומבט" (Szombat) והארגון לפעולה ולהגנה (TEV), עלה כי 75% מהנשאלים אמרו כי הם מרגישים "קשר רגשי חזק" לישראל, בעוד בקרב הדור הצעיר עמד הנתון על 66%. בנוסף, שיעור הנישואים המעורבים עלה ועומד על 62 אחוז (בקרב הנשאלים בגילאי 18-34). בגילאי 35-44, המספר הזה ירד למחצית מהנשאלים.

הרב הראשי של איגוד הקהילות עמיך בודפשט, הרב שלמה כובש אמר בטקס כי "היום כשיש לנו הזדמנות לפתוח מחדש את בית הכנסת שעמד שומם כמעט 350 שנה, כשאנחנו מברכים את הרב החדש של בית הכנסת. כשאנחנו רואים ,70 שנה אחרי השואה, מאות אנשים חוגגים את האירוע המיוחד הזה בארמון בודה, עם ראש מורם, ובנוכחות של כבוד הנשיא, אני מרגיש את פעמי גאולת ישראל״.

בית הכנסת ארמון בודה, ששימש את הקהילה היהודית במקום, נבנה באמצע המאה ה-13, יחד עם הקמת העיר, ושימש את הקהילה כמעט ברציפות עד תחילת המאה ה-15. בית התפילה נמצא קרוב לאחד משערי העיר מתקופת ימי הביניים, שנקרא "השער היהודי". בשנת 1360 גורשו היהודים לראשונה מבודה, בין היתר, בשל עוינות מצד המלך לאיוש הראשון, אך בעיקר משום שהוא רצה להשתמש בבתיהם של היהודים שהורשו לחזור לבודה בשנת 1364, אך רק כדי להתפלל בבית הכנסת. לבסוף, הרובע היהודי נהרס בהחלטת המלך זיגיסמונד בסביבות 1420, כחלק מתהליך הבנייה של הארמון המלכותי. אתמול, ב-2018 יהודי הונגריה חזרו למבנה העתיק בפעם הראשונה מאז הגירוש.

עמי"ך – איגוד הקהילות היהודיות בהונגריה המזוהה עם תנועת חב״ד, פועלת לקידום החיים היהודיים במדינה ומשקיעה רבות בתחומי חינוך ותרבות. כחלק ממשימה זו, היא מפעילה מוסדות חינוך ומעורבת באופן אקטיבי בפעילויות צדקה, תוך הפעלת אינספור תכניות חברתיות, תרבותיות וחינוכיות ברחבי המדינה. כ-100.000 יהודים מתגוררים כיום בהונגריה מה שהופך אותה לקהילה היהודית השלישית בגודלה באירופה. 95% מהיהודים מתגוררים בבודפשט. היהודים מהווים כ-5% מתושבי העיר, מה שהופך את בודפשט לבירה ה״יהודית ביותר״ באירופה.

(צילום:: Márton Merész)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.