הנשיא פרס: "סבי אמר לי שתי מילים שנחקקו בי לעד: 'תהיה יהודי!'"

היום (שני), יום השואה, התקיים בכנסת טקס "לכל איש יש שם", בו מוזכרים נספי השואה בשמותיהם. הרבנים הראשיים קראו פרקי תהילים וקדיש במהלך הטקס, והחזן הצבאי הראשי אמר את תפילת "אל מלא רחמים".

במהלך הטקס הקריא הנשיא שמעון פרס את שמות בני משפחתו שניספו בשואה וסיפר כי הם התגוררו בעיירה וישנייבה. "באוגוסט 1942 הנאצים ריכזו את תושבי הקהילה בבית הכנסת המרכזי שהיה עשוי מעץ ושרפו את כולם חיים. סבי, צבי הרשל, סיפר שהוא הלך בראש הקהילה יחד עם הטלית שלו. כשעליתי לארץ ישראל הוא אמר לי שתי מילים שנחקקו בי "תהיה יהודי".

פרס הוסיף ואמר כי "השואה לא תשקע בחורה הפעור של ההיסטוריה. היא כאן עמנו. לא הייתה כזוועה הזו בתולדות האדם. דבר אין בכוחו להרחיקנו מימי החשיכה הגדולה ביותר שידע המין האנושי".

בדבריו התייחס אף לסכנה מאיראן ולאנטישמיות העולמית: "עדיין נותרו על מפת אירופה כתמים אנטישמיים מקוממים. הגזענות שהתפרצה על אדמתה במאה שעברה, דירדרה אותה לשפל שלא ידעה מאז היוולדה. לבושתנו, נותרו כאלה שלא למדו דבר. צעירים גלוחי ראש. אנשי מדע כביכול חנוטים בחליפות מדומות. כן, נותרו עדיין שוכחי שואה ומכחישי שואה. המסע לצדק ולחופש טרם תם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.