הנשיא ריבלין עודד את ההפגנות נגד נתניהו – וחזר בו

נשיא המדינה רובי ריבלין הזכיר השבוע באחד מנאומיו את ההפגנות נגד השחיתות, שנתפסות כנגד נתניהו, ונשמע כמעודד אותן. הבוקר, אחרי ביקורת קשה, חזר בו

ביממה האחרונה התפרסם סרטון שבו נשמע הנשיא רובי ריבלין מעודד לצאת ולהפגין בכיכרות נגד השחיתות, ההפגנות שנתפסות כמשהו אישי נגד ראש הממשלה נתניהו. ריבלין אמר בדבריו כי "זה דבר משמח לראות את ההפגנות בפתח תקווה, בתל אביב ובעוד מקומות שנערכות לאחרונה. אין תחליף לכיכרות שבעיר".

אישי ציבור ועיתונאי הימין לא נשארו חייבים, ותקפו אותו. העיתונאי שמעון ריקלין כתב: "רק נשיא נקמן, קנאי ורודף כבוד שלבו גס באלאור אזריה, יכול לעודד אזרחים לצאת ולהפגין נגד ראש הממשלה נתניהו".

מי שהייתה הכי זועמת ויצאה נגד ריבלין בחריפות רבה הייתה העיתונאית והסופרת עירית לנור, בתכנית שלה בגלי צה"ל.

במסגרת תכניתה בגלי צה"ל, תקפה לינור את ריבלין ואמרה: "ראש ממשלה נבחר באופן דמוקרטי והרכיב קואליציה באופן דמוקרטי. לעומת זאת יש לנו עוד פונקציה ישראלית, שזה הנשיא שנבחר בהצבעה בכנסת, על ידי 120 חברי כנסת. רובי ריבלין קורא לאזרחי ישראל לצאת להפגנות לנוכח המצב הנורא במדינה. אבל אין שום מצב נורא במדינה". ואז הוסיפה לינור בכעס: "כבוד נשיא המדינה קורא למרי אזרחי נגד ממשלה נבחרת, ושאנשים ילכו לזעוק בכיכרות כי המצב פה בלתי נסבל. אני אגיד לך מה בלתי נסבל, אדוני הנשיא – שאתה לא שחקן פוליטי, ובתור פוליטיקאי היית תמיד פוליטיקאי כושל ביותר".

לינור המשיכה בכעס לתקוף אותו: "הדבר היחיד שהצלחת להגיע אליו הוא משרת שר זוטר, ובתור נשיא וסמל ישראלי אתה קורא לאזרחי ישראל לצאת לרחובות. על מה, חתיכת חצוף? מי אתה? יש קלפי! רובי ריבלין לא הצליח לראות את הצד המצליח של הקלפי מרוב שהוא כושל, תתבייש!".

הבוקר, אלדד יניב, ממארגני ההפגנות, שלח לחבריו את ההודעה לבוא להפגנה מוצאי שבת עם הוידאו של הנשיא מהנאום המדובר. וכך לשון ההודעה: "תעיפו ת'סרטון הזה בכל הווטסאפים של המדינה: הנשיא קורא לנו לצאת להפגין במוצ"ש. אף פטריוט ישראלי לא נשאר בבית. מוצ"ש 20:00 רוטשילד 16 ת"א. מושחתים נמאסתם והביתה".

בינתיים, הנשיא ריבלין התקפל וחזר בו. בדקות האחרונות הוציא ריבלין הודעה בה נאמר כי "אתמול התארחתי בכנס בנושא דמוקרטיה וחינוך במושב שעסק ברשתות חברתיות. דיברתי על הכוח והחשיבות של הרשתות החברתיות בדמוקרטיה אך הוספתי שלעולם הן לא יוכלו לשמש תחליף להשתתפות אזרחית פעילה, במעשים. נתתי דוגמאות שונות מהשנים האחרונות, לכך שהישראלים הוכיחו שהם לא נשארים מאחורי המקלדת ולא מוותרים על כיכרות העיר.

"למען הסר ספק, ואני אומר זאת בקולי בצורה הברורה ביותר, לא קראתי ולא יעלה על דעתי לקרוא לאזרחי ישראל להצטרף להפגנה זאת או אחרת והדבר לא יעלה על הדעת. אין אלא להצטער שבעת הרגישה הזאת השתמשו בדבריי מחוץ להקשרם על מנת להוסיף שמן למהדורה.

"אנו מצויים בעת רגישה. בעת הזאת שומה על כולנו, בפרט מנהיגי הציבור, לבחור בקפידה את מילותינו, לבל יעשה בהם שימוש לרעה או ייגרם מהם חלילה נזק. לכן מצאתי לנכון להבהיר את דבריי ולהצטער על הרושם המוטעה שנוצר מהם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.