מסבירנים חרדים שוקלים לעלות למרן הגראי"ל: "הסברה חרדית בתקשורת היא חובה" (וידאו)

בעקבות המאמר החריף ביתד נאמן שוקלים מסבירנים חרדים לעלות למעונו של הגראי"ל שטינמן ולנסות לדבר על ליבו ולהבהיר לו כי ההסברה מרככת את השנאה התהומית בתקשורת החילונית. דוד רוזנטל לקוקר: "הסברה חרדית – חובה".

בהוראת מרן הגראי"ל שטיינמן עיתון "יתד נאמן' יצא הבוקר למתקפה כנגד המסבירנים החרדים שבאים לגונן על הציבור החרדי בתקשורת.

ל'קוקר' נודע, כי בעקבות המאמר החריף שוקלים מסבירנים חרדים לעלות למעונו של הגראי"ל שטינמן ולנסות לדבר על ליבו ולהבהיר לו כי ההסברה מרככת את השנאה התהומית בתקשורת החילונית.

צילום: אלי קובין
צילום: אלי קובין

 במאמר עצמו נכתב כי  הרב שטיינמן סבור כי פרץ השנאה הזה – מקורו בגזירה, וכי לא תועיל כל פעולת שתדלנות בעניין. "ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן, שב וחוזר לאורך כל התקופה באוזני מקורביו, כי עלייתו של מפלס השנאה בתקופתנו, הוא גזירה משמים. בשעת גזירה יש להרבות בתורה ותפילה, כי זו הדרך היחידה לבטל את רוע הגזירה והדרך היחידה להילחם בגילויי השנאה. לא תועיל שום פעולת שתדלנות והסברה, כי אש מכבים ע"י מים, וה"מים" הנדרשים לכיבוי אש הגזרה זו תורה ותפילה, וכל השאר הם מאמצי סרק!.

יועץ התקשורת החרדי דוד רוזנטל מתייחס בשיחה ל'קוקר'  לגבי דעתו של הגראי"ל שטיינמן שאין לשתף עמם פעולה.

רוזנטל

 האם צריך הסברה חרדית? שאלנו. ורוזנטל משיב. הסברה היא חובה, חד משמעית. חשוב להבין שכציבור אנו מיעוט קטן, אשר תלוי בציבורים אחרים. הרי במערכת הפוליטית כל חברי הכנסת החרדים גם יחד אינם יותר מאשר 15% מכלל חברי הכנסת. הדרך היחידה להגיע להישג כלשהו היא באמצעות יצירת

רוב של זהות אינטרסים עם מפלגות אחרות. כאשר התדמית החרדית היא של סחטנים/גנבים/אוייבים אזי יהיה קושי גדול ליצור הסכמה פוליטית כלשהי. אף אחד לא
רוצה להצטרף למי שנחשב לאוייב מדינה. ההסתגרות והבריחה מן החזית ההסברתית היא טעות פוליטית.מדוע יש כאלה שחושבים שאין צורך בהסברה?

אולי הם ניסו פה ושאם ולא ראו הישגים, וממהרים להתייאש. להרים ידים זה קל, אך זה בוודאי לא יביא להישגים. ההסברה החרדית עד היום לא הייתה נכונה, והתבטאה יותר בהאשמות ופריקת זעם כלפי הצד השני. ככה לא יוצרים הסכמות. אכן צריך להפסיק את ההטפה לצד השני, ולעבור להסברה נכונה ויעילה יותר.מה אפשר לעשות? לדבר בעיקר על זכויות, ולא על ערכים. עד היום המסבירנים החרדים ניסו להסביר את הערכים החרדיים – ערך התורה, ערך המצוות והרבנים וכו'. זה לא מעניין את הצד השני. כאשר מדברים עם צרפתי צריך לפנות אליו בצרפתית, כך גם אנו צריכים לדבר בשפה שהצד השני מבין. עלינו לדבר על הדמוקרטיה, על הזכויות של קבוצות מיעוט, על חופש הפרט וחופש הדת. עלינו להראות שכקבוצת מיעוט אסור לרוב דמוקרטי לכפות עלינו את הערכים החילוניים שלו, אלא יש לאפשר לכל אחד את חופש הדת כפי שהוא מבין. אנו צריכים לעשות שימוש בשפה הדמוקרטית, ולהטיף פחות.

סייע בכתבה ישראל שקולניק

צפו: ראש עיריית ב"ב ומחנכים אצל מרן הגראי"ל בשבוע שעבר בענין נושא החינוך לילדי ישראל
[alooma ref="bae3abd9b9c0eaf538e4342f22227661.mp4" src="1"]

 במאמר המערכת נכתב עוד: הביטויים שנשמעים ברשות הרבים מנגנים צלילים צורמים שמזכירים אנטישמיות. התוצאה אינה מאחרת לבוא. אנשים עולים על גלי האתר ומתבטאים על הצורך "בדילול החרדים", לפי מיטב המסורת של עיתון השטירמר הנאצי, הידוע לשמצה. אמנם לא כל מי שהולך ברחוב זוכה למתז רעל מהסוג הזה, אבל האווירה המחרידה שנוצרה ברחבי הארץ בכל הנוגע ליחס לחרדים, נותנת לגיטימציה למה שמקנן במעמקי מאורות הנפש האפלות של רבים מהישראלים.

"הדמוניזציה שעושים מנהיגיו של הציבור החילוני לציבור הכי איכותי שיש כאן בארץ, מחפשת אפיקי ניקוז, והיא מוצאת את ביטויה בהתפרצויות של שנאה.

"קבוצות שונות בציבור החרדי מחפשות פתרונות בכל מיני כיוונים. רבים מבקשים לבנות סכר למעיין השנאה המתגבר. מתוך דאגה ומתוך פרץ של כוונות טובות, מתעוררות יוזמות שונות של הסברה, חדשים לבקרים. רבים סבורים שאם נשמיע דברים של הגיון על אוזני החילוניים, ים השנאה ישכך מזעפו. מביני דעת קהל טוענים, שיש צורך להתמודד עם הבעיה, על ידי הקמת מערך העברת מסרים, מתוך תקווה שיפלו על אוזנים קשובות, ובכך ימזערו את גובה הלהבות.

במאמר נכתב כי  שנאתם של החילונים לחרדים היא פתולוגית. "אין שום סיבה הגיונית לכל מה שנעשה כאן מאז עלייתה לשלטון של ממשלת הזדון. אם מישהו היה מפעיל את בלוטות ההיגיון, זה לא היה יכול להתרחש כאן. המנגנונים שיוצרים את הדינמיקה היא שנאה פתולוגית של עמי ארצות לתלמידי חכמים. בדיוק כמו האנטישמיות שאין לה סיבה, כך גם השנאה ללומדי התורה. לא חשוב מה היהודי יעשה, לעולם ישנאו אותו".

לסיום נכתב : "כל עוד לא נשתנה, הם ימשיכו לשנוא אותנו. ואם נשתנה אפילו במשהו, הם ידרשו את הכל. לכן לשנאת החילונים, כמו לשנאת הנוכרים, אין פתרון, וחבל על יוזמות הסברה כאלו או אחרות. אנחנו נהיה אנחנו ביתר שאת, והקב"ה ישנה את ה"מצב".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.