ריצת בוקר, התייעצות עם רבקה רביץ ו'שהחיינו': צפו ביומו הראשון של ריבלין בבית הנשיא

כשברקע התותחים רועמים, נערך בכנסת טקס ההשבעה לנשיא הנכנס. תיעוד מיוחד: כך נראה יומו הראשון של ריבלין בתפקיד – מריצת הבוקר ועד הטקס המרגש. וגם: היחסים המורכבים בינו לבין ראה"מ ורעייתו

בששת השבועות שבין הבחירה בריבלין להשבעה לתפקיד הנשיא, יער ירושלים – המקום בו הוא צועד מידי בוקר, השתנה לנגד עיניו. היער הזה הוא המקום אליו הובא ונרצח הנער מוחמד אבו ח'דיר, שם הוצתו מאות דונמים על רקע לאומני, ובהר הסמוך נטמנים חללי המערכה בעזה.

יומו הראשון בתפקיד של הנשיא העשירי היה רצוף בביקורי תנחומים בבתי המשפחות השכולות, ובעקבות המצב – גם טקס ההשבעה במשכן הנשיא נערך במתכונת חירום. "למרות הצמצום, יש משמעות גדולה לעובדה שעם ישראל, במדינת ישראל, מחליף נשיאים גם כאשר מתחוללת מלחמה", אמר ריבלין.

לעומת נשיא המדינה היוצא, הידוע כתומך ברעיון שתי מדינות, הנשיא החדש מוכר בזכות דעותיו על חשיבות ארץ ישראל השלמה. למרות זאת, מבטיח ריבלין, הוא ייצג את כל עם ישראל וישים את דעותיו האישיות בצד: "הבטחתי לכל חברי הכנסת שאהיה הנשיא של כולם ואני אומר לעצמי 'רובי דיר באלק, אתה באת הנה בתור נשיא המדינה' ולא הריבליניות מחייבת, אלא הנשיאות".

בנאום שנשא בטקס ההשבעה לנשיאות קרא ריבלין לפיוס ערביי ישראל: "אני מבין לפעמים התפרצויות אבל כאשר ההתפרצויות הופכות להיות מכוונות ולאחר שיקול דעת, אם אפשר לקרוא לזה שיקול דעת, הדבר הזה מסכן את החברה הישראלית ואת החוויה הישראלית. אני חושב שהקריאה לכולם היא להתעשת הרף ולחזור לעצמכם שכן אנחנו חיים כאן".

בטקס ההשבעה הצנוע, כמעט וניתן היה לשכוח את הקרב הכאוטי על הנשיאות שהתקיים באותו משכן רק לפני חודשיים. "אני זוכר שב-2007 ביום של הבחירות כשהלכתי בצעידה היומית ביער השומרים אמרו לי 'שיהיה לך יום מוצלח'. אבל כשאנשים מברכים אותך כך אתה מבין שבמידה מסוימת הם לא חושבים שיהיה לך יום מוצלח", שחזר ריבלין. "ב-2014 לעומת זאת הם קיבלו אותי ביום ההצבעה בגינוני טקס שאפילו אני לא האמנתי שמגיעים לי כי הם היו הרבה יותר בטוחים ממני".

ביום ההצבעה על זהותו של נשיא המדינה רבים הימרו על בחירתו של ריבלין, אלא שעם ספירת קולות הסיבוב הראשון הניצחון נראה בסכנה. ריבלין היה אומנם המועמד המוביל לו הצביעו 44 חברי כנסת, אלא שגם מתחריו זכו לתמיכה רבה. גם היום ריבלין לא יודע בוודאות מי הם אלה שהבטיחו כי יצביעו לו, אך בגדו. "אם להסתמך על האנשים שהודו בפניי שהם בחרו בי, קיבלתי 147 קולות", אמר.

"רגעי הבחירה היו לא קלים כי כאשר קיבלתי פחות מ-50 קולות בסיבוב הראשון התגלגלה הדאגה לליבי, אם כי רבים ניסו להרגיע אותי ואני הייתי מאוד רגוע", המשיך וסיפר ראובן ריבלין על היום מתוח. "ישבתי ליד ידידי הטוב מאיר שטרית שנתן פייט גדול, והרגעתי אותו ואמרתי לו שמקומו נראה די בטוח, אבל אם בסופו של דבר הוא יראה אותי נבחר, שלא ייקח את זה ללב".

כשמדברים על הבחירות שהציבו אותו בסופו של דבר בבית הנשיא, קשה שלא להזכיר את היריבות המתוקשרת שלו עם ראש הממשלה. לאחר שנתניהו נבחר לכהונה שלישית כראש הממשלה, הוא הדיח ריבלין מתפקיד יושב ראש הכנסת. אלא שכעת, לאחר שנבחר לכהונה כנשיאה העשירי של מדינת ישראל, הוא טוען כי מדובר בפרט היסטורי זניח. "שכחתי את הדברים האלה ושמנו הכל מאחורינו", חתם הנשיא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.