הסגנונות הבולטים לעיצוב הבית

אספנו בשבילכם את תשעת הסגנונות הבולטים ביותר בעיצוב פנים בצירוף הסברים על ההבדלים ביניהם שיעזרו לכם להגדיר את הסגנון המועדף עליכם

בוהמי? סקנדינבי? תעשייתי? עיצוב הבית הוא אחד התחומים שמאוד קשה לשחות בהם מבלי להבין את יסודותיו הבסיסיים ביותר. מצד שני, קשה לצלול אל תוך הבסיס שלו ללא עזרה ראשונית. אמנם קל לשכור מעצב פנים, אבל איך תסבירו לו מה אתם רוצים ואיך מאפיינים את הסגנון שלכם? אספנו בשבילכם את תשעת הסגנונות הבולטים ביותר בעיצוב פנים בצירוף הסברים על ההבדלים ביניהם שיעזרו לכם להגדיר את הסגנון המועדף עליכם.

 

סגנון מודרני

"פחות זה יותר" היא ההגדרה שמתארת במדויק את אופי הסגנון המודרני, שלרוב מתייחסת לבית בעל קווים ישרים, גוונים פשוטים ואחידים עם שילוב חומרים כגון פלדה, זכוכית ומתכות אחרות. הקו שעומד מאחורי סגנון זה הוא פשטות בכל אלמנט עיצובי, החל מהרהיטים ועד אביזרי העיצוב. המטרה היא לא להציף, אלא לשמור על חזות נקייה של החלל ככל הניתן.

סגנון עכשווי

סגנון זה מזכיר מאוד את הסגנון המודרני ופעמים רבות משתמשים בשניהם במקביל, אולם הם אינם זהים. ההבדל המרכזי ביניהם הוא שהסגנון המודרני הוא אינטרפרטציה דקדקנית של תפיסה שהתפתחה בסוף המאה ה-20, בעוד סגנון עכשווי הוא הרבה יותר נזיל, משתנה ללא הרף ואינו מרגיש מחויב לסגנון אחד. למשל בסגנון המודרני יש חובה על שימוש בקווים ישרים, בעוד בסגנון העכשווי ישנו שימוש לסירוגין בקווים מעוגלים.

סגנון מינימליסטי

סגנון זה לוקח את הרעיון של הסגנון המודרני ומפשיט אותו עוד יותר מכל קישוט מיותר. הוא עושה שימוש בגוונים טבעיים ולא מאווררים, ריהוט בעל קווים פשוטים וחזות נקייה. הלב של עיצוב זה הוא ויתור על  כל דבר שאינו הכרח מהחלל העיצובי, והשארת אלמנטים פונקציונליים בלבד שבלעדיהם קשה להסתדר.

סגנון מינמליסטי \ אילוסטרצייה

סגנון תעשייתי

כפי שהשם מרמז, ההשראה לסגנון זה הוא מחסנים ולופטים אורבניים. הסגנון התעשייתי משרה תחושה של מבנה לא גמור, ובהחלט נפוץ לראות לבנים או בטון חשוף בבתים שמעוצבים בסגנון זה. הסיבה לכך היא שהסגנון התפתח מעיצוב לופטים ששימשו בעבר כמפעלים או כמחסנים. לרוב מדובר במבנים בעלי תקרות גבוהות בהן הוכנסה גם גלריה ומנורות מתכת שנתלות מהתקרה. לרוב נהוג להוסיף יצירת אמנות אבסטרקטית או תמונה בכדי לשבור את הגוונים הבסיסיים של העץ, הבטון והמתכת.

סגנון סקנדינבי

סגנון זה מביע כבוד לפשטות של החיים המוצגים במדינות בסקנדינביה, שם שמים דגש רב על נראות הבית בשל העובדה שהסקנדינבים מרבים לארח בביתם. הסגנון שהחל להתפתח מאמצע המאה הקודמת, ונותר פופולרי עד היום, שם דגש על ריהוט פונקציונלי עם מספר קווים מעניינים שמושפעים מאמנות הפיסול. מאפיינים נוספים של סגנון זה כוללים שימוש נרחב בצבע הלבן, רצפות כהות בגווני אפור, קווי מתאר עדינים, צבעים בהירים ושימוש באור טבעי ובפלסטיק בהיר. אם קיים צבע בולט בחלל, מה שדי שכיח,הוא לרוב יהיה של פריט אמנות או של רהיט בודד שאמור לבלוט בחלל.

סגנון מסורתי

סגנון זה מציע אלמנטים קלאסיים, רהיטים מפוארים ושפע של פריטי עיצוב. הסגנון התפתח באירופה הקלאסית ומציג לרוב עץ כהה מוגמר ומכלול גוונים עשיר, ומגוון טקסטורות וקווים מעוקלים. הרהיטים לרוב מכילים עיצובים מפורטים, הרבה קישוטים, ושפע בדים כגון קטיפה, משי ורקמות בעלות טקסטורות מסובכות. סגנון זה מכיל עומק שמושג על ידי שכבות על גבי שכבות שיוצרים רב-ממדיות.

סגנון כפרי

מקורו של סגנון זה הוא מבתים ישנים באירופה וארה"ב שמאופיינים לרוב בבנייה המבוססת על משאבי הטבע הקיימים בסביבה ועל יכולת עיבוד ידנית ושימוש בחומרים במצבם הגולמי. הסגנון הכפרי מתבטא לרוב במראה חמים ומזמין המתאים לכל בית וכל חלל. החומרים העיקריים בהם נעשה שימוש בסגנון זה הם סוגי עץ שונים, אבן טבעית, פרופילים מברזל טבעי וטקסטיל מעוטר ומחוספס. הצבעים המתאימים לסגנון זה הם גווני שמנת, בז', גוונים עדינים של חום ושילוב דקורטיבי של גווני אדום, צהוב, ירוק ושילוב של מתכת דומיננטיות יותר כמו נחושת.

סגנון שאבי-שיק

סגנון זה חל להתפתח בסביבות שנות השמונים של המאה ה-20 והוא מתקשר ישירות לאווירה של חנויות יד שנייה,מכירות חצר, פריטים משוחזרים או משופצים וחפצים שסימני הזמן ניכרים בהם. או בקיצור, סטייל שוק הפשפשים. סגנון השאבי – שיק נחשב לסוג מפותח של הסגנון הכפרי, וזאת כיוון שהוא עושה שימוש באותם אלמנטים צורניים לריהוט, אך בשונה מהסגנון הכפרי, הוא מעדן אותם בעזרת גוונים רכים כמו צבעי פסטל,קישוטים עשירים, בדים גסים כפשתן, בעזרת עידון ומינימליזם ותוך עיבוד ושיפוץ של האלמנטים הקיימים ליצירת מראה נעים, חמים וביתי שנראה כלא מתאמץ כלל.

סגנון בוהמי

סגנון זה פופולרי מאוד בעיצוב בתים ובגדים. הוא משקף סגנון חיים קליל וחסר דאגות שעוקב אחר מעט חוקים, מלבד לעקוב אחר משאלות הלב. בבתים בסגנון זה ניתן למצוא מגוון אקלקטי של פרטי עיצוב כגון אוספים או תצוגה של פרטים שנאספו ממקורות כגון שווקי פשפשים או נאספו במסעות. זה לא יוצא דופן למצוא כריות רצפה ופינות ישיבה נמוכות ונוחות על הרצפה. בסגנון זה כמעט אין דבר שאינו מתאים פריט אחר, למשל נברשת יוקרתית יכולה להתאים עם שטיח ישן ומרוט וכיסא מאמצע המאה שעברה. הדבר הכי חשוב בבחירת הפריטים היא אינה התאמתם לחלל, אלא עד כמה בעל הבית אוהב אותם וחושב שהם מייצגים אותו.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.